BMW K 1600 GT motoruyla bir canavar: Nurb Projesi

BMW K 1600 GT motoruyla bir canavar: Nurb Projesi

16 Ağustos 2013 Kapalı Yazar: automagg

Önde gelen motosiklet uzmanlarından biri, BMW Motorrad’ın olağanüstü K 1600 GT touring motosikletini sıralı altı silindirli bir motorla güçlendirerek benzersiz bir motosiklet tasarlasaydı, sonuç ne olurdu dersiniz? Peki bu uzman, katıldığı beş AMD Dünya Özel Yapım Motosiklet Şampiyonası’nın dördünde podyumun ilk üç basamağına çıkmış ve 2010 yılında da bu prestijli yarışı kazanmış bir Belçikalı, Fred Kruger olsaydı? Cevabımız ‘Nurb’ Projesi…

1016233_538727246174860_903743827_n

Fred Krugger, bakışları üzerinde toplayan ve etkinliklerde ödül kazanan özel motosikletleri yaratan bir dahi olmanın dışında başka özelliklere sahip. 43 yaşındaki Krugger’in yaşamında motokros yarışlarında mücadele ettiği, elektromekanik eğitimi gördüğü ve ardından restorasyon ve araç yapım diplomasını aldığı bir dönem de oldu. Bu arada evlendi ve iki çocuk babası oldu, on yıl süreyle ralli otomobilleriyle yarıştı, yarış otomobilleri yaptı, kullandı ve motosikletlere hizmet sundu… Kısacası bir ‘motor tutkununun’ yapmak isteyebileceği her şeyi gerçekleştirdi diyebiliriz. Fred Krugger 2002 yılında arkadaşlarının teşviki ve yaratıcı yetenekleri konusundaki cesaretlendirmesiyle ‘The Racer’ adını verdiği tanıtım amaçlı ilk özel motosikletini üretti. Her zaman olduğu gibi, özel yapım kariyeri başladıktan sonra da bir daha arkasına dönüp bakmadı. Adeta bir Mach 10 anti balistik füze gibi, durmadan ve hızla yükselerek yıldız konumuna ulaştı…
2013 yılına kadar Fred CCE (Custom Chrome Europe) Şampiyonasını kazandı ve AMD Dünya Özel Motosiklet Yapım Şampiyonası’nda serbest stilde dördüncülüğü elde etti. İki ödül de ‘Link’ adını verdiği, ters silindir başlıkları ile Fred’i özel yapım dünyasında aileden bir isim haline getiren diğer yaratıcı özellikleri barındıran 1966 Honda CB450 ile geldi. Ancak zaman ve başarı Fred’in arkasına yaslanarak elde ettiği şöhretin keyfini süreceği ve elde ettiği kupaları ve ödülleri seyredeceği anlamına gelmiyordu.
‘Nurb’ Projesi Fred Krugger’in zamanının büyük bölümünü ve tarihi Belçika yarış pisti Spa-Francorchamps’dan on dakika uzaklıkta, Basse-Bodeux’daki çiftlik evinin ahırdan bozma atölyesini işgal eden en son tasarım.
Peki, en son projesine modern bir BMW Motorrad motorunu temel alma düşüncesi nasıl ortaya çıktı? Ne de olsa büyük ikiz V güç üniteleri, özel motorlar için standart durumunda. Aynı zamanda popülerliği gün geçtikçe artan özel yapım cafe racer’lar arasında BMW Motorrad’ın hava soğutmalı Boxer iki silindirli motoru muhtemelen en çok aranan motor.972044_538726989508219_565314768_n
“Her şey BMW Motorrad Fransa ile aramızdaki bir sohbet sırasında başladı,” diyor Fred Krugger. “Şirket ürettiğim motosikletleri görmüştü ve bana ilk BMW yarış motorlarına dayalı olarak ilginç, farklı bir şeyler üretmeyi düşünür müsün diye sordular. O andan itibaren kendimi bu fikre kaptırdım.
“Eski BMW motorlarının stillerini inceledim. İncelediklerim yalnızca özel RS modelleri gibi yarış motorları değildi, aynı zamanda Ernst Jacob Henne’nin aerodinamik motorlarına ve bunların yollarda kullanılan eşlerine de göz attım. Olağanüstü 1934/35 R 7 gibi proje motorlar da bunlar arasındaydı. Sonuç olarak eskiyi ve geçmişi bu yeni projede bütünleştirebileceğim referans noktaları oluşturmak üzere bir BMW araştırması yaptım. Bu araştırma eski BMW otomobillerinin stillerini ve hatta BMW şirketi logolarını da kapsıyordu. Aklımdaki bitmiş motosiklete dair elimde herhangi bir çizim olmasa da (hâlâ da yok), fikirler hızla gerçeğe dönüştü. BMW K 1600 GT’ye ait bir motor ve tahrik sistemlerini bana BMW Motorrad Fransa verdi. İnce bir tasarım içerisinde yer alan altı silindir, yüksek beygir gücü ve torkuyla bu motor mühendislik anlamında çok farklı bir şey. Şasiyi tasarlamaya hemen başladım…”
Garmisch-Partenkirchen’deki 2013 BMW Motorrad Days’i ziyaret etme fırsatı bulan herkes Krugger’in adını taşıyan sergiyi mutlaka fark etmiştir. Burada üzerine çıplak bir çelik şasi yerleştirilmiş bir kaide vardı. Meraklı gözler için bu özenle birbirine kaynaklanmış Chromoly çelik boruların içine cıvatalanmış şeyin bir K 1600 GT motor, buna ait tahrik mili ve arka süspansiyon üniteleri olduğunu fark etmek yalnızca birkaç saniye sürdü. Ön tek kol bile makineyle işlenmiş bileşenlerden ve özel borulardan üretilmişti. Bu garip ancak ayrıntılı karışım ‘Nurb’ projesinin ilk gösterimiydi.
67741_538727099508208_1028010592_n“Birçok yönden bu proje de diğerlerine benziyor,” diyerek sözlerine devam ediyor Fred Krugger. “Alışılageldik süspansiyon mekanizmalarını ve motoru yerleştirmek kolay ancak benzin pompası, ABS, DTC ve ESA ile motor kumanda kutuları gibi yardımcı parçaların nereye monte edileceği ve nasıl gizleneceği en zor bölümü oluşturuyor. Öğelerin konumu, stille ilgili detaylar konusundaki fikirlerin sıkça değişmesine neden olsa bile, bu tür önemli güvenlik sistemleri ve teknolojik birimler ‘Nurb’ projesinde korunacak. “Gördüğünüz gibi ‘Nurb’ projesi bir süredir bu durumda. Man Island TT’de bacağımı kırarak yapım süresini aksatan küçük bir sorun yaşadım. Hayır, yarışmıyor ya da motor sürmüyordum, yalnızca izleyiciydim. Sadece bir kaza nedeniyle havada uçuşan parçalardan korunmak için bir duvardan atlamak zorunda kaldım. Neyse ki, yarış yeniden başlayana dek hastaneden dönmüştüm. ‘Nurb’ üzerinde çalışmaya geri dönmeyi ve projeyi tamamlamayı dört gözle bekliyorum. Henüz son aşamaları düşünmüyorum, ancak ilk çalıştırma sırasında meydana gelebilecek herhangi bir ECM (elektronik kumanda yönetimi) sorununu gidermek üzere BMW Motorrad Fransa teknik uzmanı Curt de Maeseneire’in yanımda olmasına güveniyorum.”
Fred Krugger ‘Nurb’ projesini 2013 sonundan önce tamamlamayı umuyor. BMW Motorrad, Fred Krugger ve ‘Nurb’ projesini ilgiyle takip edecek ve yapım aşamasının çeşitli aşamaları konusunda raporlar hazırlayacak. Bu arada BMW Motorrad topluluğu üyeleri, Fred Krugger’in ‘Nurb’ projesini BMW Motorrad Fransa Facebook sayfasını ziyaret ederek de izleyebilirler.971862_538727102841541_1300263610_n

(Visited 91 times, 1 visits today)