Opel’den yeni turbo motor

Opel’den yeni turbo motor

5 Haziran 2013 Kapalı Yazar: automagg

Yeni Astra GTC, tümüyle yeni 1.6 SIDI Turbo (buji ateşlemeli doğrudan enjeksiyon) motor ile güçlendi. Bu yeni nesil turbo motor, varolan 1.6 Turbo motorun yerine geçerek kompakt coupe’nin güç ünitelerini tamamlıyor. 170 HP’lik motor, kısa bir süre önce Cascada, yeni Astra, yeni Astra Sports Tourer ve Zafira Tourer’da da görücüye çıkmıştı.

2013-Opel-Astra-GTC Yeni Astra GTC 1.6 SIDI Turbo; 260 Nm’lik maksimum torku (overboost’la 280 Nm’ye kadar çıkabiliyor), 219 km/s’lik maksimum hızı ve 6.1 lt/100 km’lik ortalama tüketimiyle rakiplerini zor durumda bırakmak üzere tasarlanmış.
Opel Yönetim Kurulu Mühendislik Üyesi Mike Ableson konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “2016 yılına kadar üç yeni motor ailesi, 13 yeni motor ve bir dizi yeni şanzıman seçeneği tanıtacağız. Yeni nesil 1.6 SIDI Turbo, kapsamlı motor atağımızın başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Bu yüzden bu motorun sportif kompakt bir coupe’de sunulması son derece normal. Mükemmel performansa sahip doğrudan enjeksiyonlu turbo motor, Astra GTC’nin karakterine kusursuz bir eş gibi. Güçlü performans, sıradışı ekonomi ve çekici tasarımı bir araya getiriyor…”
Yeni doğrudan enjeksiyonlu 1.6 litre turbo motor, Yeni Astra GTC’de örnek niteliğinde değerler sunuyor. 1650-3200 devir aralığında 260 Nm’lik torkuyla önceki motora kıyasla yüzde 22 daha fazla güç sunuyor. Ancak etkileyici güç geliştirme sadece düşük devir aralığındaki tork rakamından ibaret değil. Astra GTC SIDI, 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlıyor ve beşinci viteste 80’den 120 km/s’ye 9.3 saniyede çıkabiliyor.
Birkaç ay içinde Opel, Astra GTC motorlarını tamamen yeniledi. Bu geniş motor yelpazesinin en tepesinde 280 HP’lik benzinli OPC versiyonu ve 400 Nm’lik maksimum tork rakamına sahip 2.0 BiTurbo CDTI dizel motor bulunuyor. Bu aileye en son eklenen motor ise sessiz ve güçlü 1.6 SIDI Turbo. Yeni motora adapte edilen geliştirilmiş şanzıman aynı zamanda daha ekonomik, daha konforlu ve daha yüksek performansa sahip bir sürüş sunuyor. Yeni Astra GTC 1.6 SIDI Turbo modelinde kullanılan yeni nesil 6 ileri manuel şanzıman, yüksek vites geçiş konforu ve azaltılmış sürtünme ile dikkat çekiyor. Yenilenmiş ve düşük sürtünmeli 6 ileri otomatik şanzıman ise Active Select özelliğiyle vites geçişlerini sürücüye bırakarak daha sportif bir sürüş deneyimi sunuyor.

(Visited 115 times, 1 visits today)