Seat Toledo mu, Skoda Rapid mi?

VW Grubu’nun üretim stratejisi tartışılmayacak kadar başarılı. Aynı otomobili farklı markalar altında o kadar güzel konumlandırıyor ki, neredeyse tek rakibi kendisi konumuna geliyor. Grubun yeni kompakt sedanlarını ele alalım. Hangi üretici VW Jetta’ya rakip olacak iki hatta Audi A3 Sedan’ı da katarsak üç yeni model daha sunmaya cesaret edebilir ki? A3 Sedan’ın konumlandırması belli, o premium kompakt sınıfta mücadele edecek.

SeatToledo (1)

Yani Jetta, Rapid ve Toledo’yla hiç işi olmaz. VW Jetta ise modüler platform teknolojisi sayesinde 200 mm civarında daha uzun bir otomobil. Bu nedenle Rapid ve Toledo’dan ayrılıyor.  Seat, İspanyol ateşini temsil ediyor ve daha sportif müşterileri hedef alıyor. Skoda ise VW’nin geçmişteki halk otomobili (marka ismi) imajını ele geçirmiş durumda. Yani tüm bu modeller birbirlerine kesinlikle karışmıyor. Kısacası, aynı platform üstünde kalitesi tartışılmayacak premium bir model de mevcut, uygun fiyatıyla daha geniş kitlelere ulaşabilecek bir model de. VW bunu öylesine etkin şekilde başarıyor ki, kimse  ‘aynı mekanik aksama sahip bir otomobile neden bu kadar fazla para ödüyorum’ diye sormuyor. A3 Sedan ve VW Jetta’yı bir kenara ayırırsak, Toledo ve Rapid arasında seçim yapmak ise oldukça zor.
Skoda Rapid, ülkemizde Active, Ambition ve Elegance donanım seviyeleriyle satılıyor ve 33 bin 900 TL’den başlayan fiyatlar 49 bin 900 TL’ye kadar uzanıyor. 1.2 lt 75 HP’den 1.4 TSI 122 HP’ye kadar dört motor seçeneği bulunan Rapid’in 105 HP’lik 1.6 TDI seçeneği, 190 km/s’lik maksimum hızı ve 10.6 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla dikkat çekerken, ortalama olarak sadece 4.4 lt/100 km’lik tüketim değerine sahip. Otomatik şanzıman isteyenler için 122 HP’lik TSI motorun DSG versiyonu da mevcut. Hatta bu motor seçeneği sadece DSG şanzımanla getiriliyor.

SkodaRapid_2
Seat cephesinde de durumlar çok farklı değil. Reference ve Style donanım paketi ile satılan Toledo, 1.2 lt 75 HP’lik motora yer vermiyor. 105 HP’lik 1.2 TSı motorla başlayan ürün gamıında 122 HP’lik TSI ve 105 HP’lik TDI motorlar da bulunuyor. 35 bin 900 TL’den başlayan Toledo fiyatları 47 bin 700 TL’ye kadar ulaşıyor. Skoda’nın Ambition ve Seat’ın Reference donanımları birbirine oldukça benzer. Bunun yanında Rapid Ambition’da ESP mevcutken Toledo Reference’da bulunmuyor. Toledo 1.2 TSI Reference 35 bin 900 TL’ye satılırken, benzer donanımlı Rapid Ambition 1.2 TSI ise 39 bin 500 TL’den alıcı bekliyor. ESP’nin önemi tartışılmaz ama aradaki 4000 TL’ye yakın fark fiyat ibresinin Seat Toledo’dan yana olduğunu gösteriyor. Seat’ın Style donanımıyla Skoda’nın Elegance donanım paketi de birbirine yakın. İki otomobilin de 1.6 TDI motorlu en üst donanım seçeneğinde, yine Toledo’nun 2200 TL gibi bir avantaja sahip olduğunu görüyoruz. 1.4 TSI DSG modelinde ise fark Toledo lehine 3000 TL’ye yaklaşıyor. Bu veriler ışığında Seat Toledo, bir-iki donanım eksiğine rağmen fiyat anlamında Skoda Rapid’ten daha başarılı görünüyor.

vignette_toledo_rapid

(Visited 2.859 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş