SEAT YENİLİK

Nürburgring’in yeni kralı Seat Leon Cupra

Dünyanın en zorlu yarış pistlerinden biri olarak kabul edilen Nürburgring Nordschleife’de önden çekişli seri üretim bir modele ait en iyi tur zamanını, 10 saniye geliştirerek yeni bir rekora imza atan yeni Seat Leon Cupra, Cenevre Otomobil Fuarı’nın da gözdelerinden biri olmaya aday.

SEAT LEON CUPRA
SEAT LEON CUPRA

Bu rekor daha önce Renault Megane Trophy’ye aitti. İspanyol marka, fuarda ayrıca mayıs ayında başlayacak Leon Eurocup’da mücadele edecek olan ve Seat Sport tarafından geliştirilen Leon Cup Racer’ı da sergiliyor. Etkileyici tasarımı; sıradışı performans, dinamikler ve üst düzey verimlilik ile birleştirerek günlük kullanım için ideal bir araç haline gelen Seat Leon Cupra, Seat marka değerlerini en iyi şekilde temsil ediyor ve markanın ikonu konumuna yerleşiyor. Yeni Cupra, yalnızca büyük başarılara imza atan Leon ailesinin en gelişmiş modeli değil, aynı zamanda markanın da en güçlü üretim otomobili olma özelliğine sahip ve aynı zamanda da en hızlısı… Leon Cupra’nın sürüş ve şasi özellikleri, üst düzeyde keyif veren hassas bir sürüş deneyimini garanti ediyor. Tüm bunların ispatı olarak, Brembo yüksek performanslı frenler, özel olarak tasarlanmış 19 inç alaşım jantlar ve Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklerin yer aldığı isteğe bağlı performans paketi ile donatılmış Leon Cupra, önden çekişli seri üretim modellere ait tur zamanını 10 saniye iyileştirerek, 7:58.8’lik zamanı ile yeni rekorun sahibi oldu. Ortalama hızın 155 km/s ve en yüksek hızın da Tiergarten bölümünde elde edilen 242 km/s olduğu turlarda Leno Cupra 280’in pilot koltuğuna oturan İspanyol Jordi Gene oturuyordu.

SEAT LEON CUPRA - JORDI GENE
SEAT LEON CUPRA – JORDI GENE

Gene, 2003-2010 yılları arasında Avrupa Turing Otomobiller Şampiyonası (ETCC) ve Dünya Turing Otomobiller Şampiyonası’nda (WTCC) Seat adına yarışmıştı. Seat’ın şimdiye kadar ürettiği en güçlü seri üretim otomobil olarak tanımlanan yeni Leon Cupra, 2.0 TSI motorun 265 ve 280 HP’lik iki farklı güç seçeneğine sahip. İki güç ünitesi de 350 Nm tork sunuyor ve bu tork, 1750’den 5300 d/d’ye kadar sabit olarak üretilebiliyor. İspanyol marka, yeni Leon’un en güçlü versiyonlarını dinamik mükemellikle donatmak için ciddi bir uğraş vermiş. Mekanik bir diferansiyel kilidiyle donatılan otomobil, DCC dinamik şasi kontrolüyle de ön plana çıkıyor. ESP sistemi de bu sportif otomobil için yeniden ayarlanmış ve iki aşamalı olarak devreden çıkarılabiliyor ya da tamamen kapatılabiliyor. Sport Coupe adı verilen üç ve beş kapılı gövde seçeneklerine sahip olan Leon Cupra’nın her iki versiyonunda da DSG otomatik şanzıman opsiyonu bulunuyor fakat bu opsiyon 265 HP’lik motorla alınamıyor. Ayrıca beş kapılı versiyonda 265 HP’lik motor kullanılmıyor.

SEAT LEON CUPRA
SEAT LEON CUPRA

Manuel şanzıman ise altı ileri olarak tasarlanmış. DSG şanzımanlı Cupra 280, her iki gövde seçeneğinde de 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 sn’de tamamlıyor. Bu değer önden çekişli bir model için çok başarılı. Manuel şanzımanlı versiyonda 5.8 sn olan 0-100 km/s hızlanma 256 HP’lik üç kapılı modelde ise 5.9 sn olarak gerçekleşiyor. Tüm modellerinde 250 km/s maksimum hıza sahip olan Leon Cupra’nın ortalama yakıt tüketimi ise DSG şanzımanlı versiyonlarda 6.4 lt/100 km’ye kadar düşüyor. Manuel şanzımanlıların ortalama tüketimiyse 6.7 lt/100 km. Böylesine performanslı bir modelin bu kadar az yakıt tüketmesi, otomobildeki mühendisliğin ispatı durumunda. Verimliliğin en büyük nedenlerinden biri ağırlıktan yapılan tasarruf. Eski versiyona göre 55 kg daha hafif olan Leon Cupra, görünüm olarak da gücünü çok iyi yansıtıyor. 19 jantları ve özel titanyum boyasıyla oldukça sportif olan Cupra 280’in fren kaliperleri üstünde de Cupra yazıyor.

Similar Posts