VW Golf ailesinin yeni üyeleri Frankfurt’da

2013 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki Volkswagen standı, Golf ailesinin en sportif modeli Golf R’a ve ürün gamının yeni elektrikli üyesi e-Golf’e ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, sıfır emisyonlu pratik şehir otomobili e-up!’ın da lansmanı Frankfurt’da gerçekleştiriliyor.

Volkswagen_golf_R_2
Dünyanın en güçlü dört silindirli motorlarından birini taşıyan Golf R, 2.0 lt’lik turbo TSI motora sahip. 300 HP güce ve 380 Nm’lik tork değerine sahip model, etkileyici BlueMotion teknolojileri ve akılcı ağırlık tasarruf yöntemleriyle halefinden yüzde 18 daha az yakıt tüketiyor. Maksimum hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış olan Golf R, altı ileri DSG şanzıman seçeneği ile kombine edildiğinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 4,9 sn’de ulaşabiliyor. DSG şanzımanla 6.9 lt/100km yakıt tüketim değerine ve 159 g/km CO2 emisyonuna sahip olan Golf R, bu açıdan bir önceki jenerasyona göre çok daha tasarruflu ve çevreci.

Der neue Volkswagen e-up! und der neue Volkswagen e-Golf

100 km’lik mesafeyi yalnızca 12.7 kWh elektrik tüketerek alabilen e-Golf’te menzili yüksek tutabilmek için “Eco” ve “Eco+” olmak üzere iki farklı sürüş modu ile “D1”, “D2”, “D3” ve “B” olmak üzere dört farklı fren enerjisi geri kazanımı modu kullanıma sunuluyor. 115 HP güç ve 270 Nm tork üreten elektrikli motor, e-Golf’ü 190 km menzile ulaştırıyor. Yüzde 80’lik bir şarj seviyesine erişmek için yalnızca 30 dakikanın yeterli olduğu modelin bütün elektrik bileşenleri; yani elektrik motoru, şanzımanı ve lityum-ion bataryası, e-up! modelinde olduğu gibi Volkswagen tarafından Almanya’da üretiliyor.
0-100 km/s hızlanma süresi 10.4 sn olarak açıklanan model, menzili yüksek tutmak amacıyla elektronik olarak sınırlandırılmış 140 km/s’lik maksimum hıza sahip.
Volkswagen’in fuardaki bir diğer dikkat çeken modeli ise markanın ilk seri üretim elektrikli otomobili unvanına sahip e-up!. Kusursuz “günlük kullanım” özellikleriyle dikkat çeken dört kişilik bu kompakt otomobil, 55 HP güç çıkışının yanında geçici olarak 82 HP’lik maksimum güce ulaşabilen sıfır emisyonlu bir elektrik motoruna sahip. Otomobilin zeminine yerleştirilen 18.7 kWh kapasiteli bataryalarla 160 km’lik menzile erişilmesinin yanında ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesi sağlanmış.

Der neue Volkswagen e-up! und der neue Volkswagen e-Golf

(Visited 85 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş