Volkswagen’den Paris’de dört dünya lansmanı

Volkswagen, Paris otomobil Fuarı’nda dört yeni modelinin ilk gösterimini yaptı: Yeni Passat ve hibrid versiyonu Passat GTE, Polo GTI, hertürlü yol şartlarına elverişli sürüş dinamiklerine sahip dört çeker Golf Alltrack ve XL1’den esinlenen XL Sport… VW’nin Paris’te sergilediği modellerin başında, amiral gemisi Passat’ın yenilenmiş hali geliyor. Markanın dünya çapında önemli bir satış başarısı yakalayan modeli Passat; yeni motoru, daha hafif gövdesi, bilgi-eğlence sistemleri ve geliştirilen sürüş destek sistemleriyle ilk kez sergilendi.

VW PASSAT

VW PASSAT

Aktif Bilgi Ekranı, tablet bilgisayarların adapte edilebildiği arka koltuk eğlence sistemi, yaya izleme özelliğine de sahip acil frenleme sisteminin yanısıra dünyada ilk kez kullanılan üç yeni; acil durumlarda aracı durduran Emergency Assist, römork veya karavanlı sürüşlerde manevralara yardımcı olan ‘trailer assist’ ile güzergahtaki trafik yoğunluğunu haber veren ‘traffic jam assist’ de yeni Passat’ta sunulan yardımcı destek sistemler. Passat, 120 HP ile 280 HP arasında değişen 10 farklı TDI ve TSI motorla sunuluyor. Tümüyle yenilenen ve Euro6 emisyon standartlarına sahip motorlarda yakıt tüketimi ve CO2 salımı yüzde 20 oranında azaltılmış. Tüm versiyonlar start/stop sistemi ve fren enerji geri kazanım sistemi ile donatılmış durumda.
Volkswagen’in Paris’te ilk kez sunduğu modellerden bir diğeri de Passat GTE. 115 HP güç üreten, plug-in hibrid bir lityum-iyon bataryanın beslediği elektrik motoru ile 156 HP’lik 1.4 lt TSI motorun birleşimiyle 218 HP’lik karma güce sahip Passat GTE, 1000 km’nin üzerinde bir sürüş menzili sağlıyor. Tamamen elektrikli sürüşle 50 km’lik menzile sahip Passat GTE, 400 Nm maksimum torka sahip. CO2 emisyonu 45 g/km gibi bir değer veren Passat GTE, 6 ileri DSG şanzımanla birlikte 8.0 sn’de 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor ve 220 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Sadece elektrik motoruyla kullanım sırasında ise maksimum hız 130 km/saat oluyor.
Dördüncü nesil Polo GTI, Volkswagen’in Paris’te ilk kez sergilediği bir başka model. Yeni 1.8 lt’lik TSI motoruyla 192 HP güç üreten Polo GTI, 6.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor ve 236 km/saat maksimum hıza sahip. 320 Nm tork üreten Polo GTI, 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzımanla alınabiliyor. Volkswagen, yakıt tasarrufu anlamında dünyanın en verimli otomobil olan XL1 modelini baz alarak geliştirdiği ve 270 km/s hıza sahip 200 HP’lik konsept model XL Spor’u da tanıttı. Dünyanın en güçlü iki silindirli motosiklet motoru Ducati 1199 Superleggera’nın V2 motorunun kullanıldığı XL Sport’da 7 ileri DSG şanzıman yer alıyor. Ducati motoru, bu spor konsepti sıfırdan 100 km/s hıza 5.7 sn’de ulaştırıyor. Verimlilik ve aerodinamik açıdan üst değerler sunan, XL Sport, XL1’in tasarımını takip ediyor. Alman marka, binek otomobil ile SUV tasarımların teknik ve görsel bağlantılarını birleştirerek yarattığı ve off-road görünümüyle öne çıkan Golf Alltrack’i de ilk kez Paris’te sergiliyor. Standart modelden yerden 20 mm daha yüksek olan bu off-road özellikli model, 4MOTION sürekli dört tekerlekten çekişe sahip. Üç farklı motor seçeneğiyle; 1.8 lt TSI 180 HP, 1.6 lt TDI 110 HP ve 2.0 lt TDI 150 HP, sipariş edilebilen Golf Alltrack’ın 184 HP güç çıkışına sahip 2.0 lt TDI motorlu versiyonu, önümüzdeki tarihlerde sunulacak.

(Visited 125 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş