Yeni Corolla Türkiye yollarıyla buluştu

Dünyanın en çok tercih edilen otomobili apoletine sahip olan ve üretilmeye başlandığı 1966 yılından bu yana 40 milyon satış adediyle efsaneler arasına giren Toyota Corolla’nın 11’nci jenerasyonu yollardaki yerini aldı. Bir önceki neslinden farklı olarak yeni dizayn anlayışındaki ayrıntılarıyla dikkat çeken yeni Corolla, 47 yıllık Corolla DNA’sını taşırken müşteri beklentileri doğrultusunda baştan sona geliştirildi.

ToyotaCorolla_10

İlk kez Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan 11’nci nesil Corolla, Japon markanın yeni tasarım anlayışının tüm özelliklerini bünyesinde toplarken; genişliği, konforu, pratikliği ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. Artırılan güvenlik donanımları, multimedya özellikleri ve sürüş dinamikleriyle çok daha iddialı olması hedeflenen yeni Toyota Corolla, Türkiye’de 45 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.ToyotaCorolla_4_1
Yeni Corolla, Toyota’nın yeni tasarım dilini en iyi yansıtan otomobillerden biri konumunda. Otomobilde, Toyota’nın “Keen Look-Keskin Bakış” gündüz yanan LED farları ile ön üst-alt ızgaraya daha çok önem veren bir tasarım anlayışı bulunuyor. Far grubuna entegre krom çıtalar ve krom bagaj kapağı ile birleşen arka far grubu prestij vurgusunu artıran diğer tasarım detayları arasında yerini alıyor.Yeni Corolla 4620 mm uzunluğunda, 1775 mm genişliğinde ve 1465 mm yüksekliğinde. Bir önceki nesile göre 80 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve tavan yüksekliği 5 mm daha alçak. Gövde yapısının bazı bölümlerinde daha hafif metal kullanımı ile sağlamlık artırılırken genel ağırlıkta bir miktar düşüş sağlanmış. Optimize edilmiş daha hassas elektronik direksiyon sistemi ile direksiyon hakimiyeti ve duyarlılığının da artırılması amaçlanmış. İnci Beyazı, Avangart Bronz, Okyanus Mavi ve Açık Siyah olmak üzere dört yeni renk ile birlikte dokuz renk seçeneğine sahip olan Corolla’nın aerodinamik sürtünme katsayısı 0.29 Cd’den 0.27 Cd’ye düşürülmüş. Yeni Corolla’nın tüm detayları, kabin sessizliği, yakıt tüketimi ve CO2 emisyon değerini minimum seviyelerde tutmak için tasarlanmış. Aracın üzerindeki hava akımını yumuşatmak için geliştirilen tavan hattı yeni tasarımın ayrıntıları olarak öne çıkıyor. Ön sis farlarının konumu ile ön ve arka tamponların tasarımı hava türbülansını engellemek için kombine edilmiş. Formula 1 teknolojisi temel alınarak, dizayn edilen kanatçıklara, otomobilin dengesi ve kontrolünü sağlamak için yan aynalarda ve arka farlarda yer verilmiş. Ön spoyler ve düz alt zemin ile Yeni Corolla’nın altındaki hava akımının da optimize edilmesi hedeflenmiş.
Aks aralığının 100 mm artırılarak 2700 mm’ye çıkarılması, Corolla’da yolculara en konforlu ortamı sağlamak adına düşünülmüş. Arka koltuk diz mesafesi 92 mm artırılarak 706 mm’lik sınıf lideri pozisyon elde edilirken, sürücü pozisyonu da kapsamlı bir şekilde revize edilmiş. Koltuk yükseklik ayarı 15 mm artırılarak 60 mm’ye, koltuğun ileri geri kayma ayarı da 20 mm uzatılarak 260 mm’ye ulaştırılmış. Direksiyon simidinin açısı da 24 dereceden 22 dereceye indirilerek sürücünün daha ergonomik bir sürüş pozisyonuna sahip olması hedeflenmiş.
Şıklık ve artırılan kalite yeni Corolla’nın iç tasarımında hemen göze çarpıyor. Bej ve siyah olmak üzere iki farklı iç kabin renk seçeneği ile sunulan Corolla’da yumuşak dokunuşlu materyaller, krom detaylar, mavi ışıklandırma, lake siyah kaplamalar ilk göze çarpan yeni iç tasarım özellikleri arasında bulunuyor.

ToyotaCorolla_8_1Baz versiyonda bile zengin donanım
Yeni Corolla Life, Active, Advance ve Premium olmak üzere dört farklı donanım paketiyle satılmaya başladı. Life versiyonundan itibaren yedi hava yastığı, VSC, yokuşta kalkış destek sistemi gibi güvenlik özelliklerinin yanı sıra elektrikli ön ve arka camlar, ön kol dayama, direksiyondan kumandalı müzik, gündüz yanan LED farlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar standart olarak yer alıyor. Yeni Corolla’nın tüm versiyonları ayrıca otomobilin kilitlenmesinden sonra 30 saniye süresince yanmaya devam edenek far sistemi Follow Me Home ile de donatılmış. Üst versiyonlarda bu özelliklere ilave olarak deri direksiyon, elektrikli katlanabilen yan aynalar, ön sis farı, alüminyum alaşımlı jantlar, benzinli versiyonlarda hız sabitleme sistemi, geri görüş monitörü, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, deri kumaş koltuk, far yıkama ve ön-arka park sensörü gibi özellikler de mevcut.
Yeni Corolla’da iyileştirilen sürüş pozisyonunun yanı sıra, ergonomik ve kolay kullanım için direksiyon üzerine yerleştirilen butonlar sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Çok amaçlı düğmeler ile vites değiştirme (dizel modellerde), telefon, müzik, hız limiti, ekran ayarı gibi birçok kontrol tek noktadan yapılabiliyor. Yeni Corolla, Premium versiyonunda akıllı giriş ve çalıştırma sistemi ve otomobilin sağ ve sol bölgesinde ayrı sıcaklık kontrolü sağlayan dual zone-çift bölgeli otomatik klima sistemine de Active versiyonundan itibaren sahip bulunuyor.
Corolla’nın Premium versiyonunda standart olan akıllı park destek sistemi SIPA, ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörleri kullanarak, sürücünün çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edebilmesini sağlıyor. Yeni Corolla, araç içindeki multimedya uygulamalarıyla eğlenceli bir sürüşü de garantiliyor. Kullanıcılar Advance donanımından itibaren opsiyonel olarak dokunmatik multimedya ekrana sahip Go navigasyon sistemli Toyota Touch 2 ile son teknolojik özelliklerden yararlanabiliyorlar. Advance donanımından itibaren standart olan Toyota Touch 2’nin, 6.1 inçlik 800×480 çözünürlüğe sahip WVGA dokunmatik ekranı bulunuyor. Bu sistem AM/FM radyo, CD/MP3 çalar, Bluetooth, cep telefonu bağlantısı ile müzik dinleme imkânı ve USB vasıtasıyla müzikçalarlar ile bağlantı kurulması gibi özellikleri bir arada topluyor. Ayrıca, geri görüş kamerası da bu sistemde standart olarak sunuluyor.

Yedi hava yastığı standart
Yeni Corolla, aktif ve pasif standart güvenlik donanımları ile de dikkat çekiyor. Güvenlik donanımları arasında sürücü diz hava yastığı dahil olmak üzere yedi hava yastığı, elektronik çekiş kontrol sistemi (TRC) ve araç denge kontrolü (VSC) ile yokuş kalkış destek (HAC) sistemleri bulunuyor. Yeni Corolla’da çarpışma güvenliği performansı CAE (Bilgisayar Destekli Mühendislik) ile maksimize edilmiş ve defalarca yeniden teste tabi tutulmuş. Enerji absorbe edici donanım ve sağlamlaştırılmış kabini sayesinde ön, arka ve yan çarpma performansı da Yyni Corolla’yı daha sağlam kılıyor. Toyota, EuroNCAP çarpışma test programında 5 yıldız almayı hedefliyor.

ToyotaCorolla_9Biri dizel üç motor seçeneği
Yeni Corolla yola çıkarken en düşük emisyon ve sınıf lideri yakıt ekonomisini hedefliyor. Otomobilin altı ileri manuel şanzımanlı 1.33 lt benzinli versiyonunda 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 5.6 litre olarak gerçekleşirken, CO2 emisyonu da 129 gr/km olarak ölçümleniyor. Manuel şanzıman seçeneğine oranla daha düşük yakıt tüketimi sunan CVT şanzıman seçeneğine sahip 132 HP 1.6 Valvematic benzinli Multidrive S versiyonda ortalama yakıt tüketim de yüzde 27 azaltılarak 100 km’de 5.6 lt’ye düşürülürken, CO2 emisyonu manuel şanzımanlı modele göre 9 g/km düşürülerek 130 g/km’ye inmiş. Corolla’nın altı ileri manuel ya da altı ileri multimode şanzıman seçeneği ile sunulan ve Euro5 normlarına uyumlu 1.4 D-4D motora sahip dizel versiyonu tam bir yakıt cimrisi. Altı ileri manuel şanzımanlı Corolla 1.4 D-4D 100 km’de 4.1 lt’lik yakıt tüketimi ve 106 g/km’lik CO2 emisyonu ile dikkat çekiyor.

 

(Visited 229 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş