Renault 12 yeniden üretilseydi neye benzerdi?

Renault’nun ülkemizde de çok popüler olan modeli R12, Fransa’da 1969-1980 yılları arasında üretilmişti. Türkiye’de ise 20 yıl daha yani 2000 yılına kadar satılan otomobil, sağlam yapısıyla hâlâ yollarımızda dolaşıyor. Bu otomobile olan ilgi Romanya’da da benzer bir durumda.

DACIA 1300 CONCEPT

DACIA 1300 CONCEPT

70’lerin başında Dacia 1300 adıyla Romanya’da da üretilmeye başlayan R12, çeşitli değişikliklerle 2004 yılına kadar ulaştı. Romenler, R12’den pick-up ve coupe gibi versiyonlar da türetti. Romanya’da ikon haline gelen Dacia 1300, günümüzde en çok restore edilen modellerin başında geliyor. Hatta insanlar, bu efsane model 2014’de üretilseydi neye benzerdi sorusunun cevabını da arıyor. Romen sanatçı Alexandru Maris tarafından oluşturulan Dacia 1300 Concept, Renault 12 dolayısıyla Dacia 1300’ün de modern halini yansıtıyor. Lüks bir sedan olarak tasarlanan Dacia 1300 Concept; Audi A7 gibi modellere rakip olarak düşünülmüş. Güçlü bir V8 motor ve elektrik motorunun karışımıyla dört tekerlekten çekişli bir hibrid olarak hayal edilen otomobilin elbette üretilme şansı yok. Zaten bu çalışmanın Renault ya da Dacia ile bir bağlantısı da bulunmuyor. Tamamıyla Alexandru Maris’in hayali olarak gerçekleşmiş. Umarız Renault yetkilileri bu konsepti fark eder de Renault ya da Dacia markasıyla en azından konsept olarak üretime geçer…

(Visited 585 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

3 Yorumlar

  1. R12 şimdi bile üretilse satış rekorları kırar adamlar aynı parçaları değiştirmeden 40 sene üretip sattılar bizlere araba diye ve arabaların sağlamlığından bahsediyorlar ne sağlamı arabada bozulacak bir parça yokki sorun çıkarsın 4 teker 1 motor sür babam sür …

    Post a Reply
  2. R12 yi yıllarca kullandım, 4 teker 1 direksiyondan oluşan bir at arabası.ama bi de kullananlar sorun. şu an lüks sayılacak bir arabam var ancak hep r12 den bahsederim. yeniden üretilse bi bakarım.

    Post a Reply
  3. bu resmi tasarlayanı da tebrik etmek lazım. resmin R12 ile alakası yok ancak o günden bugüne güncellenmiş lüks haline uygun, çünkü 12 kullanan biri olarak ön ve arka cepheden görür görmez r12’nin çizgilerini fark ettim.

    Post a Reply

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir