SKODA YENİLİK

Skoda Rapid Spaceback mart ayını bekliyor

Skoda’nın kompakt sınıfta yer alacak ilk hatchback modeli olan Rapid Spaceback, 2014 yılının mart ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. Dinamik ve şık tasarımıyla genç tüketicilere de hitap edecek olan Rapid Spaceback, panoramik cam tavan ve uzatılmış arka cam gibi kişiselleştirme seçenekleriyle dikkat çekecek.

Skoda_Rapid_Spaceback (2)

Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Rapid Spaceback için 1500 adetlik satış hedefleri olduğunu, Rapid ailesinin 2014‘dee Skoda satışlarından yüzde 25 pay almasını beklediklerini söyledi. Çek üretici Skoda, model yelpazesini, Avrupa’da yüksek satış hacmine sahip kompakt sınıftaki Rapid Spaceback ile genişletiyor. Fabia ile Octavia arasında konumlanacak olan ve Skoda’nın ilk kompakt hatchback otomobili olan Rapid Spaceback, Avrupa pazarlarında bu ay içinde satışa çıkıyor. Türkiye’ye ise beş farklı motor ve iki donanım seçeneğiyle 2014 yılının mart ayında getirilmeye başlanacak.
Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel, Rapid Spaceback’in markanın model atağındaki yeni bir halka olduğunu belirterek; “Aslında en önemli halkalarından biri çünkü Octavia’dan sonra Skoda’nın Avrupa’da en fazla satış beklediği model konumunda,” dedi. Aracın, Türkiye’de 2014 yılının mart ayında satışa sunulacağını hatırlatan Senyücel, “Türkiye her ne kadar bir sedan ülkesi olsa da, hatchback’ler yükselişte. Gelecek yıl 1500 adetlik bir satış planlıyoruz. Rapid ailesi, böylelikle satışlarımızda yüzde 25 civarında paya sahip olacak,” diye konuştu.

Skoda_Rapid_Spaceback (1)

Skoda Rapid Spaceback, kendisine has tasarım unsurlarıyla marka içinde de ayrıcalık yaratırken, sportif ve dinamik duruşuyla dikkat çekiyor. Kompakt sınıftaki en yeni hatchback model olan Rapid Spaceback, uzun aks aralığı (2602 mm) ve C-D sütunlarındaki üçüncü cam gibi unsurlarıyla iç mekânda ferahlık yaratıyor. Rapid Sedan modelinden 18 cm kısa olmasına karşın arka koltuklardaki diz mesafesi, 64 mm ile sınıfının genişi. Ayrıca baş mesafesi de 980 mm ile yine sınıf liderliğine oynuyor. 415 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1380 litreye çıkabiliyor.
Kişiselleştirme, bu otomobilin en önemli unsurlarından. İsteğe bağlı satın alınabilen yaklaşık 2 metrekare genişlikteki panoramik cam tavan, yolculara ön camdan arka cama kadar kesintisiz bir manzara sunuyor. Rapid Spaceback’in panoramik tavanı, uzatılmış arka cam ile birlikte çok daha cazip bir kombinasyon oluşturuyor. Bu sayede cam alan, ön camdan bagaj kapağının alt kısmına kadar uzanabiliyor. Koyulaştırılmış ve uzatılmış arka cam, standart Rapid Spaceback’ten 10 cm daha aşağıda son buluyor.
Tıpkı Rapid Sedan’da olduğu gibi Spaceback modelinde de akıllıca çözümler sunuluyor. Yükleme bölümünde farklı yükler için yatay iki ayrı alan yaratılabilen bagaj zemini, çift taraflı kullanılabilen bagaj kaplaması, yakıt kapağı içinde buz kırıcı, kapı içinde çöp bölümü, bilet tutucu, multimedya cihazlarının konulabileceği özel alan, ön ve arkada bardak tutucular gibi unsurlar bunlardan birkaçı.
Yeni Rapid Spaceback, yüksek güvenlik standartlarını da sunuyor. Güvenlik donanımları arasında ön, yan ve baş hava yastıklarının yanı sıra Avrupa pazarında standart sunulan ABS ve ESC (Elektronik Denge Kontrolü), isteğe bağlı alınabilen xenon farlar, lastik basınç izleme sistemi, viraj aydınlatma fonksiyonlu sis lambaları ve “yokuş kalkış kontrolü” gibi unsurları saymak mümkün.
Yeni Skoda Rapid Spaceback Türkiye’de üç benzinli ve iki de dizel motor seçeneğiyle sunulacak. Bu motorlar, 75 ila 122 HP arasında güçlere sahip.
Aracın giriş seviyesinde 1.2 lt (75 HP) üç silindirli benzinli motor yer alıyor. Beş ileri manuel şanzımanla bu motorun yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 5.8 lt. 1.2 lt TSI motor ise 105 HP gücünde.
Rapid Spaceback’in en güçlü benzinli motor seçeneği 1.4 lt TSI 122 HP. Yedi ileri DSG çift kavramalı otomatik vites kutusuyla birlikte satılacak olan bu motor, 100 km’de ortalama 5.8 lt tüketiyor.
Yeni Rapid Spaceback’de aynı zamanda iki ayrı güçte dizel motor seçeneği de olacak. 1.6 lt TDI 90 HP’lik versiyon, beş
ileri manuel ya da yedi ileri DSG otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Manuel versiyon, 100 km’de ortalama 4.4 lt, DSG seçeneğiyse 100 km’de 4.5 lt tüketiyor. 1.6 lt TDI 105 HP’lik motorsa sadece beş ileri manuel şanzımana sahip.
Skoda Rapid Spaceback, Türkiye pazarında Elegance ve Ambition donanım paketleriyle satılacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model: Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI
Fiyat: Mart 2014’de Türkiye’de
Motor: 1598 cc, dört silindir, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç: 105 HP 4000 d/d
Tork: 250 Nm 1500-2500 d/d
0-100 km/s: 10.3 sn
Maksimum hız: 190 km/s
Şanzıman: 5 ileri manuel
Yakıt tüketimi: 3.9 lt/100 km
Emisyon: 104 g/km
Ağırlık: 1260 kg
Bagaj hacmi: 415/1380 lt

Skoda_Rapid_Spaceback (3)

Similar Posts