Renault, Twingo ruhunu geri döndürdü

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Renault Twingo, köklerine dönmüş gibi görünüyor. 1992-2007 yılları arasında üretilen ilk nesil Twingo, sevimli tasarımı, boyutlarına rağmen geniş iç mekânı ve eğlenceli yapısıyla çok sevilmişti.

RENAULT TWINGO

RENAULT TWINGO

Twingo II ise özellikle Renault Sport versiyonuyla dikkatleri üstüne çekse de hiçbir zaman ilk Twingo’nun etkjisine sahip olmadı. Renault, yeni modelde buna çok dikkat etmiş gibi görünüyor. Canlı dört renk seçeneği, eğlenceli sürüş ve kişiselleştirme seçenekleri ile ön plana çıkması hedeflenen otomobil, sportiften klasiğe, erkeksiden kadınsıya kadar birçok farklı seçenek sunuyor. CAnlı renkler, kabin içinde ve hatta eşya yerleştirme gözlerinde bile kendini gösteriyor. Yeni Renault Twingo’nun esinlendiği bir diğer model de efsanevi Renault 5. Tipik bir A segment otomobil gibi kompakt oranlara sahip olan Twingo, bir tampondan diğerine mesafesi sadece 3.59 metre. Kısa ön yüzü, tekerleklerin aracın köşelerine kaydırılması gibi etkenlerle sınıfının rekoru olan 2.49 m’lik aks aralığı birleşince kabinin de yeterince ferah olması sağlanmış. Otomobilin arka bölümü, Renault 5 Turbo’yu çağrıştırıyor. Yeni Twingo’nun kişiselleştirilmesi için öngörülen grafiklerden bazıları da bu mirası hatırlatacak şekilde geliştirilmiş. Motoru arkaya yerleştirme gibi cesur bir karara imza atan Renault tasarımcıları, bu sayede beklenenden çok daha yüksek çeviklik ve daha geniş bir kabin elde ettiklerini idda ediyor. Yeni Twingo’nun 8.65 metrelik dönüş açısı dar alanlarda bile kolay manevralara olanak tanıyor.

RENAULT TWINGO

RENAULT TWINGO

Yeni Twingo, kısa kaputu ve geniş ön camı sayesinde, Yeni Twingo, 12 derecelik ön dikey görüş alanı ile sınıfının en iyi görüş açısını sunuyor. Motor, bagajın alt kısmında yer aldığı için diktörtgen zemini ve tekerlek arklarının mevcut alana müdahele etmemesi nedeniyle 219 lt’lik bir bagaj hacmi elde edilmiş. Ayrıca, düz eşik yükleme için ideal yüksekliğe sahip ve arka koltuklar 50/50 oranında katlanarak 1.35 m uzunluğunda düz bir bagaj zeminini ortaya çıkarıyor. Ön yolcu koltuğu da ileri doğru katlayarak 2.20 m uzunluğundaki yüklerin taşınması mümkün.
Yeni Twingo’da motoru arkaya yerleştirme seçeneği birçok avantaj sunuyor. Lansman ile birlikte üç silindirli iki güç ünitesi mevcut. 999 cc’lik yeni atmosferik SCe motor, 70 HP güç ve 91 Nm tork üretiyor. Clio’dan tanıdığımız TCe 90 ise daha eğlenceli bir sürüş sunuyor. 898 cc’lik turbo motor 90 HP gücü ve 135 Nm torku ile performans bekleyenleri tatmin edecek düzeyde.

(Visited 144 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş