Şimdiye kadarki en güçlü Seat: Leon Cupra 280

Seat’ın şimdiye kadar ürettiği en güçlü seri üretim otomobil olarak tanımlanan yeni Leon Cupra, 2.0 TSI motorun 265 ve 280 HP’lik  iki farklı güç seçeneğine sahip. İki güç ünitesi de 350 Nm tork sunuyor ve bu tork, 1750’den 5300 d/d’ye kadar sabit olarak üretilebiliyor.

SEAT LEON SC CUPRA

SEAT LEON SC CUPRA

İspanyol marka, yeni Leon’un en güçlü versiyonlarını dinamik mükemellikle donatmak için ciddi bir uğraş vermiş. Mekanik bir diferansiyel kilidiyle donatılan otomobil, DCC dinamik şasi kontrolüyle de ön plana çıkıyor. ESP sistemi de bu sportif otomobil için yeniden ayarlanmış ve iki aşamalı olarak devreden çıkarılabiliyor ya da tamamen kapatılabiliyor. Sport Coupe adı verilen üç ve beş kapılı gövde seçeneklerine sahip olan Leon Cupra’nın her iki versiyonunda da DSG otomatik şanzıman opsiyonu bulunuyor fakat bu opsiyon 265 HP’lik motorla alınamıyor. Ayrıca beş kapılı versiyonda 265 HP’lik motor kullanılmıyor.

SEAT LEON CUPRA

SEAT LEON CUPRA

Manuel şanzıman ise altı ileri olarak tasarlanmış. DSG şanzımanlı Cupra 280, her iki gövde seçeneğinde de 0-100 km/s hızlanmasını 5.7 sn’de tamamlıyor. Bu değer önden çekişli bir model için çok başarılı. Manuel şanzımanlı versiyonda 5.8 sn olan 0-100 km/s hızlanma 256 HP’lik üç kapılı modelde ise  5.9 sn olarak gerçekleşiyor. Tüm modellerinde 250 km/s maksimum hıza sahip olan Leon Cupra’nın ortalama yakıt tüketimi ise DSG şanzımanlı versiyonlarda 6.4 lt/100 km’ye kadar düşüyor. Manuel şanzımanlıların ortalama tüketimiyse 6.7 lt/100 km. Böylesine performanslı bir modelin bu kadar az yakıt tüketmesi, otomobildeki mühendisliğin ispatı durumunda. Verimliliğin en büyük nedenlerinden biri ağırlıktan yapılan tasarruf. Eski versiyona göre 55 kg daha hafif olan Leon Cupra, görünüm olarak da gücünü çok iyi yansıtıyor. 19 jantları ve özel titanyum boyasıyla oldukça sportif olan Cupra 280’in fren kaliperleri üstünde de Cupra yazıyor.

 

(Visited 168 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş