HABERLER MERCEDES YENİLİK

Mercedes’den yeni motorlar

Alman marka; CLA, GLA ve B Serisi’nde kullandığı motorları revize etti. Motor haricinde araçların süspansiyon sistemlerini de elden geçiren Mercedes, her üç modele de dört farklı sürüş modu getirdi. Bu modlar; Comfort, Sport, Eco ve Individual…

MERCEDES B-SERİSİ
MERCEDES B-SERİSİ

Ayrıca yine üç modelde de Apple CarPlay ve MirrorLink özellikleri gelecek seneden itibaren sunulmaya başlanacak. Motorlara geldiğimizde ise B 160’ın giriş sevisesindeki 1.6 litrelik dört silindirli motoru 102 HP güç ve 180 Nm tork üretiyor. Aracın 0’dan 100 km/s hızlanması 10.6 saniye sürürken, maksimum hızı ise 190 km/s. Yine B-Serisi’nde 1.5 litrelik dört silindirli dizel motor 109 HP güç ve 260 Nm tork sunacak. Bu motor aracı 0’dan 100 km/s hıza 11.6 saniyede ulaştırırken, maksimum hızı 189 km/s. Ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 3.6 litre olarak açıklanıyor. Emisyon değeri 94 g/km. CLA Shooting Brake ise CLA’daki 180 d, 200 d 4Matic ve 220 d 4Matic versiyonlarına kavuşurken, CLA 250 Sport ve 250 Sport 4MATIC’in motor güçleri 7 HP daha artırıldı. GLA 220 d’nin de motor gücü 7 HP artırıldı ve aracın 0’dan 100 km/s hıza ulaşması 7.7 saniyeye indi. Maksimum hızı ise 223 km/s.

 

Similar Posts

2 thoughts on “Mercedes’den yeni motorlar
  1. Aslında yorum değilde size bir soru yöneltmek istiyorum. Tanıtımda yer alan mercedes B serisinin 1.6 benszinli ve 1.5 dizel motoru kıyaslandıgında, tanıtımdan anlandıgım uzere 0-100 hızlanma ve azamı hızı benzinli motorun daha ıyı oldugu halde, motor gucu ve torku nasıl oluyorda dizel motordan daha dusuk oluyor? Sadece motorun ağırlığındanmı bu degerler mantık dışına çıkıyor?

    1. Merhaba, benzinli versiyon yaklaşık 30 kg daha hafif. Ayrıca şanzıman oranları da daha doğrusu son dişli oranları farklı. Diğer yandan benzinli bir motor, benzer güçlerdeki dizellerden performans olarak üstündür. Hem daha çabuk devirlenir hem de daha çok devir çevirir. Turbo dizellerin ise tork avantajı vardır ve alt devirlerden itibaren daha esnektirler. Ama Mercedes’in benzinli motoru da turbo olduğu için 180 Nm tork üretiyor. Tabii bu tork dizelin yanında daha zayıf ama genel olarak dizelden daha performanslı olması için yeterli. Şöyle bir örnekle de düşünebilirsiniz. Aynı ağırlıkta, aynı güçte ve aynı şanzıman oranlarına sahip iki otomobil olsun. Bu otomobillerden biri dizel biri de benzinli ve aynı gövdeye, aynı aerodinamiye sahipler. En üst viteste 1000 d/d’deki hızları 45 km/s olsun. Bu durumda dizeller genelde 4000 d/d civarında devire sahip olduğu için maksimum hızı 180 km/s olacaktır. Benzinli olan ise 6000 d/d çevirse, teorik olarak maksimum hızı 270 km/s olur. Bu örnekte de görüldüğü gibi benzinli motorlar daha yüksek devirli olduğu için şanzıman oranları da daha kısadır. Yani bir dizel ile benzinli motor ayı şanzıman oranlarına sahip olamaz. Daha kısa oranlar da performans ve daha iyi hızlanma anlamına gelir.

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: