HABERLER

Türkiye’de zafer Türk sürücünün

Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) tarafından düzenlenen Supersport Dünya Şampiyonası’nda sezonun 11’inci yarışını Mahi Racing Team India takımının Türk pilotu Kenan Sofuoğlu kazandı. Intercity İstanbul Park Pisti’nde 16 tur üzerinden yapılan yarışın özellikle son turları büyük bir çekişmeye sahne oldu.

KenanSofuoglu_Istanbul_2

Yakhnich Motorsport takımının İngiliz pilotu Sam Lowes ile birincilik mücadelesi veren Sofuoğlu, son turlarda yaptığı atakla yarışı ilk sırada tamamladı. Şampiyonada lider olan Lowes ikinci sırayı alırken, Pata Honde World Supersport takımından Hollandalı Michael Van Der Mark ise üçüncülüğü kazanan isim oldu. Yarışa elde ettiği pole pozisyonla en önde başlayan Kenan Sofuoğlu, pistin üçüncü bölümünde ilk sırayı Sam Lowes’e kaptırdıysa da ikinci tura girerken yaptığı atakla yine liderliği aldı. İkili arasında ilk turları çekişmeye sahne olan mücadelede Lowes, ikinci turda Sofuoğlu’nu yine geçti. Bir sonraki turda üçüncü sıraya gerileyen Sofuoğlu, dördüncü turdaki atağıyla Van der Mark’ı geride bırakarak, yeniden Lowes’in arkasına yerleşti. İngiliz pilotun liderliği 13’üncü tura kadar sürerken, bu turda Sofuoğlu tarafından geçilmekten kurtulamadı. Yarışın sonuna kadar sürekli el değiştiren birincilik, son tura lider giren Türk pilotun oldu.

KenanSofuoglu_Istanbul_3

Kenan Sofuoğlu’nun annesi Nurhayat Sofuoğlu da yarışı Mahi Racing Team India’nın garajında, oğlunun koltuğunda oturarak izledi. Yarıştaki çekişmeyi heyecanla takip eden anne Sofuoğlu, mücadelenin ardından büyük bir sevinç yaşayarak pit alanına gelen oğluna sarıldı. Supersport yarışında Intercity İstanbul Park’ın kapalı tribününün büyük bölümü doldu. Türk seyirciler ellerinde bayraklarla Kenan Sofuoğlu’na büyük destek verdi. Yarışın ardından düzenlenen kupa töreninde podyuma çıkan Kenan Sofuoğlu, seyircilerden büyük alkış aldı. Türk izleyicilerin sevgi gösterileri ve tezahüratlarla karşıladığı Kenan Sofuoğlu, hayatının en özel ve aynı zamanda da en zor yarışını yaptığını belirterek, “Benim için en özel yarıştı, ancak hayatımın en zor yarışı da oldu. Sam çok hızlıydı. Bazı sektörlerde yavaş kalıyordum. Mücadeleden vazgeçmedim. Türkiye’deki yarışı kazanmak dünya şampiyonluğunu kazanmak kadar değerliydi benim için,” diye konuştu. Mücadelenin başında üçüncülüğe gerilediği hatırlatılan Sofuoğlu, “Yarışın başında liderliği alıp gitmek gibi bir niyetim yoktu. Lowes’un beni geçmesini istiyordum. Onu izlemek istiyordum. Ama beklemediğim kadar hızlıydı.

KenanSofuoglu_Istanbul_1

Bu kadar insanın desteği ve duasıyla bu yarışı kazandım” şeklinde ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Intercity İstanbul Park Pisti’nde yapılan yarışı birinci tamamlayan Sofuoğlu’nu tribüne çıkmasının hemen ardından telefonla aradı. Yarışları başından beri yakından takip ettiğini belirten Gül, başarısından dolayı Sofuoğlu’nu tebrik etti. Sofuoğlu’nu daha önceki görüşmelerinde de Çankaya Köşkü’ne davet eden Gül, davetini yineledi. Yarışı toplam 27 pilot tamamlarken, “wild card” (katılım hakkı) ile yarışan Türk pilotlardan Barış Tok 34.06.824’lük dereceyle son sırada yer aldı, Çağrı Coşkun ise yarışı tamamlayamadı. İstanbul’daki mücadeleden sonra markalar klasmanında 225 puanla Kawasaki ilk sırada bulunuyor. Yamaha 213 puanla ikinci, Honda 142 puanla üçüncü ve Agusta da 72 puanla dördüncü sırada yer alıyor.

Genel klasman
1. Kenan Sofuoğlu (Mahi Racing Team India) 31:59.707
2. Sam Lowes (Yakhnich Motorsport) 31:59.747
3. Michael Van der Mark (Pata Honda World Supersport) 32:08.781
4. Lorenzo Zanetti (Pata Honda World Supersport) 32:11.694
5. Roberto Rolfo (ParkinGo MV Agusta Corse) 32:12.403

Sürücüler klasmanı
1. Sam Lowes (Yamaha) 205 puan
2. Kenan Sofuoğlu (Kawasaki) 156 puan
3. Fabien Foret (Kawasaki) 121 puan
4. Michael Van der Mark (Honda) 107 puan
5. Lorenzo Zanetti (Honda) 99 puan

KenanSofuoglu_Istanbul

Similar Posts