SKODA

Skoda Octavia dört milyon dedi

Skoda markasının kalbi olarak nitelenen ve 17 yıldır orta sınıfa yeni standartlar getiren Octavia’nın satış adedi dört milyon adede ulaştı. Skoda’nın şimdiye kadar en çok satılan modeli konumundaki Octavia, Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra Rusya, Hindistan, Kazakistan ve Ukrayna’da üretilirken, 2014’ten itibaren Çin’de de bantlardan inmeye başlayacak.

SkodaOctavia

Mlada Boleslav’da üretilen dört milyonuncu otomobil, ‘yarış mavisi’ renginde üçüncü nesil bir Octavia oldu. İlk üretilmeye başlandığı 1996 yılından bu yana orta sınıfta standartları belirlemeye devam eden Skoda Octavia, aynı zamanda da markanın en çok satan modeli konumunda. Skoda CEO’su Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland, dört milyon adetlik Octavia üretiminin, marka ve model adına etkileyici bir başarı anlamına geldiğini ifade ederek, “Markanın Kalbi olan Octavia, Skoda’nın gelişimi ve 100’den fazla ülkede temsil edilen uluslararası bir marka haline gelmesinde büyük katkı sağladı,” dedi.
1996 yılının ekim ayında tanıtılan Octavia, Demir Perde’nin yıkılışından sonraki tamamen yeni ilk Skoda modeli olurken, markanın Volkswagen ile ortaklığının başlangıcının da bir simgesi haline geldi. 1996’dan 2013’ün Temmuz ayına kadar yaklaşık dört milyon adet Octavia dünya çapında sahiplerine teslim edildi. Markanın toplam satışlarının yüzde 38’ini oluşturan Octavia, Skoda’nın 118 yıllık tarihinde en çok satan model oldu. Bu da, yeni nesil Octavia için şirket tarihinin en görkemli pazarlama kampanyalarının hazırlanmasına öncülük etti.
Skoda’nın gelişme stratejisinin bir köşe taşı olan Octavia, gerçekten de tam bir uluslararası başarı hikayesi de yazdı. Skoda’nın ana fabrikası Mlada Boleslav’ın dışında, artık Rusya (Nizhny Novgorod), Hindistan (Aurangabad), Ukrayna (Solomonovo) ve Kazakistan’da (Ust-Kamenogorsk) da üretiliyor. Octavia, Skoda’nın önemli ve güçlü olduğu pazarlardan Çin’de de üretilmeye başlanacak.

Skoda Octavia

Similar Posts