Volvo artık kendi ayakları üstünde duruyor

Volvo, yeni Drive-E motor yelpazesiyle eski güçlü günlerine dönüyor. 2010 yılında Ford tarafından Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd.’ye satılan İsveçli marka, ilk başta bazı soru işaretlerine neden olmuştu. Volvo gibi köklü bir markanın Çinlilerin kontrolüne girmesi marka kimliğine zarar verir miydi? Korkulan neyse ki olmadı. Kaba anlamda, Çinliler sadece parayı verdi. İsveçliler ise en iyi bildikleri işi yani teknoloji geliştirme işine odaklandı. Ford tarafından iyice kısılan musluklar tekrar açılınca İsveçli mühendis ve tasarımcılar kısa zamanda çok önemli işlere imza attılar. Son üç yılda Volvo’nun çıkardığı yeni model ve teknolojilere bakınca ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılıyor.

VolvoS60

Birçok güvenlik sistemi, daha önce yer almadıkları sınıflara giriş (V40), fuarlarda konsept modeller sergilenmeye başlanması bu örneklerden sadece birkaçı. Geçtiğimiz günlerde marka tarihinin en kapsamlı yenileme çalışmasını yapan İsveçliler, altı modeli birden geliştirdi. S60’tan XC70’e kadar bütün modellerini güncelleyen Volvo, şimdi harıl harıl yeni XC90 üstünde çalışıyor. Kendilerine rakip olarak BMW, Mercedes ve Audi’yi gören Volvo Cars, Almanlarla savaşmak için tek bir eksiğe sahipti: Güç üniteleri… Ford motorları ve platformlarına diyecek bir sözümüz yok. Tüm modelleri yol tutuş-sürüş keyfi konusunda rakiplerinin önüne çıkıyor, motorlar hem ekonomik hem de performanslı. Aldıkları ödüller durumu ispatlıyor zaten. Ama premium bir markaysanız Ford’dan aldığınız motor ve aktarma organlarıyla Alman mühendisliğinin karşısında duramazsınız. Eski Volvo’ları düşünün, beş silindirli turbo motorlarına aşıktık resmen. Çünkü o motorları kendi otomobilleri için kendileri tasarlamıştı. Neyse ki, durum şimdi eskiye dönüyor. Sonbahar aylarında yeni 2.0 lt dizel ve benzinli Drive-E motorları S60, V60 ve XC60’a uygulayacak olan Volvo, böylece yeni bir dönemin startını vermiş olacak. Daha sonra sekiz yeni dört silindirli motorla, beş, altı ve sekiz silindirlilerin de sonu gelecek ve gelecekteki tüm Volvo motorları dört silindirli olacak. Drive-E dizellerinin güçleri 120 ila 230 HP arasında değişecek. Benzinlilerde ise 140’dan başlayıp 300 HP üstü güçlerden bahsediliyor.

Volvo_VEA

Elektrik motorları ile kombine edilebilecek bu motorlar, V8’lerden bile daha fazla performans sunacak. Sonbaharda satışına başlayacak olan yeni S60, V60 ve XC60, yeni motor yelpazesine ait üç motorla donatılacak. Bu motorlar, 306 HP benzinli turbo T6, 245 HP T5 ve 181 HP turbo dizel olarak açıklanıyor. Yeni sekiz ileri otomatik şanzıman da Volvo’nun sürprizleri arasında. T5 ve D4 motor, yeni Volvo V70, XC70 ve S80’de de kullanılacak. Volvo Engine Architecture yani Volvo Motor Mimarisi adı verilen yeni yelpaze, dizel motorlarda yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olan ve dünyada ilk olan i-ART teknolojisine de sahip. Common rail motorlarda her yakıt enjektöründen basınç geri bildirimi alan sistem yerine geleneksel tek basınç sensörüne sahip i-ART teknolojisi, tüm silindirleri sürekli izlemeye olanak tanıdığı gibi her dört silindir için yanma başına yakıt püskürtülmesine de olanak tanıyor. Yakıt hattı basıncını olağanüstü yüksek 2500 Bar’a artıran i-ART teknolojisi, dizel devriminin ikinci önemli adımı olarak tarif edilebilir. Hatta Volvo’nun 1976 yılında katalitik konvertörler için sunduğu lambda sensörü icadıyla karşılaştırılabilecek bir atılım. Yeni sistemde her enjektörün üstünde yer alan küçük bir işlemci, sürekli olarak püskürtme basıncını izliyor. Bu bilgileri kullanan i-ART sistemi, her yanma döngüsü sırasında ideal yakıt miktarının püskürtülmesi için kendini uyarlıyor. Volvo, yeni motor ailesinde izeller için common rail ve benzinliler için direkt enjeksiyon, yeni nesil motor ailesinin tamamında standart olarak sunulacak. Yeni motor ailesinin tamamında kullanılacak çeşitli seviyelerdeki turbolar da yakıt tasarruflu türevlerden yüksek güç ve tork üreten varyantlara kadar oldukça esnek bir yapı içeriyor. Tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bazı motorlarda elektrifikasyon teknolojisi ya da diğer öncü teknolojiler de kullanılacak. Volvo’nun tasarladığımız küçük hacimli, daha akıllı ve daha fazla güce sahip motorlar, V8’leri dinozorlara çevirecek. Dört silindirli motorlar, günümüzün altı silindirli motorlarından daha güçlü olmakla birlikte, mevcut dört silindirli motorlardan da daha az yakıt tüketimine olanak tanıyor. Bunun da üzerinde, elektrifikasyon teknolojisiyle donatılan dört silindirliler, V8’lerin güç seviyesine ulaşacak. Volvo’nun yeni motorları İsveç-Skövde’de üretilecek.

VolvoS60_1

(Visited 4.085 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş