Nissan makyajlı Juke’u Cenevre’de sergiledi

Nissan makyajlı Juke’u Cenevre’de sergiledi

6 Mart 2014 Kapalı Yazar: automagg

Nissan, 84’üncü kez kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni X-Trail, yeni Qashqai, GT-R Nismo, makyajlı Juke ve E-NV200 modellerinin yanı sıra BladeGlider konsepti ile yer alıyor. Nissan’ın ürettiği en hızlı otomobil ve en gelişmiş performans otomobili olan GT-R Nismo’nun Avrupa lansmanı ve sıfır emisyonlu E-NV 200 modelinin dünya lansmanı Cenevre’de gerçekleşti.

NISSAN JUKE

NISSAN JUKE

Japon marka, fuardaki yeni modellerinin yanı sıra çarpıcı BladeGlider konseptini de Avrupa’da ilk kez görücüye çıkardı. Nissan ilk kez sergilediği makyajlanan Juke modeli ile kompakt crossover segmentine damgasını vurmayı hedefliyor. Tasarımıyla yeni bir trend yaratan şimdiye kadar 420 bin adet satılan Juke; yenilenen tasarımı, artırılan motor seçenekleri ve geliştirilmiş kişiselleştirme programlarıyla dikkat çekiyor. 2014’ün yaz aylarında Avrupa’da satışa sunulacak olan yeni Juke’un en büyük yeniliklerinden biri, 1.6 lt’lik atmosferik motorun yerini alan 1.2 lt turbo güç ünitesi. 115 HP gücü ve 190 Nm’lik torkuyla daha performans sunan bu motorun tüketimi de 5.5 lt/100 km ile daha düşük. Nissan, Juke’un 1.6 lt DIG-T motorunu da güncellemiş. 188 HP’lik bu motor, 2000 d/d’nin altında daha fazla tork üretmesi için geliştirilmiş ve sıkıştırma oranı da yükseltilmiş. Yeni bir altı ileri manuel şanzımanla donatılan bu motor, isteğe bağlı olarak Xtronic CVT şanzımanla da alınabiliyor. Yüksek yakıt ekonomisi sunan 110 HP’lik 1.5 dCi motor ise değiştirlmeden kalmış.

NISSAN JUKE

NISSAN JUKE

Juke’un önemli bir gelişimi de önceki modelde eleştirilen bagaj alanında olmuş. İki tekerlekten çekişli versiyonların bagajı yüzde 40 aranında artırılarak 354 lt’ye kadar genişlemiş durumda. Otomobilin dışında çok fazla değişiklik göze çarpmıyor ama üst lambalar yeniden tasarlanmış, farlara da yeni lens kapakları ve LED’Li gündüz farları eklenmiş. Izgarada da Nissan’ın yeni marka kimliği göze çarpıyor. Arka tarafta ise özellikle geceleri daha belirgin bir görünüm sunan LED’li ışık kılavuzu ve tasarımı agresileştirilen tamponlar yer alıyor. Üç yeni tonla renk paleti de genişlerken, artık Juke için 10 farklı renk sunuluyor. 16 ve 17 inçlik jatların yanında kişiselleştirme seçeneklerini artırmak için renkleriyle oynanabilen 18 inçlik jantlar da mevcut. Nissan, Juke modelini makyajlarken Juke Nismo’yu da unutmamış. Eski versiyonda 200 HP olan güç 218 HP’ye çıkarılırken, aracın ismi de Nismo RS olarak değişmiş. Torku da 280 Nm’ye ulaşan otomobilde, artan torku zemine daha iyi iletebilmek için artık sınırlı kaymalı mekanik bir kilitli diferansiyel de sunuluyor.

(Visited 177 times, 1 visits today)