DACIA FIAT HANGİSİ ALINIR RENAULT SEAT SKODA SUZUKI YENİLİK

Türkiye’nin en ucuz otomobilleri

Kim ne derse desin sıfır kilometre otomobil sahibi olmak herkesin hayalidir. Az kilometre yapmış, daha donanımlı ve belki de daha üst sınıf bir ikinci el otomobil fikri kulağa hoş geliyor ama bayiden koltuklarının üstünde poşetle otomobili çıkarmak ayrı bir zevk. Düşünsenize, kafanızda hiç bir kuşku yok. (14 AĞUSTOS 2013)

DaciaDokker_2

Önceki sahibi çok gazladı mı, çukurlara girerken dikkat etti mi? Bu tip sorularla muhatap değilsiniz. Otomobilin her detayını bundan sonra sadece siz bileceksiniz. Aslında sıfır km otomobil satın almak eskisi kadar zor değil. Çeşit çeşit kampanyalar, uygun kredi faizleri, uzun vadeler… Hatta şimdi alıp, altı ay sonra ödemeye bile başlayabiliyorsunuz. Peki, diyelim ki bütçeniz dar ama yine de sıfır km diye ısrar ediyorsunuz. Biz de sizin için 30 bin TL’ye kadar olan otomobilleri derledik. Şimdiden söyleyelim, dizel hayali kurmayın…

ChevroletSparkChevrolet
Harf sırasına göre gidersek, 30 bin TL paranızla ilk uğrayacağınız yetkili satıcı Chevrolet oluyor. Fakat bu markada alabileceğiniz tek model, minik sınıftaki Spark. Minik Chevy’nin hem 1.0 hem de 1.2 lt’sini alabiliyorsunuz. 30 bin TL’nin üstüne 1500 TL daha koyarsanız bir üst sınıftaki Aveo’ya da sıçrayabilirsiniz. Spark sevimli bir otomobil. 1.2 lt model 82 HP gücüyle yeterince performanslı ve ortalama 5.1 lt/100 km gibi başarılı bir tüketimi var. Buna karşılık minik sınıfta olduğu için bagaj hacmi sadece 170 lt ile sınırlı. Spark, kendi başına iyi bir otomobil olsa da Türk insanının genel ihtiyaçlarına çok da uygun değil. Bu yüzden bizden üç yıldız alıyor.

Chevrolet Spark 1.0 16V LS 27.367 TL
Chevrolet Spark 1.2 16V LT 29.811 TL

Ucyildiz

DaciaSanderoDacia
Chevrolet’den sonra Citroen’e uğramak istiyordunuz ama minik sınıf C1’in fiyatı bile 30 bin TL’yi geçeli çok olmuş. Abartmışlar diye düşünüp hemen kendinizi en yakın Dacia bayisine yönlendiriyorsunuz. Reklamlarda Sandero’nun 25 bin TL olduğunu görmüştünüz nasılsa. Üstelik Dokker bile alabilirsiniz. Sandero’nun 1.2 16V motorlu versiyonu LPG’li olarak da satılıyor. Donanım listesine baktınız ESP bile standart donanımda ama klima yok. Olsun, 1800 TL daha öderseniz 26.790 TL’ye bir Sandero sahibi olabilirsiniz. 5.9 lt/100 km’lik tüketimi ve 320 lt’lik bagaj hacmiyle de beklentileri fazlasıyla karşılıyor. İç hacmi de oldukça geniş. Dacia’daki turunuz daha bitmedi. Dokker’ın 85 HP’lik 1.6 benzinli modeli de 24 bin 500 TL’ye satılıyor. Devasa iç hacmi ve geniş bagajıyla çok ideal görünüyor ama 1.6 benzinli motorun tüketimini kontrol etmek zor olacaktır. Klima ve ön yolcu hava yastığını aldığınızda fiyat 27 bin 400 TL’ye yükseliyor ki, oldukça kabul edilebilir bir rakam. Aslında Dokker’ın dizel versiyonunu da almak mümkün ama klimayı ekleyince fiyatı 30 bin TL’yi geçiyor. Eğer kalabalık bir aileniz varsa Dokker yoksa Sandero oldukça mantıklı görünen seçenekler. Dacia, 30 bin TL’nin altında iki model sunduğu ve birisi çok geniş iç hacimli Dokker olduğu için bizden beş yıldız alıyor. Üstelik Sandero’da ESP dahi standart

Dacia Sandero Ambiance 1.2 24.990 TL
Dacia Sandero Ambiance 1.2 LPG 27.690 TL
Dacia Dokker Ambiance 1.6 24.500 TL
Dacia Dokker Ambiance 1.5 dCi 29.850 TL

Besyildiz

FIAT PANDA-2Fiat
Bir Dacia almamak için zor sabrettiniz. Öyle ya daha birçok marka var. Artık Albea da kalmadı acaba Fiat bayisine uğrasam mı diye düşünseniz de sizi sürprizler bekliyor. Modern tasarımlı Panda, kocaman Linea ve Fiorino Combi seçenekleriniz arasında. 900 TL daha ödemeyi göze alırsanız Fiat Punto da sizi bekliyor. Sevimli Panda’nın 69 HP 1.2 motoru  5.2 lt’lik tüketime sahip. Bagajı da 225 lt ile aynı sınıftaki Spark’dan daha büyük. Linea zaten nispeten kocaman bir otomobil. Üstelik Türk insanının sevdiği gibi bir sedan. Bu otomobilin 1.4 motoru 77 HP gücünde ve  tüketimi 6.3 lt/100 km. Ama Linea’nın Classic yani eski versiyon olduğunu belirtmek gerekiyor.  Bunun yanında klima, yol bilgisayarı gibi donanımları standart. Son olarak Fiorino Combi’ye de bakabilirsiniz. Benzinli bir Fiorino’yu ileride satmak zor olabilir ama 28 bin 100 TL’lik fiyatı cazip. Donanımı da tatminkar. Fiat, 30 bin TL’nin altında üç iddialı model sunduğu için bizden beş yıldız alıyor. Özellikle Linea’nın cazibesine kapılmamak zor.

Fiat Panda 1.2 Pop 29.950 TL
Fiat Linea Classic Actual Plus 1.4 29.950 TL
Fiat Fiorino Combi 1.4 Pop 28.100 TL

Besyildiz

renault-symbolRenault
Dacia ve Fiat’ta mutlu oldunuz. 30 bin TL’nin altında alınacak iyi otomobiller var. Keşke bir Fiesta’m olsa diye düşündünüz ama kaliteli küçük sınıf otomobillerin fiyatı 30 bin TL’yi çoktan geçti. Aynı nedenden Hyundai, Opel, Peugeot gibi markalara bakmadan doğru Renault’ya yöneliyorsunuz. Tabii orada da Clio gibi bir şansınız yok. Tek seçeneğiniz Symbol. Peki Symbol kötü seçenek mi? Tabii ki hayır. Aslında o da bir Dacia, Symbol’e dönüşmüş bir Logan ama zaten patron Renault. İstediği logoyu istediği modele takma özgürlüğü var. Yeni Symbol; geniş iç hacmi, düşük tüketimi ve devasa bagajıyla aslında tam da Türk insanına göre bir otomobil. Elektronik denge programı ESC ve klimayla birlikte donanım da yeterli seviyede. Bu durumda bize beş yıldız vermek kalıyor. Peki Symbol mü Linea Classic mi derseniz bizim cevabımız Symbol olur…

Renault Symbol Joy 1.2 29.340 TL

Besyildiz

Seat IbizaSeat
Symbol’den sonra artık başka model bulamam derken birden bir arkadaşınız Seat bayisine gitmenizi öneriyor. İnanılmaz ama yeni Ibiza’nın 1.4 lt 85 HP versiyonu 29 bin 200 TL’ye satılıyor. Donanımı yeterli. Üstelik motoru da oldukça güçlü ve az yakıyor. 177 km/s maksimum hızı ve 11.8 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla dikkat çekerken, tüketimi de ortalama 5.9 lt/100 km. Eğer şık tasarımlı bir HB istiyorsanız Seat tek adresiniz. Ibıza olduğundan çok pahalı görünüyor ve özellikleri de çok iyi. VW teknolojisi taşıması bile başlı başına tercih sebebi. 292 lt’lik bagajı da bu sınıf bir otomobil için yeterince geniş. Eğer çok geniş bir aileniz yoksa Ibıza çok möantıklı bir otomobil ve bizden beş yıldız alıyor.

Seat Ibiza 1.4 Reference 29.200 TL

Besyildiz

skodacitigoSkoda
Skoda’ya gelene kadar gerçekten binilecek otomobiller bulduk. Eğer Fabia olmazsa Citigo’nun keseceğini sanmıyoruz. Tabii bir üniversite öğrencisi değilseniz. Ya da belki yalnız yaşıyorsunuzdur. Evet Citigo gerçekten çok sevimli. O da VW eknolojisi taşıyor. 1.0 lt’lik üç silindirli motoru 60 HP güç üretiyor. Performansı düşüktür diye düşünseniz de yukarıdaki 1.2 lt’lerin bazılarından hızlı. Ne de olsa hafif bir otomobil. Tüketimi için de hafif yorumunu yapabiliriz. Dizeller gibi 100 km’de 4.5 lt ortalamayla yetiniyor. Yol bilgisayarı, klima gibi ekipmanlarla donanımı da tatmin edici seviyede. 234 lt’lik bagajı arka koltukların yatırılmasıyla 939 lt’ye kadar çıkıyor. Spark ve Panda gibi kıvrak bir şehir içi aracı istiyorsanız ve en fazla iki kişi seyahat ediyorsanız Citigo oldukça ideal bir otomobil ama bizden sadece üç yıldız alabiliyor. Çünkü geniş kitlelere uygun değil.

Skoda Citigo Ambition 1.0 28.400 TL

Ucyildiz

suzuki-splash-2012-8Suzuki
30 bin TL’nin altında bir minik sınıf da Suzuki Splash. Manuel şanzımanlı 1.2 lt GLS versiyonu 29.890 TL’ye satılan otomobil, küçük hacimli motoruna karşılık 94 HP güç üretebiliyor. Ne de olsa Suzuki motosiklet de üreten bir marka ve küçük hacimden yüksek güç çıkarmayı iyi biliyor. 1242 cc’lik hacmi yoksa Fiat motoru mu diye düşündürse de çap ve strok değerleri tamamen farklı. Perde hava yastığına kadar varan donanımı, güçlü ve performanslı motoru ve yakıt ekonomisi (5.1 lt/100 km) ile dikkat çeken otomobil, yüksek yapısıyla ferah bir kabine sahip. Ama o da Spark, Panda ve Citigo ile aynı kaderi paylaşıyor. Yalnız yaşayan biri değilseniz Türk halkının geneline uygun bir model değil. Bagajı da küçük. Bu nedenle o da üç yıldızda kalıyor.

Suzuki Splash 1.2 GLS 29.890 TL

Ucyildiz

Sonuç
30 bin TL’ye kadar alınabilecek otomobiller çok sınırlı. Minik sınıfta; Chevrolet Spark, Fiat Panda, Skoda Citigo ve Suzuki Splash bulunuyor. Bu dört model de tek başına incelendiğinde olumlu özelliklere sahip. Fakat biz daha geniş kitlelerin ilgileneceği bir model arıyoruz. Küçük sınıfta, Dacia Sandero ve Seat Ibiza bulunuyor. Özellikle Ibiza, 1.4 lt 85 HP motoruyla hem performanslı hem de ekonomik. VW teknolojisi taşıması bir başka artı puan. Öte yandan Renault teknolojisi taşıyan Sandero da yabana atılacak bir otomobil değil. ESP dahil bir donanım sunan Sandero’nun içi ve bagajı oldukça geniş. Fakat Türk insanının asıl ilgileneceği modeller Dacia Dokker, Fiat Linea ve Renault Symbol. Dokker, boyutlarıyla çok iddialı ve iş sadece hacim olsa bu karşılaştırmanın tek galibi olurdu. 1.6 lt’lik sekiz supaplı eski nesil motoru ise soru işareti. 1.6 lt olmasına rağmen 1.4’ler kadar tork sunan bu motorun tüketim değeri ise 7.5 lt/100 km. Yani pratikte daha da fazla olacaktır. Performansı da 1.6 lt bir motora yakışacak seviyede olmadığından bu motor seçeneğini önermek biraz zor. Bu nedenle Linea Classic ve Renault Symbol arasında seçim yapmak daha doğru. Linea Classic, eski yüze sahip ama Türk halkının sevdiği bir otomobil. Symbol ise tamamen yeni olma avantajına sahip. Linea’nın 1.4 lt sekiz supaplı motoru, güncellense de oldukça eski bir ünite. Symbol’deki 1.2 16V motor da artık eskidi ama en azından daha yeni bir teknoloji. Daha küçük hacimden benzer güç üretmesi de bunun ispatı. Symbol ilk hızlanmada daha atak görünüyor ama tork avantajıyla Linea’nın maksimum hızı daha yüksek. Tüketime bakıldığında ise kağıt üstünde az da olsa Renault avantajlı görünüyor. Fakat bu fark pratikte daha fazla olacaktır. Çünkü Linea, 200 kg’ye yakın daha ağır bir otomobil. Bagaj hacminde ise sadece 10 lt ile Renault önde. Sonuç olarak automagg olarak tercihimizi Renault Symbol’den yana kullanıyoruz. Bizce 30 bin TL’nin altında alınacak en iyi otomobil Renault Symbol. Tabii Türk insanının genel kriterlerine göre değerlendirirsek. Yoksa bu yazının yazarı kesin olarak Seat Ibiza’yı seçerdi…renault-symbol_1

Similar Posts