Renault Captur’e EuroNCAP’den beş yıldız

Renault Captur’e EuroNCAP’den beş yıldız

29 Mayıs 2013 Kapalı Yazar: automagg

Renault Captur, EuroNCAP tarafından yürütülen pasif testleri takiben beş yıldız ile derecelendirildi. Bu sonuç, bu bağımsız kuruluşun Ocak 2013 tarihinde daha da zorlaştırdığı derecelendirme prosedürüne rağmen elde edildi. Böylelikle, Renault’nun pasif güvenlik konusundaki uzmanlığı bir kez daha kanıtlanmış oldu. Renault Captur yüzde 80.5 toplam skor elde etti ve EuroNCAP’in maksimum beş yıldızlık pasif güvenlik derecelendirmesine layık görülen 15’inci Renault modeli oldu.

Renault Captur euro NCAP 2013

Güvenlik performansına ilişkin bu resmi sonuca ek olarak Renault Captur aynı zamanda son derece hassas, iyi tepki veren şasisi sayesinde güven verici dinamikler sunuyor. Renault Captur aynı platformu paylaştığı yeni Clio’nun yüksek güvenlik standartlarına sahip olmalıydı. Renault’nun güvenlik performansı karayolu kazaları ve motorlu araç kullanıcılarının gerçek hayattaki davranış biçimlerini üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanıyor.
Renault Captur’un elektronik mimarisi, daha yüksek yolcu koruması sağlanabilmesi için en yeni nesil koruma sistemlerinin daha erken tetiklenmesini sağlayacak biçimde tasarlandı. Önden darbe durumunda Renault Captur’un ön yolcuları iki hava yastığı ile birlikte ön gergili ve 400 daN’ye kalibre edilmiş yük sınırlayıcılı emniyet kemerleri ile korunuyor. Ayrıca, ön koltuk yolcusunun diz ve kaval kemiği bölgesi için artırılmış koruma sağlaması bakımından, torpido gözü yerindeki Easy Life saklama gözüne ek korumalar entegre edildi. Arkada ise tüm koltuklarda üç noktalı emniyet kemerleri bulunuyor; ayrıca arka dış koltuklarda güç limitörü yer alıyor. Captur, yan darbelerde yolcu koruması ile ilgili olarak da sekiz puan üzerinden 7.9 gibi etkileyici bir sonuca layık görüldü. Darbeleri belirlemesi ve iki kat daha hızlı tepki vermesi için Renault Captur’un her iki tarafından iki adet yan darbe sensoru yer alıyor. Renault-CapturBu sensörlerden bir tanesi ön kapılarda diğeri ise B sütunlarında bulunuyor. Özel bir algoritma, darbenin şiddetine uyum sağlayarak yeni nesil baş-boyun hava yastıklarına kumanda ediyor. Tüm bu sonuçlar Renault Captur’un yetişkin koruma alanında 36 üzerinden 32 puan elde etmesini sağladı. Bu not, küçük otomobil segmentinde bugüne kadar elde edilen en iyi sonuçlardan biri.
Genel tasarımı ve ön yolcu koltuğu ile birlikte arka dış koltuklarda üç noktalı Isofix çocuk koltuğu bağlantı noktalarının yer alması sayesinde Renault Captur’un çocuk koruma derecesi B segmentinde elde edilen en iyi dereceler arasında yer alıyor: bu konuda, daha da zor hale getirilen en son prosedürlere rağmen 49 puan üzerinden 39 puan elde edildi.

(Visited 55 times, 1 visits today)