Yeni Cayenne ve Cayenne GTS mart ayında Türkiye’de

Porsche’nin yeni Cayenne ve Cayenne GTS modelleri, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve hemen ardından satışa sunulacak. Her iki model de 2015’in Mart ayından itibaren Türkiye yollarına çıkmayı bekliyor. Porsche Cayenne ailesi iki yeni versiyonla büyüyor. Model yelpazesine eklenen ilk model, 3.6 lt’lik V6 benzinli motora sahip olan yeni versiyon ve bu model Cayenne portföyünün alt aralığını oluşturuyor. Diğer yeni üye ise yeni Cayenne GTS.

PORSCHE CAYENNE GTS

PORSCHE CAYENNE GTS

İlk olarak 1963 yılında ünlü 904 Carrera GTS modelinde kullanılmaya başlanan ve 2007 yılında modern çağda bu kısaltmayı yeniden canlandıran ilk Porsche modeli Cayenne, şimdi yeni Cayenne GTS ile bir kez daha pazarda yerini alıyor. Porsche’nin dört kapılı spor modelleri ile en başarılı ürün dizisi karışımının yüzde 11 ile önemli bir payına sahip Cayenne GTS’de sunulan 3.6 lt’lik V6 çift turbolu motor, Cayenne S modelinde sunulan yeni motorun performansa odaklı bir şekilde geliştirilmiş hali. Yakıt tüketim değerleri daha düşük ve daha yüksek seviyede performans sergiliyor. Daha önceki atmosferik V8 motorla kıyaslandığında, bu motorun gücü 20 HP artırılarak 440 HP’ye, torku ise 85 Nm artırılarak 600 Nm’ye çıkarılmış. Aynı zamanda yakıt tüketimi de 0.9 lt/100 km düşürülmüş. Cayenne GTS, 0’dan 100 km/s hıza 5.2 sn’de, opsiyonel Sport Chrono paketi ile ise sadece 5,1 sn’de ulaşabiliyor. Maksimum hız ise 262 km/s. Yeni Cayenne GTS modelinde standart olarak sunulan eşsiz spor egzoz sistemi sportif karakteri ortaya çıkarıyor. Cayenne GTS, diğer birçok özelliğin yanı sıra yenilenen süspansiyon sistemi sayesinde sürücüsüne eşsiz bir yol tutuş sunuyor. Porsche aktif süspansiyon sistemi daha sportif şekilde ayarlanmış. Araç, standart çelik yaylı süspansiyonla 24 mm, opsiyonel havalı süspansiyonla ise 20 mm daha alçak. Diğer standart özellikler arasında Cayenne Turbo modelinin fren diskleri ve kırmızı renkli fren kaliperleri yer alıyor.

PORSCHE CAYENNE GTS

PORSCHE CAYENNE GTS

Tasarım özellikleri de Cayenne GTS modeline sportif bir görünüm kazandırıyor. Standart olarak, geniş hava girişleri ile birlikte Turbo modeli ile aynı ön görünüme sahip ve Sport Design paketi ile birlikte sunulan yan etekler ve çamurluk uzantıları, dış hatları tamamlıyor. Bu öğeler ve tavan rüzgarlığı ile arka tampon difüzörü gövde rengiyle sunuluyor. 20 inç RS Spyder jantlar, egzoz uçları, Bi-Xenon farların iç kaplamaları ve karartılmış LED arka lambaların çerçevelerinin yanı sıra tüm yazılarda kullanılan siyah renk ise çarpıcı karşıtlıklar yaratıyor. Ön kapılarda ise GTS harfleri farklılık sağlıyor. Sportif karakter, otomobilin içinde de kendini gösteriyor. Kafalıklarında GTS harflerini taşıyan ve sekiz yönde elektrikli kumanda ile ayarlanabilen Alcantara deri döşemeli GTS spor koltuklar, standart olarak sunuluyor. Otomobilin içerisinde döşeme malzemesi olarak Alcantara kullanılıyor. Carmine kırmızı veya Rhodium gümüş renk seçenekleri ile sunulan opsiyonel GTS iç dekor paketi devir göstergesinin kadranında, dekoratif dikişlerde, kafalıklardaki harflerde ve emniyet kemerlerinde karşıt renkler oluşturuyor.
Bir önceki modelden tanınan 300 HP güç üreten 3.6 litrelik V6 atmosferik motorun kullanıldığı yeni Cayenne, 0’dan 100 km/s hıza 7.7 saniyede ulaşabiliyor. Bu değer, opsiyonel Sport Chrono paketiyle 7.6 saniye oluyor. 230 km/s maksimum hız ile bir önceki modelin hız seviyesini yakalıyor. Tüm yeni Cayenne modellerinde olduğu gibi, Coasting (boşta sürüş), otomatik start/stop fonksiyonu ve ısı yönetimi gibi genel verimlilik uygulamaları mevcut ve sonuç olarak elde edilen 9.2 lt/100 km yakıt tüketimi, önceki modele kıyasla 0.7 l/100 km daha düşük. 215 g/km CO2 emisyonu seviyesi ile bir önceki modele kıyasla 21 g/km daha düşük bir değer sunuyor. Yeni Cayenne modeli, önceki model ile karşılaştırıldığında aynı zamanda daha kapsamlı standart özelliklere sahip. Yeni sekiz ileri Tiptronic S şanzıman, dört noktalı LED gündüz sürüş lambalarını içeren Bi-Xenon farlar, vites mandallarına sahip çok fonksiyonlu spor direksiyon ve otomatik bagaj kapağı gibi özellikler, konfor ve güvenliği artırıyor. Cayenne ve Cayenne GTS modelleri, 19 Kasım’da düzenlenecek Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek dünya prömiyeri sonrasında satışa sunulacak. Her iki modelin de Türkiye’deki satışları 2015 Mart ayında başlayacak.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş

Yorum gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir