Sportif bir station: Auris Touring Sports

Fonksiyonelliği ve 1658 litrelik bagaj kapasitesi ile sınıfının lideri olma amacındaki yeni Auris Touring Sports Türkiye yollarına çıkıyor. otomobil, şubat ayından itibaren 72 bin 600 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Dizel versiyonun baz fiyatı ise 75 bin 870 TL. (24 OCAK 2014)

TOYOTA AURIS TOURING SPORTS

TOYOTA AURIS TOURING SPORTS

Yeni Auris Touring Sports, station wagon otomobiller arasında fonksiyonel yükleme alanı ve dinamik tasarımı ile kompakt sınıfa yeni bir soluk getiriyor. 2047 mm uzunluğu ve 1658 litreye varan bagaj kapasitesiyla aileler için ideal olmaya aday olan Auris Touring Sports, Toyota’nın Easy Flat teknolojisine sahip tek hareketle katlanabilir arka koltuklarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca, segmentinin en genişlerinden biri olan skyview panoramik cam tavanı ve sınıfının en geniş bagaj alanı gibi avantajlar sunan yeni model, tamamen Avrupa için tasarlanmış ve İngiltere’de üretiliyor. Auris Touring Sports’un lansmanında bir konuşma yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2014 yılı pazarı için temkinli olduklarını belirterek: “Zor bir yıla girdik. Geçmişte de buna benzer çok krizler yaşadık ancak hepsinin üstesinden başarıyla geldik. Otomotiv pazarında 2014 yılı için yüzde 30’a varan düşüşler öngörüyoruz ancak sektörümüz bunu aşacak güçtedir,” dedi. Toyota’nın 2012 yılından bu yana tüm ürün gamını sürekli yenilediğinin de altını çizen Bozkurt; “Toyota, yenilenen yüzü ile en genç modellere sahip. Dinamik tasarımı ve üst düzey fonksiyonel özellikleri bir arada sunan Auris Touring Sports modelimizin satışına şubat ayında başlayacağız. Dinamik tasarımı ve teknolojik donanımları ile birlikte hemen hemen tamamı yeniden tasarlanan ürünlerimizle 2014 yılında Toyota’nın pazardaki konumu güçlenmeye devam edecektir,” dedi.

TOYOTA AURIS TOURING SPORTS

TOYOTA AURIS TOURING SPORTS

Auris Touring Sports’un yeni dış tasarımı aerodinamik performansıyla da ön plana çıkıyor. Auris HB’de olduğu gibi, Touring Sports’un cesur ve dinamik dış tasarımında, modelin genel yüksekliğindeki azalma ile doğru orantılı olarak aerodinamik avantajlar en üst düzeye çıkıyor. Buna paralel olarak 0.28 Cd’lik sürtünme katsayısı da yakıt tüketimini azaltmaya katkıda bulunuyor. Advance ve Premium olmak üzere iki farklı donanım paketi ile sunulan Auris Touring Sports’un ön koltuklarında sportif bir sürüş pozisyonu yaratmak için koltuk yüksekliği 40 mm azaltılmış ve direksiyon eğim açısı da 2 derece düşürülmüş. Otomobilin arka koltuk diz mesafesi de 20 mm artırılarak arkada oturan yolcular için ekstra konfor yaratılmaya çalışılmış. Auris Touring Sports araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüş sunma iddiasında. 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radyo, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinlemeve geri görüş kamerası özelliklerini içeriyor. USB ve AUX ile de mobil cihazlara bağlantı imkanı da Toyota Touch ile birlikte sunuluyor. Ayrıca, Kolay Akıllı Park sistemi ile çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edilebiliyor. Auris HB modelinden 285 mm daha uzun olan Auris Touring Sports, 530 litrelik bagaj hacmi sunarken, bu kapasite Toyota Easy Flat teknolojisine sahip arka koltuklar yatırıldığında 2047mm’lik uzunluk, 890 mm’lik yükseklik ile 1658 litrelik sınıf lideri hacme ulaşıyor.

TOYOTA AURIS TOURING SPORTS

TOYOTA AURIS TOURING SPORTS

2013 Euro NCAP testlerinden beş yıldız alan Auris Touring Sports modelinin tüm versiyonlarında, EBD, ABS, BA fren sistemleri, yokuş kalkış destek sistemi (HAC), araç denge kontrol sistemi (VSC), sürücü ve ön yolcu için diz ve yan hava yastıkları ile birlikte yedi hava yastığı standart olarak sunuluyor. Enerji absorbe edici ve sağlamlaştırılmış kabini sayesinde ön arka ve yan çarpma performansı da Auris Touring Sports’u çok daha güvenli kılıyor. Türkiye’de 1.6 litre 132 HP Valvematic benzinli motor ve 90 HP 1.4 litre dizel motor seçenekleri ile sunulacak olan Auris Touring Sports, CO2 emisyonları ile de çevreciliğini kanıtlıyor. 160 Nm tork sunan 1.6 litre Valvematic motor 100 km’de 6.1 litre yakıt tüketimiyle birlikte 139 g/km CO2 emisyonuna sahip. Aynı motorun Multidrive S otomatik versiyonuysa 6.0 lt/100 km ortalamayla yetiniyor. Auris Touring Sports’un 1.4 litre D-4D versiyonunda ise sınıfının en iyilerinden 4.2 lt/100 km yakıt tüketimi ve 109 g/km CO2 salım değerleri ortaya çıkıyor.

YENİ TOYOTA AURIS TOURING SPORTS FİYAT LİSTESİ
Auris TS Advance 1.6, 132 HP, 160 Nm, 195 km/s, 10.5 sn, 6.1 lt/100 km, 72.600 TL
Auris TS Advance 1.4 D-4D, 90 HP, 205 Nm, 175 km/s, 13.0 sn, 4.2 lt/100 km, 75.870 TL

 

 

(Visited 422 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş