SKODA YENİLİK

Skoda Yeti artık çift karakterli

Skoda’nın ilk kompakt SUV’u Yeti, pazara sunulduğu 2009 yılından bu yana 263 bin 200 adet satıldı. 2012 yılında 87 bin 400 müşteriyle buluşan otomobil, bir önceki yıla göre yüzde 24.3 satış artışı yaşamıştı. 2013’ün ilk yarısında da 41 bin 800 adet satışa ulaşan otomobilin başarılı satış ivmesinin sürmesini isteyen Skoda Auto, ciddi bir makyajdan geçirerek otomobili güncelledi. (14 AĞUSTOS 2013)

Image converted using ifftoany

İlk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sahne alacak olan yeni Yeti, artık City ve Outdoor olmak üzere iki versiyona sahip olacak. İki versiyonda da ön ve arka kısım önemli değişikliklere sahip. Radyatör ızgarası yenilenirken, farların köşeleri de sertleştirilmiş. Yeni alaşım jantlar, güncellenen kabin ve motor-şanzıman seçenekleri de diğer farklılıkları oluşturuyor. Yeti’nin görünümündeki en büyük fark, otomobilin en belirgin özelliği olan ve tamponda yer alan yuvarlak farların artık kullanılmıyor oluşu.

Image converted using ifftoany

Adından da anlaşılacağı gibi City versiyonunun, şehir içinde daha seçkin bir görünüm sunması için tamponlar, yan çıtalar ve kapı eşikleri gibi ön-arka detayları gövde rengine boyanmış. Outdoor versiyonunda ise bu bölümler siyah plastik olarak kalıyor ve sportif görünümü artırıyor. Skoda, ilk kez bir otomobilinde geri görüş kamerasına yer veriyor. Otomatik park sistemi de geri görüş kamerası gibi opsiyonel donanımda. Yeni Yeti, dört dizel ve üç benzinli motor alternatifine sahip. Benzinli motorların hepsi direkt enjeksiyonlu ve turbo beslemeli. 105 HP’lik 1.2 lt TSI ile başlayan motor gamı 170 HP’lik 2.0 TDI’a kadar uzanıyor. 2.0 lt dizel motorlu versiyonda dört tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor. Motor seçeneklerine bağlı olarak altı ya da yedi oranlı çift kavramalı DSG şanzıman da seçenekler arasında. Yeti’nin 1.6 lt TDI motoa sahip önden çekişli ve manuel şanzımanlı Greenline versiyonu, 4.6 lt/100 km ortalama tüketim ve 119 g/km CO2 emisyonuna sahip. Skoda ayrıca üç farklı Green tec versiyon da sunuyor. Bu otomobillerden 1.4 TSI ve 2.0 TDI olanlar altı ileri manuel şanzımanlı, 1.6 TDI olan ise yedi ileri DSG şanzımanlı. Green tec versiyonlarında start/stop sistemi, fren enerjisi geri dönüşümü ve düşük yuvarlanma dirençli lastikler de bulunuyor.

SkodaYeti_3

Similar Posts