İki depo yakıtla kutup dairesine: Skoda Octavia

Skoda Octavia 1.6 TDI, tüketim konusundaki iddiasını 3000 km’lik bir güzergâh üzerinde gösterdi. Octavia ile Prag’dan Kuzey Kutup Dairesi’ne yalnızca iki depo yakıt harcanarak ulaşıldı. Skoda’nın şimdiye kadar en çok satılan modeli olan Octavia’nın 1.6 TDI modeline, Prag’dan Kuzey Kutup Dairesi’ne gitmek için yalnızca iki depo yakıt yetti.

Skoda Octavia

Çek ekip, ekonomik sürüş tarzları sayesinde 3030 km yaparak 100 km’de 3.241 lt’lik ortalama tüketime ulaştı.
Skoda tasarruf yarışmalarından hatırlanan Marek Tomisek ve David Kazda, Prag Prosek’deki benzin istasyonunda araçlarına ilk yakıtı alıp yola çıktı. Aracın yakıtını İsveç’teki bir başka istasyonda tamamlayıp depoyu tekrar kilitledikten sonra ikinci depolarıyla Kuzey Kutup Dairesi’ne varan ekip, Kutup Dairesi’nin 169 km ötesinde aracın tekrar yakıt aldığı Finlandiya’nın Muonio şehrindeki benzin istasyonunda başarılarını kutladı. Marek Tomisek, “Alışılmış trafik sıkışmasından kaynaklı sorunları ve Alman otoyollarına sürüş tarzımızı uydurmamız gerektiğini hesaba katarsak 3.241 lt/100 km’lik tüketim gayet başarılı. Sonuçtan memnunuz. Kutup Dairesi bizim ‘en düşük hedefimiz’ yani mutlaka erişmek istediğimiz noktaydı. Oraya ulaştığımız ve hatta sonra oranın da ötesine gitmeyi başardığımız için mutluyuz,” dedi.
2006’dan bu yana Skoda ekonomi yarışlarında yer alan Tomisek ve Kazda, 2011’de bir Skoda Fabia 1.6 TDI Monte Carlo ile yarışmada ikinci olurken, dizel sınıfında en düşük tüketime ulaştılar.
1996 yılının Ekim ayında tanıtılan Skoda Octavia, Demir Perde’nin yıkılışından sonraki tamamen yeni ilk Skoda modeli olurken, markanın Volkswagen ile ortaklığının başlangıcının da bir simgesi haline geldi. 1996’dan 2013’ün Temmuz ayına kadar yaklaşık 4 milyon satılan Octavia, markanın toplam satışlarının yüzde 38’ini oluşturuyor.

(Visited 148 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş