MERCEDES SÜRÜŞ

Küçük motorlu lüks: Mercedes E 180

Zaman ve teknoloji ilerledikçe daha neler göreceğiz, nelere şahit olacağız bakalım? Üst orta sınıfta; kocaman, heybetli bir Mercedes ve uzun kaputunun altında küçücük 1595 cc’lik bir motor. 10 yıl önce olanaksız olarak kabul edilebilecek bu birliktelik gerçeğe dönüştü. Üstelik sadece Mercedes cephesinde değil, BMW ve Volvo’da da aynı durum söz konusu.

MERCEDES E 180
MERCEDES E 180

Türk insanına özgü “Bu motor o kasayı çekmez” diye çok da gerçeği yansıtmayan bir tabir vardır. Eminim yeni E 180 hakkında da bolca söylenecektir bu cümle. Sadece hacime odaklı bir millet olduğumuz için, vergiyi de hacimle alıyoruz, yorumları da hacimle yapıyoruz. Oysa Alman mühendisliği diye dünyaca ünlü bir gerçek var. Onlarca mühendis, on binlerce km testten sonra bile motorun gövdeyi çekmeyeceğini anlamamış fakat bizim millet bir bakışta işi çözüveriyor (!) O aşağıladığınız 1.6 lt motor, 156 HP güç ve 250 Nm tork üretiverir ve bütün söylediklerinizi tokat gibi yüzünüze çarpar. Üstelik daha fazlası da mümkün. 200 HP’lik 1.6 GTi’lar ortalıkta gezinmeye başladı bile. WRC’ler çoktan 1.6 oldu, gelecek yıl F1’de bile 1.6 lt izleyeceğiz. Mercedes-Benz’in 156 HP’yi yeterli görmüş olması tamamen tüketim ve egzoz emisyonu kaygılarına dayanıyor.
Burada hem gurur duyulacak hem de aslında utanılacak bir durum da var. Dünyanın en çok arzu edilen markalarından biri, ağırlıklı olarak Türkiye için bir model üretiyor. Girin www.mercedes-benz.de web sitesine, E-Sınıfı ürün gamının E 200 ile başladığını göreceksiniz. E 180 diye bir model maalesef yok. Almanlar, Türkiye’ye ve Türk otomotiv pazarına güveniyor ve bizim için model geliştiriyor. Bu işin gurur duyulacak kısmı. Öte yandan dünyada hâlâ silindir hacmine dayalı vergi sistemine sahip, ilkel ülkelerden biri olmamız da utanç verici. Üst orta sınıfın premium oyuncusu da küçük sınıf bir halk otomobili de aynı vergiyi ödüyor. Sizce bir saçmalık yok mu? Biz Formula 1’de bile 1.6 lt diyoruz hükümet ısrarla yok biz hacime göre vergi alırız diyor (!) Aslında hacim küçültme yani downsizing’in ülkemizle alakası yok. Hemen her marka silindir hacimlerini ufalttı ve aşırı beslemeyle daha fazla güç almaya başladı. Bunun tek nedeni var: Tüketim ve çevre… Aşırı beslemeli küçük motorlar, güçten ziyade tork anlamında daha zengin olduğu için ağır gövdelerde dahi başarılı olabiliyor. Günümüz teknolojisine sahip modern bir atmosferik 1.6 lt motor 160 Nm civarında tork üretirken, 1.0 lt’lik turbo ufaklıklar 170 Nm’ye kadar çıkabiliyor.

GÜNCELLENEN TASARIM
Mercedes-Benz, E-Sınıfı’nı kısa süre önce makyajladı. Önden görünüş tamamen yeni olsa da üst orta sınıfa özgü ağırbaşlılık biraz kaybolmuş ve yerini sportiflik almış. Bana eski versiyon daha oturaklı gibi geliyordu ama bu tamamen kişisel görüşüm. Yeni E’ye önden baktığınızda, tüm aydınlatma elemanlarının tek far camı altında birleştirildiğini görüyorsunuz. Fardaki ışık oyunları, E-Sınıfı’na özel olan ‘dört-gözlü’ yüzün grafiksel olarak korunmasını sağlıyor. Aslında Mercedes, benim gibi geri kafalıları da üzmüyor. Klasik panjur ve kaput üstündeki yıldızı taşıyan Elegance tasarım konseptli E-Sınıfı versiyonları da mevcut. Satın alacak olsam bu versiyonları seçerdim. Sonuçta sportiflik istediğimde aklımın üç harfli başka bir Alman markasına kaçması kaçınılmaz. Mercedes’e bineceksem, kaputun üstünde efsanevi yıldızı görmeliyim.

MERCEDES E 180
MERCEDES E 180

CÖMERT KABİN
Artık yaşlanıyorum galiba. Sıkı bir sportif otomobil fanatiği olan ben, Mercedes kabininde kendimi çok iyi hissettim. Aslında bunun ana nedeni, Mercedes markasının kimliğinde gizli. Ben bu markayı lüks ve konforla bağdaştırıyorum, öyle seviyorum. Zaten beli ki, benim gibiler değil artık yeni nesil hedefleniyor. Bugünün gençlerinde bambaşka bir Mercedes algısı var. Kabinde iyi hissettim çünkü iç mekân klasik bir Mercedes. Abartıya kaçmayan çizgiler, sade ama seçkin bir ortam yaratıyor. Ön konsol ve gösterge tasarımında küçük farklılıklar bulunan yeni versiyonla birlikte kalite algısı daha da artırılmış. 1.6 lt motor sessiz olarak kabul edilebilse de daha büyük motorlu Mercedes’ler kadar yumuşak değil. Bunun da nedeni 1.6 tonla baş etmek için daha fazla devire ihtiyaç duyması. Diğer yandan bulutların üstünde gidiyormuş hissi veren süspansiyon, ön ve arkadaki cömert yaşam alanı, zengin donanım… Bir insan daha ne ister ki? Güvenlik mi? Şaka mı yapıyorsunuz? Bir Mercedes’in içindeyiz… Opsiyonel olsa da park ederken ya da dar bir sokakta düşük hızda giderken etrafı 360 derece kontrol edebileceğiniz amera sistemi bile var. 540 lt’lik bagaj alanı da fazlasıyla yeterli olunca söyleyecek fazla bir şey kalmıyor. Bizim çok konuşmamıza gerek yok, yıldız yeterince parlıyor zaten.

KONFORLU SÜRÜŞ
Eğer AMG amblemi içermiyorsa bir Mercedes’in sürüş özelliklerini konforlu olarak tanımlamak aslında komik. Bu on yıl önce de böyleydi; 20, 30, 40 yıl önce de… Ama ne yapalım gerçekten öyle. Güzel olan konforla birlikte güvenlikten de ödün vermemesi. Süspansiyon için söylenecek bir şey yok. Ülkemizin asfalt kalitesinde bile elinden gelenin en iyisini yapıyor. Bazen beklenmedik sesler çıkıyor ama bu Mercedes’in suçu değil. Tarladan bozma yol yüzeyinde yapacak bir şeyi yok. Bulutlar üstünde tabiri aynen yeni E-Sınıfı içinde geçerli. Üstelik test otomobilimizde 17 inç jantlar ve Direct Control adı verilen 15 mm dahal alçak spor süspansiyon vardı. Buna rağmen konfordan asla vazgeçmiyor.
Küçük motora rağmen iş biraz eğlenmeye geldiğinde, tutunmanın da çok başarılı olduğunu görüyorsunuz. Arkadan itişi seviyorum, elimde değil. 20 yıllık otomobil dergiciliği hayatımda, test etme fırsatı bulduğum arkadan itişli her otomobille en az bir kez yanlamışımdır. E 180’le de bu geleneği bozmadım tabii. Güçle yanlamak, önden çekişli bir otomobille el freni ya da ağırlık transferiyle uğraşmaktan çok daha keyifli. Böyle bir otomobille bunu kim yapar? Kimse yapmaz tabii, yapanı ben bile ayıplarım. Ne demişler hocanın dediğini yap, yaptığını yapma (!)
Pre-Safe ile başlayan ve Distronic Plus’la devam eden güvenlik teknolojileri, E-Sınıfı’nın sürüşüne yeni bir boyut getiriyor. Mercedes’in ‘akıllı sürüş’ adını verdiği bu sistemler, gelecek nesil S-Sınıfı’ndan alınmış ve birçok yeni ve optimize edilmiş özelliği içeriyor. Böylece sürüşün daha konforlu ve güvenli bir hale gelmesi hedeflenmiş. Otomobili kullandığımıza göre söyleyebiliriz ki, kesinlikle başarılmış.
E 180’de asıl bahsedilmesi gereken motor aslında. 7G Tronic şanzıman ve start/stop sistemine sahip yeni 1.6 lt motor, hacminden beklenmeyecek bir verimlilik sunuyor. 2015’te uygulamaya konulacak EU6 standartlarını şimdiden karşılayan 1.6 lt’lik güç ünitesi 156 HP güç üretebiliyor. 250 Nm’lik torkuyla 1645 kg ağırlığındaki gövdeyle rahatlıkla baş edebilen bu motor, bütün hünerini turboya borçlu. 9.6 sn’lik 0-100 km/s hızlanması ve 220 km/s’lik maksimum hızıyla tatmin edici bir performans sunan otomobil, belki sırtınızı koltuğa yapıştıracak kadar hızlı değil ama her türlü yol şartında sizi asla utandırmıyor. E 180’in fabrika verisi ortalama tüketim değeri sadece 6.3 lt/100 km. Otomobili kullanmadan önce bunun olabilirliğini çok sorguladım. İstanbul gibi çok sık durk-kalk yapma durumunda olduğunuz şehirlerde bu mümkün değil. Test boyunca ortalama tüketim 8.5 lt/100 km’nin altına inmedi. Ama bu değer bile, üst orta sınıftaki benzinli bir otomobil için oldukça başarılı.
7 ileri otomatik şanzıman spor ve ekonomi modlarına sahip. Spor moda alınca gaz tepkisi bile değişiyor ama ben tüketimi merak ettiğim için ağırlıklı olarak ‘eco’ modunda kullandım. Direct Steer direksiyon sistemi adı üstünde oldukça direkt tepkiler veriyor. 2013 yılında bir Mercedes’in frenler için de yorum yapmak gereksiz. Adamlar bu tip problemleri yıllar önce çözmüşlerdi zaten.

MERCEDES E 180
MERCEDES E 180

AUTOMAGG KARARI
Bu otomobili satın alacak kişilerin tek merak ettiği motordur büyük ihtimalle. Çünkü geri kalan her şey Mercedes mühendisliği ve lüks anlayışını çok iyi yansıtıyor. Motor için de söylenecek fazla bir şey yok. E-Sınıfı’na kesinlikle çok iyi uyum göstermiş. Emin olun, kullanmaya başladıktan 10 dakika sonra 1.6 lt olduğunu unutacaksınız. Performansıyla hiç üzmediği gibi yakıt tüketimiyle de kullanıcısını ödüllendirecektir. Yine de fazla uzun yol yapmıyorsanız 6.3 lt/100 km’lik ortalama tüketimi unutun derim…
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model: Mercedes E 180 Elite
Baz fiyat: 147.700 TL
Motor: 1595 cc, dört silindir, DOHC, 16V, turbo
Güç: 156 HP 5300 d/d
Tork: 250 Nm 1250-4000 d/d
0-100 km/s: 9.6 sn
Maksimum hız: 220 km/s
Şanzıman: 7 ileri otomatik
Yakıt tüketimi: 6.3 lt/100 km
Emisyon: 147 g/km
Ağırlık: 1645 kg
Bagaj hacmi: 540 lt

Similar Posts