Yeni Audi R8 Cenevre’de görücüye çıktı

Audi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda R8’in ikinci neslini sunuyor. V10 ortadan motor ve yeni geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemi quattro, sıradışı performanın habercisi durumunda. Özellikle 610 HP güç üretimiyle sınıfının üstüne çıkan versiyon, sıfırdan 100 km/s hıza sadece 3.2 saniyede çıkıyor ve maksimum 330 km/s hıza ulaşıyor. Ortaya konumlandırılmış, yüksek devirli motor, hafif yapı konsepti, quattro sistemi ve tam değişken tork kontrollü son derece dinamik şasi, R8’i Audi’nin spor otomobillerdeki öncü gücü yapan özellikler.

AUDI R8 V10

AUDI R8 V10

Tepeden tırnağa yeniden geliştirilen bu spor otomobil artık hem yarış pistlerinde hem de yollarda daha performanslı, çarpıcı ve büyüleyici hale geldi. Yeni Audi R8, Audi mühendislerinin yarış uzmanlığı alanındaki birikimlerini pistlerden yollara taşıyor. Bütün zamanların en güçlü ve en hızlı seri üretim Audi modeli olan yeni R8 V10, net bir performans artışını sergiliyor. Yeni R8’de 5.2 FSI’nin iki versiyonu bulunuyor: Biri 540 HP’yken diğer versiyon ise 610 HP gücünde. Yedi ileri S tronik şanzıman ve yeni geliştirilen quattro sistemi gücü yola yansıtıyor. Çekiş torkunun dağılımı o sıradaki sürüş şartlarına adapte oluyor ve ekstrem koşullarda torkun yüzde 100’ü ön veya arka aksa aktarılabiliyor. Audi’nin sürüş seçimli çalıştırma sistemi, en önemli sürüş dinamiği parametrelerinin yolun sürtünme katsayısına adapte edilebilmesini sağlıyor. Üst model olan R8 V10 Plus’ın ağırlığı 1454 kg. Çok sayıda ekstra ekipman ve sertliğin artmasına rağmen yeni Audi R8, önceki modele göre 50 kilograma varan ölçüde daha hafif. Çeşitli malzemelerden yapılan şasi (Audi Space Frame) ağırlığın azalmasını ve aks yükünün optimum dağıtılmasını sağlıyor. Alüminyum ve karbon elyafı destekli plastiklerin (CFRP) şaside bir araya gelmesi; ağırlık, sertlik ve çarpışma davranışıyla ilgili yeni boyutlar getiriyor. Uzun bir difüzör içeren aerodinamik gövde altı, bastırma kuvvetini artırıyor. Tasarım, R8’in güçlü spor karakterini yansıtıyor. Aynı zamanda güvenliği artıran ayırt edici bir özellik standart LED farların şeklinden kaynaklanıyor. Audi, daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla parlaklık için uzun farda lazer spotunu bir opsiyon olarak sunuyor ve bunu da öndeki dinamik dönüş sinyalleriyle tamamlıyor. Dinamik dönüş sinyalleri arkada standart. Yeni Audi sanal kokpitinde ekranlar dijital. En önemli kontrol fonksiyonları, direksiyon üzerinde uydu olarak da bilinen düğme grupları halinde düzenlenmiş. Otomobilin içinde sürücü kendini bir yarış otomobilinin içinde gibi hissediyor. Klima kumanda düğmeleri, dalgalanma efektiyle, kumanda tablosunun sadeliğini ön plana çıkarıyor. MMI navigasyon plus ve MMI dokunmatik standart olarak geliyor.

AUDI PROLOGUE AVANT

AUDI PROLOGUE AVANT

Audi’nin fuardaki bir diğer sürprizi ise Prologue Avant konsepti oldu. Kasım 2014’te düzenlenen Los Angeles Otomobil Fuarı’nda, gelecekteki tasarım dili hakkında ipuçları veren Audi, bu vizyoner konseptinin bir başka versiyonunu Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiliyor. Audi Prologue Avant, dinamik özellikler, form ve işlevi mükemmel bir sentez halinde bir araya getiriyor. Uzunluğu 5.11 metre, genişliği ise 1.97 metre olan bu beş kapılı otomobil, öncü gövde konseptiyle net bir şekilde lüks sınıfta konumlanıyor. Aynı zamanda gözden kaçmayan spor ve değişken özelliklere sahip olan otomobilin hem dışında hem içinde üstün teknoloji deneyimi yaşanıyor: Sürücü ve sayıları üçe kadar çıkabilen yolcular lüks ortamda, en ileri teknoloji ürünü bilgi ve eğlence mimarisi ve bağlantı teknolojisi sayesinde dijital bağlantıdan yararlanabiliyorlar. Audi Prologue Avant’ın plug-in hibridi, 2015 yazında piyasaya sürülecek Audi Q7 e-tron quattro’da bulunan güç aktarma organlarının hemen hemen aynısı. Audi Prologue Avant’a monte edilen 3.0 TDI motor maksimum 260 kW güç üretirken, sekiz ileri şanzımana entegre elektrik motoru ise 100 kW’a kadar güç takviyesinde bulunabiliyor. Sistemin gücü 335 kW, torku ise 750 Nm. Konsept araç, 100 km/s hıza 5.1 saniyede ulaşıyor. Maksimum hız ise 250 km/s ile sınırlı. Plug-in hibrit araçlar için NEDC standardına göre, Audi Prologue Avant 100 kilometrede ortalama 1.6 litre yakıt tüketiyor ve bu da kilometre başına 43 gram karbon emisyonuna tekabül ediyor. Otomobilin arkasına yerleştirilmiş olan ve 14.1 kWh enerji depolayan lityum-iyon batarya paketi, sırf elektrikli sürüş modunda 54 kilometre menzil sunuyor. Audi’nin seri üretim için geliştirdiği (AWC) kablosuz şarj teknolojisinde batarya endüktif olarak da şarj edilebiliyor. AWC teknolojisi, enerjiyi ana şebekeye bağlı olan ve asfaltın üzerine veya içine yerleştirilebilen zemin plakasından temin ediyor. Bu plaka, bir primer bobin ve bir inverteri (AC/AC konvertörü) içeriyor. Bobin çalışır durumdayken alternatif akıma dayalı bir manyetik alan yaratıyor. Audi, en son teknolojiye dayanarak, maksimum 16 amperlik şarj akımına sahip bir duvar prizinin sunduğu 3.6 kW enerji kullanıyor.

 

(Visited 111 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş