Michelin’den yeni kış lastiği: Alpin 5

Michelin, yeni lastik teknolojileri üretmeye devam ediyor. Fransız markanın Total Performance stratejisiyle uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen yeni kış lastiği Alpin 5, karla kaplı zeminin yanı sıra ıslak ve soğuk zeminde sağladığı yol tutuşu ve çekiş gücüyle de iddialı. (16 Mart 2014)

MICHELIN ALPIN 5

MICHELIN ALPIN 5

Michelin, yolda meydana gelen kazaların nedenlerini görmek ve bu konuda geleceğe yönelik önlemler alınmasını sağlamak için Almanya Dresden Üniversitesi, Kaza Bilimi Kürsüsü (VUFO) ile işbirliği yaptı. İşbirliği çerçevesinde kaza istatistiklerinden yola çıkarak hazırlanan kaza haritası ile kışın gerçekleşen trafik kazalarının yalnızca yüzde 8’inin karlı zeminde; geri kalanının ise kuru ve ıslak zemin üzerine gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Sürücüler üzerinde yapılan araştırmalar ise sürücülerin büyük bir bölümünün kış lastiklerinden sadece karlı kaplı zeminde güvenlik sunmasını beklediğini ve bu beklentiyle satın aldığını gösteriyor.
Michelin’in kış mevsimine yönelik olarak geliştirdiği Alpin serisinin yeni jenerasyonu Alpin 5, ekimden nisan ayına kadar sürücülerin karşılaşacakları bütün mevsim ve yol koşullarında maksimum performans sunma hedefiyle geliştirilmiş. Birçok şehirde, ekim-nisan ayları arasında karlı gün sayısının yalnızca birkaç gün olduğunu göz önünde bulundurarak; kış mevsiminde kuru, ıslak ve soğuk yollarda maksimum tutunma sağlayan Alpin 5, şubat ayından itibaren yollara çıktı. Kaza Bilimi Kürsüsü ve Fransız Ulaşım, Gelişim ve Ağlar için Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (IFSTTAR) ile kurduğu işbirlikleriyle kaynağını gerçek hayattan alan Michelin Alpin 5, kış mevsiminde değişkenlik gösteren hava koşullarına sağladığı mükemmel uyumla rakipleri arasında fark yaratmak amacında.

MICHELIN ALPIN 5

MICHELIN ALPIN 5

Yeni Michelin Alpin 5’te kullanılan teknolojiler, kaygan yollarda bile maksimum güvenlik sağlıyor. Total Performance sayesinde yüksek performans ve güvenlik gibi bir arada sağlanması oldukça güç alanları tek bir lastikte sunan Alpin 5, tüm yol koşullarında daha fazla güvenlik sağlamak için tasarlanmış. Lastik sırt deseni ve lastik sırtı bileşen yapısı ile farklı iki yeni teknolojinin ürünü olan Alpin 5’in sırt deseni, zemindeki karın daha iyi kavranması ve kızaklamaya karşı direnç sağlayan “krayemer” etkisi ile eski jenerasyondan ayrılıyor. Diş derinliği, yönlü lastik tasarımı ve lastik sırtına yerleştirilmiş lastik sırtı blokları ile eski jenerasyondan yüzde 17 daha fazla kavrama oranına sahip Alpin 5, karlı zemin üzerinde iz oluşturarak “kramayer” etkisini devreye sokuyor. Bu sayede lateral kanallar yoluyla suyu boşaltan lastik, kızaklamaya karşı direnç geliştiriyor. Alpin 5’in tasarımında lastik üzerinde yerleştirilen binlerce oluk, “pençe” görevi görerek lastiğin çekiş gücünü artırıyor. Rakipleri ile karşılaştırıldığında yüzde 12 daha fazla desene ve yüzde 16 daha fazla oluğa sahip olan Alpin 5, yüzde 17 daha fazla kavrama oranıyla da dikkat çekiyor.

MICHELIN ALPIN 5

MICHELIN ALPIN 5

Michelin’in lastik sırt deseni teknolojisi StabiliGrip ile geliştirilen “iz” etkisi, Alpin 5 için özel olarak tasarlanmış. Daha geniş lastik izi sayesinde daha kuvvetli yol tutuşu sağlamaya odaklanan Michelin Alpin 5, kendi kendine bloklama özelliğine de sahip.
Alpin 5 ilk kez bir kış lastiğinin sırtına yerleştirilen “Elastromer” teknolojisine sahip. Yenilikçi lastik sırtı teknolojisi sayesinde lastik sırtına yerleştirilen “Elastromer”ler, kauçuk bileşenini daha yüksek bir oranda silika kullanarak tek biçimli hale getiriyor. Bu sayede enerji verimliliği elde edilirken bir yandan da ıslak ve karla kaplı yüzeylerde yol tutuşunu sağlanıyor. Alpin 5’te kullanılan yeni kauçuk, dördüncü nesil Helio bileşeni teknolojisi sayesinde lastiğin kış mevsimi koşullarında etkin çalışmasını da kolaylaştırıyor.

 

(Visited 360 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş