AUDI YENİLİK

Yeni Audi Q3 Türkiye’ye geldi

Yeni Audi Q3 Türkiye’de satışa sunuldu. Audi’nin en üst modellerinde görülen performans, konfor, dijital işletim sistemi ve kapsamlı bilgi-eğlence sistemleri gibi bir dizi üstün özelliği bir arada sunmayı hedefleyen Q3, Türkiye’de sadece 35 TFSI motor seçeneğiyle satılacak. Yeni Audi Q3’ün ülkemizdeki donanım seçenekleri ise Advanced ve S line olacak. Audi Q3’e yeni diyoruz ama aslında 2018 yılında tanıtılmıştı. Türkiye’ye gelmesi ise oldukça uzun sürdü…

Yeni Audi Q3’ün Türkiye’deki başlangıç fiyatı 638 bin 149 TL olarak belirlenmiş. S Line donanım paketli versiyon ise 659 bin 814 TL’den satılıyor. Tabii bu tip araçlarda opsiyon donanımlar çok önemli olduğu için yetkili satıcılarda baz fiyatlardan araç bulmak zor olabilir. Audi Q3, Türkiye’de sadece önden çekişli olarak satılacak. 35 TFSI motor 1.5 lt hacminde ve 5000-6000 d/d aralığında 150 HP güç sunuyor. Bu güç, yedi ileri çift kavramalı S tronic otomatik şanzıman üstünden yola aktarılıyor. 1500 d/d’den itibaren 250 Nm torka sahip olan ve silindir kapatma özelliği de sunan bu motor, 1605 kg’lik Q3’ü 206 km/s maksimum hıza ulaştırıyor. 0-100 km/s hızlanması 9.4 saniye olan Q3 35 TFSI’ın WLTP normuna göre 100 km’deki ortalama tüketimi 6.6 litre olarak açıklanıyor.

Tamamen yenilenen Audi Q3’ün sekizgen tasarımlı tek çerçeveli ön ızgarası ve büyük hava girişleri araca çok daha sportif görünüm katıyor. Q3’ün ön tasarımında, kama şeklinde içeri doğru ilerleyen ve opsiyonel olan Matrix LED teknolojisiyle görüşü kolaylaştıran farlar öne çıkıyor. Ön ve arka farların simetrik aydınlatma grafikleri ile yandan görünüm, dış tasarımla denge oluşturuyor. Omuz çizgisi çamurlukların üzerinde güçlü atletik bir görünüm yaratırken, birbirleriyle bağlantısını da sağlıyor. Audi’nin quattro DNA’sından ilham alan konturlar, kompakt SUV’un daha da geniş görünmesine olanak tanıyor. Kontrast renkli çamurluk kaplamaları, off-road görünümüne de vurgu yapıyor. Otomobilin gövdesi yan taraftaki arka camı da çevreleyen uzun bir tavan kenarı spoyleriyle tamamlanıyor.

Sürücü odaklı iç mekân

Yatay çizgiler ve üç boyutlu tasarım öğeleri, gövdede olduğu kadar yeni Q3’ün iç mekânında da etkisini gösteriyor. Parlak siyah cam görünümlü çerçevesi ile MMI dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi temel element olarak göze çarpıyor. Bu sistem, altındaki klima kumandalarıyla birlikte sürücüye doğru 10 derece eğimli bir şekilde konumlandırılmış. Konforlu koltuklar sportif bir oturuş pozisyonu sağlarken, buna uygun olarak direksiyon da dik açıyla konumlandırılmış. 4484 milimetre uzunluğa, 1849 milimetre genişliğe ve 1585 milimetre yüksekliğe sahip olan Q3’ün aks aralığı ise 77 milimetre uzatılmış. Yeni Audi Q3’ün tüm boyutları bir önceki nesle göre artmış olduğu için kabinin artık daha ferah olacağını öngörmek mümkün.

Otomobilin arka koltukları standart olarak 150 milimetre ön ve arka tarafa hareket ettirilebiliyor. 40/20/40 oranındaki üç yönlü bölünmüş koltuk arkalıkları yedi kademede eğilebiliyor. Arka koltukların ve koltuk arkalıklarının pozisyonuna bağlı olarak, bagaj bölmesi kapasitesi 410 ile 1405 litre arasında yükleme hacmi sağlıyor. Yükleme zemini üç seviyeye kadar ayarlanabiliyor ve arka pandizot, gerek duyulmaması durumunda zeminin altına yerleştirilebiliyor. Ayak hareketi ile açılabilen elektrikli bagaj kapağı da konfor anahtar ile opsiyonel olarak alınabiliyor.

AUDI Q3

Tamamen dijitalleşti

İşletim sistemi baştan aşağı yenilenen otomobilde artık analog göstergeler de yer almıyor. Standart donanımda dahi, 10.25 inç ekranlı dijital bir gösterge paneli yer alıyor. Yeni Q3’te opsiyonel olarak sunulan MMI navigasyon plus ile birçok ek fonksiyonu bir arada sunan Audi sanal kokpit de bulunuyor. Kontrol panelinin ortasında 10.1 inçlik bir dokunmatik ekran da yer alıyor. Sportif bir gösterge de dahil olmak üzere üç farklı görünüme sahip daha büyük Audi sanal kokpit plus ise opsiyonel olarak alınabiliyor. Düz menü yapısı ile sezgisel işletim konsepti, sesli kontrol ile tamamlanıyor. Sesli kontrol sistemi ifadeleri anlıyor, gerektiğinde sorular soruyor, seçenekler sunuyor ve kullanıcıyla uyum içinde çalışıyor. İsteğe bağlı olarak, sesle kontrol işlevi, yanıt vermek için otomobilde depolanan bilgilerin yanı sıra buluttaki ayrıntılı bilgilere erişirim sağlayıp yolculara yardımcı oluyor.

Audi Q3’teki bilgi-eğlence sistemi, üst segmentlerdeki Audi modelleriyle aynı teknik fonksiyonları sunuyor. Navigasyon sistemi, sürücünün tercihlerini önceki yolculuklara göre tanıyor ve uygun rota önerileri oluşturmasına imkân sağlıyor. Yeni Q3’te kablosuz şarj kutusu standart ve Audi akıllı telefon arayüzü opsiyonel donanımda sunuluyor. Audi akıllı telefon arayüzü sayesinde akıllı telefonların ekranları kablosuz bir şekilde bilgi-eğlence sistemine aktarılabiliyor ve kablosuz şarj kutusu ile akıllı telefonlar kablo kullanmadan sürüş boyunca şarj edilebiliyor.

Sürücü destek sistemleri

Son teknoloji ürünü sistemler yeni Q3’ün güvenliğine katkı sağlıyor. Bu sistemlerden biri de adaptif sürüş asistanı. Bu asistan otomobilin boylamasına ve yanal hareketini kontrol ediyor ve Q3’ün dar şeritlerde ve kısmen kapatılmış yollarda dahi şeritte kalmasını sağlıyor. Audi Q3 ayrıca dört 360 derece kamera sayesinde manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Bu kameralar bilgi-eğlence ekranında aracın çevresini gösteriyor. Park asistan sistemi sayesinde ise otomobili otomatik olarak park alanlarına girip çıkarabiliyor. Sürücünün sadece hızlanması, fren yapması ve vites değiştirmesi yeterli oluyor. Sürücü, dik bir park alanından veya dar bir girişten geri dönmek isterse, çapraz trafik desteği etkinleşiyor. Bir diğer özellik ise şerit değiştirme asistanı. Sistem, kör noktada bulunan veya arkadan hızla yaklaşan bir otomobil tespit ederse, ilgili dış aynada bir uyarı LED’i ile kullanıcıyı uyarıyor.

YENİ AUDI Q3 FİYAT
Q3 35 TFSI S tronic Advanced 638.149 TL
Q3 35 TFSI S tronic S Line 659.814 TL

YENİ AUDI Q3 TEKNİK ÖZELLİKLER
Q3 35 TFSI S tronic
4 silndir, 1498 cc, 150 HP, 250 Nm, 7 ileri otomatik, 206 km/s, 9.4 sn, 6.6 lt/100 km, 1530 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: