Skoda Citigo ile 86 Euro’ya 2600 km

Yakıt tüketimi rekorları kıran Gerhard Plattner, cebine 100 Euro koyup, doğalgazlı minik Skoda Citigo ile İtalya’nın kuzeyindeki Vincenza’dan yola çıktı. Toplam 2619 kilometre yol yaparak İsveç’in başkenti Stokcholm’e ulaşan Plattner’in cebinde hala 18 Euro’su vardı.

SkodaCitigo

Üstelik Citigo CNG ile fabrika verilerinin da altında doğalgaz tüketim değerlerine imza attı. Skoda’nın Türkiye’de de satılan minik temsilcisi Citigo, CNG’li (sıvılaştırılmış doğalgaz) versiyonuyla yeni bir tüketim rekoruna imza attı. Yakıt tasarrufu konusunda dünya şampiyonu olan Gerhard Plattner, 2619 km yolu sadece 82 Euro’luk doğalgazla katetmeyi başardı. İtalya’nın kuzeyindeki Vincenza’dan yola çıkan Plattner; Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Almanya ve son olarak da Danimarka’dan İsveç’in başkenti Stockholm’e geçerek seyahatini noktaladı ve cebinde hala 18 Euro’su vardı. Doğalgazlı Citigo’nun sadece az tüketen değil, cep dostu bir otomobil olduğunu da kanıtlamayı amaçladıklarını söyleyen Plattner, her şeyin planladığı gibi gittiğini söyledi. Skoda’nın start/stop, enerji geri kazanımı sistemi ve düşük dönme dirençli lastikler gibi unsurlara sahip Green Tec teknolojisiyle donatılmış doğalgazlı Citigo’da 68 HP’lik motor bulunuyor.
Fabrika verilerine göre 100 km’de 2.9 kg doğal gaz tüketen Citigo ile bu miktarı ortalama 100 km’de 2.39 kilograma düşürmeyi başardığını kaydeden Plattner, aracın CO2 salımının da kilometrede sadece 65 gram olduğunu belirtti. Citigo’nun aynı zamanda uzun yolda da konforlu olduğunu söyleyen Plattner, bu yolculukla özel test pistlerinde belirlenen tüketim değerlerinin, farklı yol ve hava koşullarında tutturulabileceğini hatta aşağı çekilebileceğini de ispatladığını ifade etti. Citigo, Türkiye’de 1.0 lt 60 HP benzinli manuel ve ASG vites seçenekleriyle satılıyor.

SkodaCitigo_1

(Visited 97 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş