Toyota’dan hidrojen yakıt hücreli hibrit geliyor

Toyota’dan hidrojen yakıt hücreli hibrit geliyor

30 Ağustos 2013 Kapalı Yazar: automagg

Toyota, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda nihai hedef olarak belirlediği sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrid araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı sedan modeli FCV-R ile gözler önüne serecek. 1992 yılından beri yakıt hücreli hibrid araç (FCHV) üzerinde çalışan ve kendi bünyesinde hidrojen yakıt hücresini ve yüksek basınçlı hidrojen tankını geliştiren Toyota, petrol yakıtlı motorun yerine yakıt hücresi kümelerini yerleştirerek, HSD teknolojisini FCHV’ye dönüştürme konusunda çalışmalarını Frankfurt’ta tanıtma imkânı bulacak.

Hidrojen Yakıt Hücreli Hibrit Sedan.

Pillerin dayanıklılığı ve güvenliği başta olmak üzere, maliyet azaltma konularında da araştırmalarına devam eden Toyota, geleneksel içten yanmalı motorların performanslarına eşdeğer yakıt hücreli hibrit aracını (FCHV) 2015 yılında Japonya, ABD ve Avrupa pazarına sunacak. Bu model, Toyota’nın litre başına 3.0 kW ile dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip, ilk hidrojen yakıt hücreli dört kapılı sedanı olacak. Frankfurt’ta tanıtılacak olan FCHV yakıt hücreli konsept sedan, Toyota Avensis ile yakın ölçülere sahip. -30°C’de çalışabilen FCHV, 830 km’ye varan bir menzil sunarken, çevreye sadece su buharı salıyor. 2020’li yıllarda Toyota, FCHV teknolojisini, artan altyapı ve düşen teknoloji maliyetleriyle, yıllık 10 binleri aşan satışlarıyla daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.
Toyota, 40 yılı aşkın süredir çevreci motorlu araçlar üzerine araştırma ve geliştirmesini sürdürüyor. Japon marka, bugün 23 farklı modeliyle 80 ülkede 5 milyon 500 bin hibrid araç satışıyla lider durumda. 16 yıldır satışı gerçekleştirilen hibrid otomobiller ile diğer modellere oranla 13 milyar lt yakıt tasarrufu sağlanırken, 37 milyon ton CO2 salımının da önüne geçildi. Toyota, 2015 yıl sonuna kadar 15 yeni ve yenilenmiş hibrid modeli satışa sunacak.
Avrupa’da en çok satılan Toyota hibrid modelleri Auris, Yaris, Prius, Prius + ve Prius PHV. Toyota’nın Avrupa’da satılan otomobillerinin CO2 emisyon değerleri, 2015 yılındaki hedefi aşarak 103.6 g/km’ye ulaşmış durumda.

Hidrojen Yakıt Hücreli Hibrit Sedan

(Visited 108 times, 1 visits today)