Yeni C-Serisi, nisanda 125 bin TL’ye Türkiye’de

Türkiye’de ve dünyada satış rekorları kıran Mercedes-Benz C-Serisi’nin yeni nesli 2014 NAIAS – Detroit Otomobil Fuarı kapılarını açmadan bir gün önce ünlü R&B sanatçısı Kelly Rowland’ın sahne aldığı görkemli bir şovla tanıtıldı. C-Serisi, en yüksek satış hacmine ulaşan model olması nedeni ile Mercedes için özel bir önem taşıyor.

MERCEDES C-SERİSİ

MERCEDES C-SERİSİ

Otomobilin 2007 yılında piyasaya sürülen bir önceki versiyonu tüm dünyada bugüne kadar 2.4 milyon adedin üzerinde satıldı. Yeni nesil C-Serisi ise daha dinamik hatlar ve karakteristik çizgileri ile bir çok teknolojik yeniliği bir arada sunuyor.
Yeni C-Serisi, yalın ancak heyecan verici dış ve birinci sınıf iç mekan tasarımıyla yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Yandan bakıldığında uzun kaput ve geriye alınmış yolcu kabini C-Serisi’nin klasik ve dengeli Mercedes-Benz sedan yapısını tanımlıyor. Yeni C-Serisi’nin modern görünüme sahip geniş ve lüks iç mekanı duygulara hitap eden sadelikle dinamik sportifliği mükemmel bir şekilde harmanlayarak uçak seyahatlerinde ekonomi sınıfından birinci sınıfa geçilmiş hissi yaratıyor. Otomobilde üç farklı tasarım konsepti sunuluyor; Avantgarde, Exclusive ve AMG. Bu seçenekler kullanıcılara araçlarını daha fazla kişiselleştirme imkânı sağlıyor. Avantgarde tasarım konsepti, aracın sportif sedan özelliğini ön plana çıkarırken, Exclusive tasarım konsepti incelikli tasarıma ve modern lükse vurgu yapıyor. C-Serisi’nin AMG konsepti ise araca tamamen sportif bir karakter kazandırıyor. Yeni C-Serisi’nde aracın önündeki Mercedes-Benz yıldızı sportif görünüm isteyenler için radyatör ızgarası üzerinde ya da modern klasik tasarımı tercih edenler için aracın kaputu üzerinde olmak üzere iki farklı şekilde yerleştirilebiliyor.

MERCEDES C-SERİSİ

MERCEDES C-SERİSİ

Yeni nesil C-Serisi’nde sunulan önemli bir yenilik de aracın orta konsolünde yer alan “dokunmatik kumanda” (touch pad). Bu bölüm, akıllı telefonlarda olduğu gibi parmak hareketleriyle tüm ana ünitelerin oldukça pratik bir şekilde kullanılmasını ve çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu bölümde harfler, rakamlar ve özel karakterler herhangi bir dilde el yazısıyla girildiğinde dahi eksiksiz olarak algılanabiliyor. Önemli bilgileri doğrudan ön panelde sürücünün görüş alanında görüntüleyen sanal gösterge paneli (HUD) de yeni C-Serisi’nde sunulan bir başka yenilik. Aracın sunduğu teknolojik sistem; araç hızı, hız limiti, navigasyon sistemi bilgileri ve Distronic Plus mesajlarını da ekrana aktarıyor. Yeni C-Serisi’nde tamamen yenilenen bilgi-eğlence sistemi dokunmatik çalışma özelliğinin yanı sıra tüm fonksiyonları hızlı bir şekilde gösteren etkileyici animasyonlar ve görsel efektlere sahip.
Yeni C-Serisi ‘Akıllı Sürüş’ konseptinin bir parçası olarak yeni E ve S-Serisi araçlarda sunulan üstün teknolojik sistemler ile konfor ve güvenliği daha da üst seviyelere taşıyor. Destek sistemleri; en son radar, kamera, sensör teknolojilerine dayanıyor ve yakın sürüş, yorgunluk, karanlık gibi kazalara neden olan öğeleri hedef alıyor. Yeni geliştirilen destek sistemlerinin bazıları sadece uyarırken bazıları tehlikeli durumlarda sürücüye müdahale de edebiliyor:

Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran konsantrasyon kaybı uyarıcısı (Attention Assist)
Arkadan çarpma risklerini azaltan çarpışma önleme sistemi (Collision Prevention Assist)
Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak dur-kalk yapmasını sağlayan Distronic Plus
Olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan Pre-Safe
Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen ve aktif müdahalede bulunan aktif şerit takip yardımcısı (Active Lane Keeping Assist)
Aracın rahat park edilebilmesini sağlayan ve park etme yardımcısı içeren ön ve arka park sensörleri (Parktronic)
Ön ve arka taraflardaki dört kameradan gelen görüntü bilgilerini kullanarak, aracın ve çevresinin kuş bakışı görünüşünü çıkaran, manevra sırasında park yerlerine giriş çıkışta kolaylık sağlayan 360 derece kamera
Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan adaptif uzun far yardımcısı

MERCEDES C-SERİSİ

MERCEDES C-SERİSİ

Ağırlığı 100 kilogram azaltılarak hafiflik sıralamasında segmentinin lideri konumuna gelen yeni C-Serisi modellerinin tümü ECO start/stop fonksiyonuna sahip ve Euro6 emisyonu değerleriyle bir araya getiriyor. 4MATIC sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ise aracın çekiş ve sürüş dengesini artırmaya yardımcı olurken aynı zamanda otomobilin sportif karakterini ön plana çıkarıyor. Opsiyonel olarak sunulan ön ve arka akslardaki pnömatik süspansiyon (AIRMATIC) sistemine sahip kendi segmentindeki ilk araç olan yeni C-Serisi’nde, Agility Select düğmesi kullanılarak Comfort, ECO, Sport ve Sport+ gibi farklı sürüş seçenekleri tercih edilebiliyor.
Yeni Mercedes-Benz C-Serisi pazara 1.6 litre hacminde, 156 HP gücündeki benzinli motoru ve 7G-TRONIC otomatik şanzımanlı C 180 versiyonu ile sunulacak. C 180’in yanı sıra 2.1 litre hacminde 170 Hp gücünde dizel motora sahip C 220 BlueTEC ve 2.0 litre hacminde 184 HP gücünde benzinli motora sahip C 200 versiyonları ise sipariş üzerine sunulabilecek. Yeni C 180, Nisan 2014’de 125 bin ’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunulacak. 156 HP güç ve 250 Nm tok sunan bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 8.2 sn’de tamamlayan C 180, 5.0 lt/100 km’lik ortalama tüketim değeriyle oldukça iddialı. C 200′de ise 1919 cc’lik 184 HP’lik bir turbo motor bulunuyor. 300 Nm tork üreten motor, C 200′ün 0-100 km/s hızlanmasını 7.5 sn’de tamamlaması için fazlasıyla yeterli. Tüketimi ise 5.3 lt/100 km. Serinin şimdilik tek dizel motorlu versiyonu olan C 220 Blue TEC, 170 HP güç ve 400 Nm torka sahip. Bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 8.1 sn ve ortalama yakıt tüketimi sadece 4.0 lt/100 km. Mercedes’in özellikle Türkiye pazarında büyük ilgiyle karşılaşacak bir sürprizi var.  Lansmandan sonra 1.6 lt’lik küçük hacimli bir turbo dizel motor da C-Serisi gövdesini süsleyecek. 115 ve 136 HP’lik iki versiyonu olacak bu motor, sırasıyla 280 ve 320 Nm tork üretecek. Yeni 1.6 lt dizel motorun, C-Serisi’ni CO2 emisyonları açısından sınıfının zirvesine taşıması planlanıyor.

(Visited 105 times, 3 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş