OPEL YENİLİK

Opel Cascada’ya 200 HP’lik turbo motor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de satışa sunulan Opel Cascada, klasik cabrio’lar gibi kumaş tavanıyla dikkat çekiyor ve 17 saniyede kimlik değiştiriyor. Ülkemizde 1.6 lt turbo 170 HP ve 2.0 lt CDTI 165 HP motor seçenekleriyle satılan Cascada’nın ürün yelpazesine yurtdışında 200 HP’lik versiyon da eklendi.

OpelCascada (1)

Ekim ayında satışına başlanacak olan yeni 1.6 lt SIDI motor, 300 Nm torkuyla otomobili 234 km/s maksimum hıza ulaştırabiliyor. Dünya prömiyerini Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapacak olan yeni versiyon, litre başına 125 HP gibi bir verime sahip ve altı ileri manuel şanzımanla sunulacak.
Orta sınıf cabrio’lar arasında yer alan Cascada’nın tavanı açıkken 280 litre olan bagaj hacmi kumaş tavan kapandığında ise 380 lt’ye çıkıyor. Sürüş dinamikleri, direksiyon hassasiyeti, akustik, güvenlik ve konfor üzerinde büyük bir etkiye sahip olan burulma direnci, üstü açık araçlar için kilit öneme sahiptir. Cascada’da burulma direncini yükseltebilmek için gövde altında çapraz çelik barlar ve güçlendirilmiş yan eşikler kullanılmış. Opel’in bir önceki nesil cabrio modeli Astra TwinTop ile kıyaslandığında Cascada’nın gövdesi burulma anlamında yüzde 41 ve bükülme anlamında yüzde 27 daha sert. Opel’in üç farklı ayara (standart, konfora yönelik Tour ve Sport modları) sahip olan adaptif şasi kontrol sistemi FlexRide, Cascada’da da yerini almış. Bu sistem, farklı sürüş koşulları ve sürüş tarzlarının yanı sıra sürücünün seçtiği tercihlere kendini otomatik olarak uyarlayarak sürüş kalitesini, kontrolü ve güvenliği artırıyor.
Ülkemizde satılan Cascada’larda 1.6 SIDI Turbo Ecotec benzinli ve 2.0 CDTI motorlar bulunuyor. İki versiyon da altı ileri otomatik şanzımanla donatılmış durumda. İlk kez Cascada’da ortaya çıkan 170 HP’lik 1.6 lt SIDI turbo motor, 200 HP’lik versiyonun da bazını oluşturuyor. 4250-6000 d/d arasında 170 HP güç üretebilen bu motor, overboost işleviyle anlık olarak 280 Nm tork üretebiliyor. Start/stop sistemiyle donatılmış otomobil, ortalama olarak 7.2 lt/100 km yakıta ihtiyaç duyarken, 217 km/s maksimum hızı ve 9.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanma değeriyle de dikkat çekiyor. 165 HP’lik 2.0 CDTI ise overboost’la 350 Nm’ye kadar tork üretebiliyor. Bu otomobilin ortalama yakıt tüketimiyse 6.2 lt/100 km.
Almanya’da tasarlanan ve geliştirilen Cascada, Opel’in Polonya’nın Gliwice kentindeki fabrikasında üretiliyor.

Similar Posts