Toyota’dan yüksek performanslı hibrit teknolojisi

Toyota, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda öncüsü olduğu hibrid teknolojisinin en gelişmiş ürünleriyle yer alacak. Toyota standında yakıt tüketimi konusunda iddialı hibrid teknolojisinin yüksek performansta geldiği son nokta sergilenecek ve Yaris Hybrid-R konseptinin dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. Stantta ayrıca Toyota’nın nihai hedef olarak belirlediği yakıt hücreli hibrid araç teknolojisinde gelinen son nokta da ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. Toyota, 23 farklı modeliyle 80 ülkede 5 milyon 500 hibrid araç satışıyla lider durumda.

Yaris Hybrid-R

16 yıl boyunca satışı gerçekleşen 5 milyon 500 hibrid modelle 12 milyar lt yakıt tasarrufu sağlanırken, 34 milyon ton CO2 salımının da önüne geçildi. Japon marka, 2015 yılı sonuna kadar 16 yeni ve yenilenmiş hibrid modeli satışa sunmayı hedefliyor.Yaris Hybrid-R konsepti 1.6 lt benzinli global yarış motoru (GRE) ile birlikte çalışan iki güçlü elektrik motoru sayesinde akıllı dört tekerlekten çekişe sahip. Motorsporlarında kullanılmak üzere Toyota Motorsporları Takımı için tasarlanan dört silindirli 300 HP gücündeki 1.6 lt turbo motorla donatılan otomobil, Yaris Hybrid modelinde kullanılan 60’ar HP’lik elektrik motorlarıyla destekleniyor. Yaris Hybrid-R konsepti, bu hibrid güç sistemi ile toplamda 420 beygirlik güç sunuyor. Hızlanma anında benzin motorunu destekleyen bu iki elektrik motoru, frenleme esnasında elektrik jeneratörü vazifesi de görüyor. TS030 hibrid yarış otomobilinde olduğu gibi fren sırasında depolanan enerji ile hızla şarj edilebilen Yaris Hybrid-R, hız ve yüksek enerji yoğunluğu konusunda da spor bir otomobile uygun teknolojiye sahip bulunuyor. Yaris Hybrid-R konsepti fren yaptığında süper kapasitör sayesinde 10 saniye içinde enerjisini yeniden kazanıyor. Hibrid otomobillerde kullanılan piller ile karşılaştırıldığında süper kapasitör daha yüksek güç yoğunluğuna ve çok yüksek verimlilikte şarj/deşarj hızına ulaşıyor.
Yaris Hybrid-R konseptinin motor ve altı vitese sahip sıralı şanzımanı arasında bulunan üçüncü 60 HP’lik elektrik motoru, süper kapasitörü beslemek için yavaşlama esnasında bir jeneratör gibi çalışıyor ve hızlanma sırasında da arka elektrikli motorları destekliyor. Jeneratör, ivmeyi artırmak ve yol tutuşunu iyileştirmek amacı ile motor gücünü sınırlamak yerine elektronik çekiş kontrol sistemi gibi çalışmasını sürdürüyor ve tork gücünü arka tekerleklere elektrik enerjisi olarak yönlendiriyor.
Arka elektrik motorları büyük ölçüde sol ve sağ arka tekerlekler arasında tork dağılımını değiştirerek virajlarda Yaris Hybrid-R’ın yol tutuş performansını artırıyor. Her bir elektrikli motor, akıllı tork dağılımı elde etmek için jeneratör veya motor olarak bağımsız olarak da kullanılabiliyor.

(Visited 71 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş