PSA’nın yeni platformunun ilk örneği C4 Picasso

PSA Peugeot Citroen Grubu’nun yeni geliştirdiği şasi platformu EMP2’nin kullanıldığı ilk model Citroen C4 Picasso oldu. Bu yeni nesil şasi platformu özel alaşımları sayesinde, hem çok daha hafif hem çok daha sağlam. Hafiflemesi sayesinde, platformun kullanılacağı modeller daha az karbon salınımı ve daha az yakıt tüketimi değerlerine ulaşıyor.

CitroenC4Picasso_1

Ayrıca yere daha yakın olması nedeniyle, araçların yol tutuşlarının da artmasına olanak tanıyor. Modüler bir özelliğe sahip olan yeni EMP2 şasi platformu, kullanılacağı araçların boyutları doğrultusunda daha uzun veya daha kompakt olabiliyor.
PSA’nın 1998 yılında başlattığı platform politikasının yeni nesil ürünü olan EMP2 (Efficent Modular Platform2), sürücülere hem ekonomi hem de konfor adına bir dizi yenilik sunuyor. Platformun sağladığı faydalar ilk olarak yeni Citroen C4 Picasso modelinde ortaya çıkarken, bu otomobilin geniş iç hacmi ve rekor büyüklükteki bagajı hemen dikkat çekiyor. Yeni platform, Peugeot ve Citroen’in diğer modellerinde de kullanılacak. C4 Picasso, EMP2 sayesinde bir önceki nesline göre 140 kg daha hafifletilmiş durumda. EMP2 platformunun verimliliği sayesinde Picasso’nun 1.6 e-HDI modelinde yakıt tüketimi ortalama 4.0 lt/100 km’ye ve CO2 emisyonu da 104 g/km’ye indirilmiş.
EMP2 platformunun sunduğu bir diğer olanak ise aracın dış boyutları daha kompakt olmasına rağmen genişleyen aks aralığı sayesinde ise kabinde daha geniş bir kullanım alanı sunması.
Bu faydanın ilk somut örneği de Citroen C4 Picasso modelinde görülüyor. EMP2 platformu sayesinde aks aralığı artık 55 mm daha uzun olan C4 Picasso, sınıfındaki en geniş diz mesafesine (159 mm) sahip.

(Visited 89 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş