Toyota usulü minik sınıf: Aygo

2014 Cenevre Otomobil Fuarı’nda A segmentine yeni bir soluk getirmesi hedeflenen yeni Aygo’yu tanıtan Toyota, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli araç teknolojisinin son ürünü FCV konseptinin Avrupa prömiyerini de gerçekleştirdi. Yeni Aygo, minik sınıfa eğlenceli bir bakış açısı getirmek üzere tasarlanmış.

TOYOTA AYGO

TOYOTA AYGO

J-Playful tasarım teması ile üretilen otomobilin tasarımı genç Japon kültürünü yansıtıyor. İkonik tasarımı, kompakt boyutları ve pratikliği ile dikkat çeken Aygo, kişiselleştirmeye uygun çözümleriyle de öne çıkıyor. Aygo, haziran ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak. Otomobilin ‘X’ şeklindeki ön ızgaraaı, arka tampon ve jantları dış tasarımda değiştirilebilen parçalar. İç mekânda ise gösterge paneli, orta konsol, havalandırma üniteleri ve vites konsolu çerçevesi beğenilere göre kolayca değiştirilebiliyor. Aygo’nun tasarımcısı David Terai, A segmentinde cazibe eksikliğini giderecek ve insanların büyük beğeni ile karşılayacağı bir otomobil üretmek hayaliyle yola çıktıklarını belirterek; “Yeni Aygo, kompakt boyutlarına rağmen sofistike hatları ile çarpıcı bir görünüme sahip.

TOYOTA AYGO

TOYOTA AYGO

Eğlenceli, stil sahibi ve kişilerin kendi tarzlarına uygun çözümler geliştirebileceği bir otomobili minik sınıfa segmentine sunuyoruz,” diyor. Aks aralığı değişmemesine rağmen daha geniş bir kabin sunan Aygo’da VSC (araç denge kontrol sistemi), HAC (yokuş kalkış destek sistemi) ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor. Minik Toyota, 7 inçlik renkli dokunmatik ekranı ile Toyota x-touch multimedya ve akıllı telefon uygulamalarına da olanak veriyor. Uyumlu uygulamalar ile navigasyon ve sosyal medya kanallarına erişim de çok kolaylıkla sağlanıyor. Toyota’nın 68 HP’lik üç silindirli 1.0 lt VVT-i benzinli motoru ile donatılan yeni Aygo, 100 kilometrede 3.9 litre yakıt tüketirken 95 g/km CO2 salımı gerçekleştiriyor. 840 kg’ye kadar düşürülen ağırlık sayesinde yeterli bir performansa sahip olan Aygo, 160 km/s maksimum hızı ve 14.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla şehiriçinde yeterince atak olacaktır. Yeni Aygo’nun x-shift adı verilen otomatik şanzımanlı versiyonu da bulunuyor.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: