HABERLER RENAULT

Renault Grubu’ndan satış rekoru

Renault Grubu, 2015’in ilk yarısına göre yüzde 13.4’lük artışla toplam 1 milyon 567 bin 720 adet satış gerçekleştirdi. Söz konusu rakam Renault ile Dacia markaları için altı aylık dönemde yepyeni bir dünya rekoru anlamına geliyor. Grubun Avrupa’daki satışları yüzde 14 artarak yenilenen modellerin başarısı sayesinde pazardan daha iyi bir performans sergiledi (+ yüzde 9.6). Avrupa’da satılan her 10 aracın 1’inden fazlası Renault Grubu tarafından satıldı.

RENAULT TALISMAN
RENAULT TALISMAN

Renault’nun Avrupa dışındaki satışları ise Afrika, Ortadoğu, Hindistan Bölgesindeki ivme ile birlikte yüzde 12.5 oranında arttı. Tüm bölgelerdeki satışlar söz konusu pazarlardan daha hızlı büyüdü. Renault Grubu’nun büyümesi, yıl boyunca devam eden pek çok yeni lansmanla devam ediyor olacak. Türkiye’de ise Renault Grubu 79 bin 268 adet satış rakamı ile yüzde 1.4 büyüyen pazarda satışlarını yüzde 16.8 oranında artırdı ve toplam pazarda 2.4 puan artış kaydetti. Renault Grubu, 2016 senesinin ilk yarısında rekor düzeyde satış gerçekleştirdiği. 2016’nın ilk yarısında yüzde 2.5 oranında artan global otomotiv sektöründe Renault Grubu’nun satışları yüzde 13.4 artarak 1.57 milyon araç düzeyine erişti. Pazar payı ise 0.3 puanlık artışla yüzde 3.5 oldu. Avrupa’da Renault’nun satışları pazara oranla daha hızlı bir büyüme kaydetti. Diğer bir deyişle, yüzde 9.6 oranında büyüyen pazarda yüzde 14’lük büyüme gerçekleşti. Bu da, yılın ilk yarısında 968 bin 603 adetlik araç satışı anlamına geliyor. Grubun Avrupa’daki pazar payı yüzde 10.6’ya yükseldi. Renault markası Kadjar, Espace, Talisman ve yeni Megane ile birlikte yenilenen ürün gamı sayesinde yüzde 15.6’lık büyüme gerçekleştirdi. Clio 4, Avrupa’nın en çok satan ikinci modeli durumunda. Captur ise Avrupa’da kendi sınıfında lider crossover pozisyonunda. Elektrikli otomobil pazarında ise Renault’nun pazar payı yüzde 27’ye erişti. ZOE’nin satışları yüzde 40 oranında artış kaydetti.

DACIA SANDERO STEPWAY
DACIA SANDERO STEPWAY

Dacia’nın satışları ise yüzde 9 yükseldi. Marka, yılın ilk yarısında yeni bir satış rekoru kırdı. Uluslararası alanda ise Rusya, Brezilya ve Cezayir’deki dalgalanmalar yerel otomotiv pazarlarında ağırlığını hissettirmeye devam etti. Ancak Renault Grubu her üç ülkede de pazar payını yükseltti. Grubun bu gücü Hindistan, Türkiye, Arjantin ve İran gibi ülkelerdeki ivmeyle bir araya geldiğinde her bölgede pazar payının artması mümkün oldu. Afrika Ortadoğu Hindistan bölgesinde Grup’un gerçekleştirdiği satışlar yüzde 38.2 arttı ve pazar payı yüzde 5.4’e erişti. Hindistan’da ise Kwid ile de başarı ede edildi. Lansmanından beri 150 bin sipariş alan Kwid pazar payını 2.3 puanlık artışla yüzde 3.8’e ulaştırdı.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: