Toyota Land Cruiser’a 2014 makyajı

Toyota Land Cruiser’a 2014 makyajı

3 Eylül 2013 Kapalı Yazar: automagg

Toyota Land Cruiser denildiğinizde aklınıza taş, toprak, çamur, kar, buz, tepe ve çöl gibi zorlu koşullar geliyor değil mi? Haksız da değilsiniz. 1951’den bu yana üretilen Land Cruiser, ününü bu tip şartlarda kazandı. Yeni nesil versiyonlar artık lüksleriyle de ön plana çıkıyor ama asla arazi kabiliyetinden ödün vermiyorlar.

ToyotaLandCruiser_4

Toyota, 2007’nin sonundan beri ürettiği 200 serisini, 2014 yılı için makyajladı. Daha belirgin bir ızgara ile 20 mm uzayan ön tampona sahip olan Land Cruiser, yeniden tasarlanmış jantları ve değiştirilen stop lambalarıyla da dikkat çekiyor. Yaklaşma açısı da artırılan dev arazi aracı, ayrıca bundan böyle daha dar alanlarda manevra yapabilecek. Toyota, 3.0 lt’lik turbo dizel motoru, üç ve beş kapılı modeller için sırasıyla 209 ve 214 g/km CO2 emisyonuna sahip olacak şekilde geliştirmiş. Kararlılık ve sürüş kalitesinin artırılması için süspansiyon sistemi de ciddi şekilde elden geçirilmiş. Kinetik dinamik süspansiyon sistemine de sahip olan Land’in ön viraj denge çubuğu da kalınlaştırılmış.ToyotaLandCruiser_1

2014 Land Cruiser’ın kabininde dokunsal ve algısal kalitenin artırılmasına çalışılmış. Orta konsolda artık off-road sürüş teknolojileriyle ilgili bir panel bulunuyor. Beş modu bulunan arazi seçim ünitesi sayesinde, üzerinde bulunduğunuz araziye uygun bir modeu seçiyorsunuz, gerie kalanını Land Cruiser’ın engin tecrübesi hallediyor. Toyota, 190 HP’lik 3.0 lt dört silindirli dizeli kullanmaya devam ediyor. 420 Nm torka sahip olan bu motor, beş kapılı versiyonun 0-100 km/s hızlanmasını 11.2 sn’de tamamlamasına olanak tanıyor.

ToyotaLandCruiser_3