VW Golf mü, Ford Focus mu?

Kompakt sınıfın iki iddialı modeli olan VW Golf ve Ford Focus arasında seçim yapmak çok zor değil mi? Aslında yalnız da değiller, Opel Astra’dan Renault Megane’a, Peugeot 308’den Citroen C4’e, Toyota Auris’ten Hyundai i30’a kadar birçok rakipleri var. Otomotiv sektörünün bu en çetin sınıfında en iyiyi bulmak kolay değil.

Golf_Focus_1

Golf ve Focus arasındaki karşılaştırmamıza önce fiyattan başlayalım. Bakalım hangisi diğerinin bileğini bükecek? Bir Golf sahibi olmanın en uygun yolu 105 HP’lik 1.2 TSI’dan geçiyor. Midline Plus donanım paketine sahip bu otomobilin fiyatı 46 bin 600 TL. Eğer Focus’un baz modelini isterseniz 45 bin 880 TL ödemek zorundasınız. Bu fiyat karşılığında 125 HP’lik 1.6 lt atmosferik motora ve Trend donanım paketine sahip oluyorsunuz. Tabii işi bununla bitmiyor. Metalik renk için VW’de 950 TL, Ford’da ise 1120 TL ek ödeme yapmak zorundasınız. Yollarımızda neden bu kadar çok beyaz otomobil olduğu da böylece ortaya çıkıyor. Golf ve Focus’un baz versiyonlarının fiyatları yakın. Peki, özellik olarak hangisi öne çıkıyor?
Golf’ün 105 HP’lik 1.2 lt turbo motoru, 175 Nm’lik torkuyla dikkat çekiyor. 192 km/s maksimum hızı ve 10.2 sn’lik 0-100 km/s hızlanmasıyla yeterince performanslı. Üstelik 100 km’de ortalama 4.9 lt yakıtla yetinebiliyor. Focus’un 1.6 lt atmosferik motoru 20 HP daha güçlü ama 159 Nm’lik torku 1.2 TSI güç ünitesinin gerisinde. 198 km/s maksimum hıza ulaşabilen Focus, 0-100 km/s hızlanmasını 11.0 sn’de tamamlıyor. Yakıt tüketimiyse 6.0 lt/100 km. Bu veriler, baz model bir Focus ya da Golf için kararsız olanlar için ibreyi VW yetkili satıcılarına döndürüyor. Automagg olarak da bizim tavsiyemiz Golf. Hem günümüzün modası olan hacim küçültme akımına uygun hem de daha az yakıt tüketiyor. Ayrıca ilk hızlanması daha iyi, 66 kg hafif ve şanzımanı da altı ileri. Yüksek torkuyla ara hızlanmalarda da daha başarılı olacaktır. Baz versiyonlar arasında mekanik olarak VW daha üstün görünüyor. Bakalım donanım olarak yenişebilecekler mi?
VW Golf’ün Midline Plus paketi, Focus Trend’e oranla önemli ölçüde daha fazla donanıma sahip. Müzik sisteminin Türkçe dil seçenekli ve 5 inçlik renkli dokunmatik ekranı, 15 inç alaşım jantları, elektromekanik park freni, start/stop sistemi, fren enerjisi geri kazanımı, perde hava yastıkları ve sürücü diz hava yastığı gibi donanımlarla Focus’un oldukça önüne geçen Golf, tartışmasız olarak ilk raundu kazanıyor. Mekanik olarak daha üstün olduğu gibi donanım olarak da öne çıkan Golf 1.2 TSI Midline Plus, sadece 720 TL daha pahalı ama kesinlikle hak ediyor.

VW Golf 1.2 TSI Midline Plus 105 HP 46.600 TL
Ford Focus Trend 1.6i 125 HP 45.880 TL

Baz versiyonlarda Golf’ün zaferi sonrası bir de otomatik şanzımanlı modelleri ele alalım. Volkswagen, ünlü DSG şanzımanını hem dizel hem de benzinli motor seçeneklerinde sunuyor. Otomatik şanzımanlı bir Focus isterseniz ise tek seçeneğiniz 1.6 125 HP’lik atmosferik motor. Bu arada Ford’un otomatik şanzımanı Powershift’în de DSG gibi çift kavramalı olduğunu belirtelim. Bu kez donanımı da yükseltmek adına Golf’ün Comfortline, Focus’un ise Style donanım paketini inceleyeceğiz.

Ford_Focus_1

İlk karşılaşmada rakibine boyun eğen Focus, bu kez ciddi bir fiyat avantajına sahip. Rakibinden 5270 TL daha ucuz olan Ford Focus 1.6i Powershift Style, 51 bin 930 TL’ye satılıyor. VW Golf 1.2 TSI DSG Comfortline’ın fiyatı ise 57 bin 200 TL. VW’nin Focus karşısında bir kozu daha var. Golf 1.4 TSI DSG Comfortline da 60 bin 300 TL fiyatla alıcı bekliyor. Golf’ün 105 HP’lik 1.2 TSI motoru, yedi ileri DSG şanzımanla manuel versiyonla aynı performans verilerine sahip: 192 km/s maksimum hız ve 10.2 sn 0-100 km/s hızlanma… 1.4 TSI DSG ise 122 HP gücü ve 200 Nm torkuyla 0-100 km/s hızlanmasını 9.3 sn’de tamamlıyor ve 203 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Yakıt tüketimlerine gelince, 1.2 TSI 4.8 lt/100 km, 1.4 TSI ise 5.0 lt/100 km tüketiyor. Focus’un otomatik şanzımanlı versiyonunun maksimum hızı 195 km/s. 0-100 km/s hızlanması ise 11.8 sn. Kısaca VW modelleri, ilk hızlanmada daha üstün. Focus ise maksimum hızda 1.2 TSI’ı geride bırakıyor. Yakıt tüketiminde de Golf’ün her iki versiyonu açık ara önde. Çünkü Focus’un altı ileri otomatik şanzımanlı 1.6 lt versiyonunun ortalama tüketimi 6.4 lt/100 km. Mekanik olarak VW modelleri bir kez daha ön plana çıkıyor. Bakalım donanım olarak da 5000 TL’den daha pahalı olmanın karşılığını verecekler mi? Golf, Comfortline versiyonunda, Midline Plus’ın üstüne; çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, direksiyondan kumanda edilebilen tiptronik vites özelliği, 16 inç alaşım jantlar, ön sis farları ve çift bölgeli tam otomatik klimayı ekliyor. Focus’un Style versiyonunun Trend’e göre ekstralarıysa; perde hava yastıkları, hız kontrol sistemi ve ayarlanabilir hız sınırlandırıcı, 16 inç alaşım jantlar, far ve yağmur sensörü ile sis farlarından oluşuyor. Donanım olarak karşılaştırma yapıldığında VW’nin çift bölgeli tam otomatik kliması dikkat çekerken, Ford ise far ve yağmur sensörü ile hız sabitleyiciyle rakibinin önüne geçiyor. 5270 TL daha pahalı olan Golf, mekanik olarak daha avantajlı ve daha ekonomik, donanım olarak da rakibinden önde ama fiyat dezavantajı ibreyi Focus’a yönlendiriyor.

VW Golf 1.2 TSI DSG Comfortline 105 HP 57.200 TL
VW Golf 1.4 TSI DSG Comfortline 122 HP 60.300 TL
Ford Focus 1.6i Powershift Style 125 HP 51.930 TL

Gelelim bu karşılaştırmanın en önemli bölümüne. Ne de olsa ülkemiz dizel cenneti haline geldi. Yukarıdaki modeller daha kısıtlı bir alıcı kitlesine sahip. Golf ve Focus’un asıl alıcılarının ilgilendiği motor seçenekleri ise kesinlikle dizeller. Bu kez önce fiyatlardan değil motorlardan bahsedeceğiz. Golf’ün 1.6 TDI motoru 90 ve 105 HP’lik iki seçeneğe sahip. Focus’un 1.6 TDCi motoruysa 95 ve 115 HP’lik güçleriyle ön plana çıkıyor.

VW_Golf_2

Ama biz en üst motor seçeneklerini inceleyeceğiz. VW Golf’ün 3000-4000 d/d aralığında 105 HP güç üreten TDI motoru, 250 Nm torka sahip ve beş ileri manuel şanzımanla sunuluyor. 192 km/s maksimum hızı ve 10.7 sn 0-100 km/s hızlanma değerlerine sahip olan otomobilin ortalama tüketimiyse 3.8 lt/100 km. Focus TDCi’a baktığımızdaysa altı ileri manuel şanzımanla Golf’ten bir fazla vitese daha sahip olduğunu görüyoruz. 3600 d/d’de 115 HP güç üreten motor, 1750-2000 d/d aralığındaki 270 Nm torkuyla da TDI’ın önüne çıkıyor. 193 km/s maksimum hız ve 10.9 sn’lik 0-100 km/s hızlanma değerlerine sahip olan Focus TDCi, daha güçlü olmasına rağmen Golf’ün önüne geçemiyor. Üstelik 4.5 lt/100 km’lik ortalama tüketimi de Golf’ten 0.7 lt daha fazla. Bu tip motorlarda ilk hedef tüketim olduğu için VW’nin kağıt üstünde daha avantajlı olduğu görülüyor. Golf, Focus’tan sadece 49 kg daha hafif olsa da bunu bir avantaja çevirdiği kesin. Fiyata gelince ise en üst donanım paketli Focus Titanium 63 bin 405 TL’ye satılıyor. Burada şöyle bir durum var. Eğer Focus’la benzer hatta daha düşük fiyat istiyorsanız 62 bin 200 TL’lik Comfortline donanımı seçmek durumundasınız. Bu otomobilin donanımının zaten tatminkar olduğunu diğer motor seçeneklerinde görmüştük. Ama Focus gibi en üst donanımlı Golf isterim diyorsanız bu kez Highline için 68 bin 200 TL ödemeniz gerekiyor. Yani iki otomobilin de zirvesinde yer alan modellerde Focus’un 4795 TL’lik bir avantajı var. Peki, işin içine donanım girince ne oluyor? Focus Titanium, daha önce bahsettiğimiz Style paketinden şu donanımlarla ayrılıyor: Anahtarsız çalıştırma butonu, çift bölgeli otomatik klima, Ford Sync ve acil durum yardımı ve yokuş kalkış desteği… Kısaca bakıldığında mevcut donanım paketi Golf Comfortline’ın çok da önüne geçemiyor. Çift bölgeli otomatik klima ve yokuş kalkış desteği zaten Golf Comfortline’da mevcut. Golf Highline’da ise 5.8 inçlik renkli dokunmatik ekran, USB-in müzik çalar bağlantısı, 17 inç alaşım jantlar, Bi-Xenon farlar, Bluetooth’lu mobil telefon hazırlığı, hız sabitleyici, far ve yağmur sensörü, ön-arka park mesafe sensörleri gibi artılar bulunuyor. Kısaca Focus’un Style donanımında sunduğu hız sabitleyici ile far ve yağmur sensörü, Golf’ün en üst paketinde yer alıyor. Sonuç olarak, dizellerde Golf TDI Comfortline ön plana çıkıyor. Hem fiyatı daha uygun hem de donanım olarak en üst paket Focus’tan çok bir eksiği yok. Yağmur yağdığında bir zahmet silecekleri siz çalıştırın. Fakat bir de şöyle bir durum var. Golf Highline alacağınız fiyata Focus’un Titanium paketinin üstüne 4980 TL öderseniz; aktif şehir içi güvenlik sistemi, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, sürücü dikkat takip sistemi, otomatik uzun far ve ısıtmalı ön cama sahip olabiliyorsunuz. Focus’u bir anda Volvo haline getiren bu donanımlar ile birlikte Golf Highline ile neredeyse aynı fiyata çok yüksek güvenlik donanımına sahip bir otomobil elde edebilirsiniz.

VW Golf 1.6 TDI Comfortline 105 HP 62.200 TL
VW Golf 1.6 TDI Highline 105 HP 68.200 TL
Ford Focus 1.6 TDCi Titanium 115 HP 63.405 TL

AUTOMAGG KARARI
VW Golf ve Ford Focus’un en uygun fiyatlı modellerine baktığımızda ibre kesinlikle Golften yana. Otomatik şanzıman istiyorum diyorsanız Focus’un fiyat avantajı bulunuyor. Bunun yanında Golf’ün dizel motorda da DSG şanzıman sunması ciddi bir tercih nedeni. En güçlü dizel versiyonlarda ise Focus daha güçlü olmasına rağmen TDI motorun verimliliğine ulaşamıyor. Eğer Golf Comfortline ile Focus Titanium arasında seçim yaparsanız, bir-iki eksikle benzer donanıma karşılık Golf daha uygun fiyatlı, ayrıca daha az tüketiyor. Golf TDI’ın Highline paketi ise 68 bin TL’ye ulaşıyor ki, aynı parayı verdiğinizde Focus’un ileri düzey güvenlik ekipmanlarına sahip oluyorsunuz. Diğer yandan VW Golf, baz versiyondan itibaren dinamik direksiyon önerisi ve ikincil çarpışma freni gibi güvenlik sistemlerine sahip. Kısaca, farklı motor seçeneklerinde farklı birinciler çıkabiliyor. Focus’un bu karşılaştırmada bahsetmediğimiz 1.0 Ecoboost motor gibi bir avantajı da var. En iyisi satın almadan evvel mutlaka her iki markayla da test sürüşü yapmak. Çünkü yol tutuş, süspansiyon konforu, frenler, kabin ve bagaj genişliği ve kullanışlılık gibi önemli kriterler bu karşılaştırmada yer almıyor. Tabii işin bir de oldukça kişisel olan tasarım boyutu var…

Golf_Focus_2

(Visited 4.625 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

12 Yorumlar

 1. Çok taraflı bir yorumlama olmuş kusura bakmayın…

  Post a Reply
  • Merhaba Onur Bey, kusura bakacak bir şey yok. İlginiz için teşekkür ederiz. Ancak taraflı olduğu fikrine katılmıyoruz çünkü yorumlarımız tamamen teknik ve fiyatla ilgili. İki otomobilin de verileri belli olduğu için biz ekstra bir şey katmıyoruz. Eğer bu bir test sürüşü olsaydı, o zaman yoruma açık olurdu. Bir otomobil 110 HP ise bunda yorum yapacak bir şey yoktur, veriyi değiştiremeyiz.

   Post a Reply
 2. Evet, tosbağa baya açık ara kayırılmış burada…
  Dünyanın en çok satan aracının Focus olduğunu (2013 – 1.100.000, 2012 de az bi farkla Corolla’nın arkasından 2. – 1,036,683) “nasıl olsa” kimse bilmiyor ve yılın motoru ödülünü üç kez üst üste kazanan 1.0 Ecoboost motordan “nedense” hiç bahsedilmemiş… İki aracın sürüş dinamikleri de kıyas kabul etmez ama olsun o da önemli değil zaten değil mi?
  : )))

  Post a Reply
  • Çok satmak her zaman en iyi olmak için yeterli değildir. Focus’un çok iyi bir otomobil olduğu, verimli motorlara sahip olduğu ve yüksek bir sürüş zevki sunduğu çok doğru. Ama genel pakete bakıldığında Golf bir adım öne çıkıyor. Karşılaştırmamız hislere değil tamamen fiyatlar ve teknik verilere dayandığından, bir modeli ön plana çıkarmaya çalışmamız imkânsız zaten.

   Post a Reply
 3. Rakamlar demişken…

  Post a Reply
  • Bu yazı 2013’ün Eylül ayında yazıldığı için o günkü rakamlar elbette şimdikilerden farklı…

   Post a Reply
 4. Merhabalar, güzel bir yazı olmuş, ama hemen şunu belirteyim ki otomobiller söz konusu olduğunda tamamen tekniğe dayalı olarak ibre gösterilemez.
  Hiçbir marka takıntım yok, çok otomobil kullandım, hatta son 3 otomobilim vw araçlardı, ama şunu aklınızın bir kenarına yazın, otomobili sadece bineyim gideyim olarak görmeyen, yani aracıma binince aynı zamanda keyif alayım, yolu hissedeyim, zevkten öleyim diyorsanız ve otomobil kullanımı sizin için bir tutkuysa ibreniz her zaman Ford araçları göstermeli. He yok benim için konfor önemli, binince gideyim, aynı zamanda torun torbaya karıştım diyorsanız ibre vw olmalı 🙂
  Saygılarımla

  Post a Reply
  • Merhaba, testlerimizde ve sürüş izlenimlerimizde biz de sizinle aynı görüşte olduğumuzu belirtiyoruz zaten. 95 model bir Escort’a dahi binseniz sürüş zevki rakiplerinden üstündür. Ford, rallilerden gelen engin tecrübesiyle; yol tutuş, direksiyon tepkileri ve dolayısıyla sürüş zevki konusunda hakikaten başarılı araçlar üretiyor…

   Post a Reply
 5. meraba ben kendime araba almak istiyorum ama çok kararsızim kafamda golf 51.6 düz motor var lpgye uyumlu olanindan ama cevremdekiler tavsiye etmiyorlar golften sonra Leon ve focus 2 geçiyor aklımdan lütfen yardım ci olurmusunuz??

  Post a Reply
 6. Focus kullanıcısıyim. Oldukça araştırıp aldım. Hiçbir golfun benimle yarisabildigini görmedim. Belki de daha hızlıdır bilemem.Gecebilirde belki. Ama şunu biliyorum ne golf ne de bu sınıftaki hiçbir arac benimle birlikte viraja giremez 😉

  Post a Reply
 7. Karsilastirmayi objektif bulmadim. kagit ustunden sadece birkac veri alinarak kiyaslama yapilmis. Golfun at arababasinin bir ust versiyonu olan torsiyon cubuklu arka suspansiyonundan bahsedilmemis. golf arac almak icin aylarca beklenirken focusu cok ciddi indirimlerle aninda alabilecegimiz anlatilmamis. dsg nin arabanin yari parasi kadar masraf actigindan bahsedilmemis. focusun atmosferik motoruna lpg uygulanabilecegi ama golfe bunun yapilamayacagi anlatilmamis. surus dinamiklerinde – yol tutus konusunda hicbir tosbaganin focusun yanindan bile gecemeyecegi ayrica 1.4 tsi a karsi 1.6 ecoboost 180ps focusun cok daha iyi performans sundugu, 1.0 ecoboost un 1.2tsi ile ayni yakit tuketimine sahip oldugu anlatilmamis. TSI motorlu araclarin benzin gibi yag yaktigini arabada devamli olarak yag bidonu tasimaniz gerektigini de ben yazayimda 2 gun sonra tsi cok az yakiyor diyenler sehir ici 10lt benzin yaktigini gorunce aglamasinlar.

  Post a Reply
 8. Eski Opelciler şimdi tosbağacı olmuş, ne hikmetse (eski Nokiacıların ayfoncu olması benzeri bir durum) 🙂 Zaten dizel skandalı da önemli değil, 1.0 Ecoboost motor da. Önemli olan sürünün nabzına göre şerbet (ya da çayır, çimen, saman vs.) vermek ve “okunurluk oranını” artırmak.

  Post a Reply

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir