Konseptler de yenilenir: Peugeot Exalt

Peugeot, Exalt konsept modelini Paris Otomobil Fuarı’nda yeni malzeme seçenekleriyle bir kez daha vitrine çıkarıyor. Aracın karoseri ham çelikten Shark Skin’e (köpekbalığı derisi) kadar değişen gri tonlarıyla göze çarpıyor. İç mekân, Newspaper Wood rengini günlük gazetelerin ekonomi sayfalarından alıyor. Yenilikçi bir kinematiğe sahip olan bagaj kapağı, zemin altına yerleştirilen yenilikçi akülü kaykay HYbrid-kick’e erişim sağlıyor.

PEUGEOT EXALT

PEUGEOT EXALT

Peugeot’nun yeni hatchback tasarımı ile ilgili vizyonunu ön plana çıkaran Exalt konsepti, malzemeler konusunda Onyx konsepti ile 2012’de başlatılan yaklaşım doğrultusunda ilerliyor. 340 HP güç üreten HYbrid4 motor ile donatılan bu konsept araç, tutku ve heyecanın markanın teknolojik mirasında ve genlerinde olduğunu bir kez daha gösteriyor. Geniş tekerlek izlerinin üzerine oturan bu beş kapılı hatchback, 4.70 m’lik uzunluğu ile kendi tarzını ortaya koyuyor. Exalt, sürtünme katsayısını azaltmak için arka bölümde köpekbalığı derisinden esinlenerek yaratılan özel bir kaplama olan Shark Skin ile giydirilmiş. Bu malzeme, yakıt tüketimini azaltmak amacıyla aracın aerodinamik kapasitesini önemli ölçüde artırıyor. Bu malzemenin kullanımı arka kapı ve arka yan pano arasında geçişi sağlayan düz bir kesim ile güçlendiriliyor. Geçiş, doğal ham çelik ile Shark Skin gri rengi arasındaki zarif bir ton değişimiyle gerçekleşiyor. Otomobilin içinde deri ve dokuma kaplı küçük direksiyon ile yüksek dijital ekran sezgisel kavrama ve okuma için sürücünün ekseninde yerleştirilmiş. İki katlanır dokunmatik ekran orta konsolun uzantısında gösterge panelinden çıkıyor. Üstteki ekran yol bilgisayarı, müzik sistemi ya da navigasyon gibi fonksiyonlara erişim sağlıyor. İkinci ekranda da özellikle otomatik klimaya ve Pure Blue sistemine kumanda etmek üzere sürekli şekilde görünür bir bant sunuluyor.

PEUGEOT EXALT

PEUGEOT EXALT

1700 kg ağırlığa sahip olan Peugeot Exalt, dört tekerleği arasında dağıtılan 340 HP’lik toplam güce sahip HYbrid4 plug-in güç ünitesine sahip. Peugeot Sport tarafından geliştirilen 1.6 lt THP motor 270 HP gücünde ve aitı ileri otomatik şanzımanla eşleşiyor. Bu dört silindirli benzinli motor; dünyanın en iyileri arasında ve yaklaşık 170 HP/lt’lik bir verim sunuyor. Arka aks ise elektrikli veya hibrid sürüş modlarında aktive olan 50 kW’lık bir elektrik motorunu taşıyor. Bu makine aynı zamanda rejeneratif frenleme yoluyla bataryayı şarj etmek için de devreye giriyor. Ayak gaz pedalından çekildiğinde, frenleme elektrik motorunun direnç torku ile gerçekleşiyor. HYbrid4 teknolojisi böylece diskler ve balatalarda harcanacak kinetik enerjiyi elektriğe dönüştürüyor. Sürücü; aracı elektrikli, benzinli ya da benzinli-elektrikli hibrit sürüş modları arasında kullanabiliyor.

(Visited 294 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş