Mitsubishi Outlander PHEV Avrupa’da 8197 adet sattı

Mitsubishi Outlander PHEV Avrupa’da 8197 adet sattı

20 Ocak 2014 Kapalı Yazar: automagg

Dünyanın ilk plug-in hibrid 4×4 aracı olan Outlander PHEV, Avrupa pazarına girdiği Ekim 2013’den bu yana 8197 adet sattı. 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda lansmanı yapılan ilk olarak Hollanda ve Kuzey Avrupa ülkelerinde satışına başlandı. Şimdiye kadar alınan 12 bin adetlik ön siparişin 8197 adedi sahiplerine teslim edilirken, 2014’de sadece Hollanda’da 11 bin adet Outlander PHEV siparişi verildi.

MITSUBISHI OUTLANDER PHEV

Artan talebin karşılanması amacıyla Okazaki fabrikasının Outlander PHEV üretim kapasitesi 50 bin adet/yıllık olarak belirlendi. Mitsubishi Motors’un 2020 yılı hedefleri arasında global araç satışlarının yüzde 20’sinin elektrikli ve PHEV araçlar olması amaçlanıyor. Avrupa pazarının da, Outlander PHEV için en büyük pazar olması hedefleniyor.

MITSUBISHI OUTLANDER PHEV

MITSUBISHI OUTLANDER PHEV

Sınıfının öncüsü Outlander PHEV, Mitsubishi Motors’un elektrikli araçlar (i-MiEV), 4×4 (Lancer Evolution) ve SUV (Pajero) araçlar konusundaki bilgi birikimi kullanılarak geliştirildi. Hem elektrikli hem de benzinli motor ile donatılan Outlander PHEV’de 2.0 lt’lik benzinli motor, 12 kWh lityum-iyon batarya, 70 kW jeneratör ile ön ve arka akslarda 60 kW’lık iki elektrik motoru bulunuyor. Mitsubishi Outlander PHEV, I-MiEV’de olduğu gibi herhangi bir prize takılarak şarj edilebiliyor. Outlander PHEV’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliği; araç seyir halindeyken ‘batarya şarj modu’ seçilerek kendisini şarj edebilmesi. Bu sistem ile Outlander’ın 800 km’den fazla yolu 44 g/km karbon salımı ile alması hedefleniyor ve yakıt tüketimi de 1.9 lt/100 km ile fazlasıyla iddialı. Outlander PHEV, yüksek ekipman seviyesine rağmen standart modelle neredeyse aynı bagaj hacmini sunarak rakiplerinden bir adım daha öne çıkıyor. Araçta iki ayrı sürüş modu bulunuyor. Eco modda sürüş yakıt ekonomisine odaklanırken, normal modda sürüş ise çevre ve sürüş koşullarına bağlı maksimum performansı hedefliyor. Ayrıca wi-fi bağlantısı üzerinden akıllı telefonlarla aracın şarj seviyesi uzaktan kontrol edilebilirken, klima çalıştırma fonksiyonları da uzaktan kumanda edilebiliyor.