DACIA HABERLER YENİLİK

Yeni Dacia Logan ve Sandero resmen tanıtıldı

Dacia, satın alma maliyetleri düşük otomobiller üretme konusunda uzman. Bu konudaki liderliğini tamamen yenilenen Sandero ve Logan ile sürdürmek niyetinde. Tabii uygun fiyatlı otomobil üretmek müşterilerinin gerçek beklentilerinden uzak kalmak anlamını taşımıyor.

Gereksiz donanımlardan uzak ama günlük hayatta ihtiyaç duyulan tüm detayları sunan otomobiller üretmek Dacia’nın temel prensibi olmuştur. Yeni Sandero ve Logan da en iyi fiyata ferah, verimli ve güvenilir olmak üzere tasarlanmış.

Aslında basit otomobiller üretme zihniyeti son zamanlarda oldukça gelişti. Otomatik şanzımanlı, dijital klimalı Dacia modelleri görmeye başladık. Yani donanımlar arttı ama fiyat politikası değişmedi. Tabii ülkemizdeki fiyatlardan bahsetmiyoruz. Şu anda en ucuz Sandero 139 bin 900 TL’den başlıyor.

Sandero, 2017’den beri perakende müşteri pazarında Avrupa’da en çok satan otomobil olmayı başardı. Yaklaşık 2.1 milyon adetle Dacia modeli olan Sandero, Dacia satışlarının yüzde 32’sini temsil ediyor. Daha maceracı bir versiyon olan Sandero Stepway ise 1.3 milyondan fazla satılmış durumda. Ülkemizde Renault Symbol olarak satılan Dacia Logan’ın da başarısı ortada. Kısaca Dacia, en çok satılan modellerini yenileyerek başarı çıtasını daha da yukarı taşımayı hedefliyor.

DACIA SANDERO STEPWAY

Tamamen yeni Sandero, Sandero Stepway ve Logan, önceki modellerle benzer dış boyutları koruyor. Sürücülerin Dacia’dan beklediği temel basitlik ve güvenilirliğin yanına daha fazla modernlik, ferahlık ve çok yönlülük de eklenmiş. Yeni bir platforma geçen Sandero ve Logan, böylece aktif ve pasif güvenlik anlamında da gelişim yaşamış. Ayrıca artık Renault Grubu’nun yeni motorlarını da kullanabilir hale gelen bu modeller, yeni bir otomatik şanzıman ile tamamen yeni altı ileri manuel bir şanzımana da kavuşmuş.

Yeni modeller, omuz çizgileri ve belirgin çamurluk çıkıntılarıyla güçlü bir kişilik kazanmış. Daha eğimli bir ön cam ve 1.0 cm alçaltılan tavan hem daha şık bir görüntü katıyor hem de aerodinamik anlamda daha avantajlı. Yerden yüksekliği değişmeyen Sandero ve Logan buna rağmen daha alçakmış gibi görünüyor.

Ön ve arka ışıklar, Dacia’nın yeni Y şeklindeki LED ışık imzasını açığa çıkarıyor. Yatay bir çizgi hem önde hem de arkadaki iki ışığı birleştiriyor. Tüm donanım seviyelerinde standart bir özellik olarak sunulan LED farlar, gece görüşünü artırıyor.

Jantlar 15 veya 16 inç olarak seçilmiş. İkinci donanım seviyesinden itibaren gerçek bir alaşım jantmış gibi görünen Flexwheels kapaklar sunuluyor. Alaşım jantlar ise 16 inç olarak mevcut.

Sandero Stepway doğal olarak daha şık ve kaslı görünüyor. Bu modelin kaputu da farklı ve kubbesiyle aracın farkını belli ediyor. Stepway’in ön ve arka tamponları, orijinal rengi günlük çiziklerden korumak için tasarlanmış gövde renginde metal koruma plakasına sahip.

Sandero Stepway kaslı görünümüyle dikkat çekiyor

Tamamen yenilenen Sandero Stepway, Sandero’ya kıyasla 41 mm daha yüksek. Sandero Stepway’in tavan barları sadece görselliği artırmak için eklenmiş gibi görünebilir ama ayarlanabilme özellikleri var. Birkaç saniye içinde kolayca sökülebilen bu barlar, 80 kilo yük kapasiteli bir portbagaj haline getirilebiliyor.

Büyük ihtimalle Türkiye’de Renault Symbol olarak satılacak Dacia Logan da yeniliklerden nasibini almış. Uzunluğu 3.6 cm artan otomobil, daha uzun bir aks aralığına sahip. Daha eğimli bir ön cama sahip olan Logan’ın tavanı da 1.0 cm alçaltılmış.

Logan’ın arka koltuğundaki yolcuların diz mesafesi 42 mm artırılarak sınıfının en iyilerinden biri haline getirilmiş. Yeni ön koltukların arkasında, bardak tutuculu uçak tarzı bir tepsi masası yer alıyor. Yeni Logan’ın bagajı, toplam 528 litre kapasite ile küçük sınıf sedan segmentinin en büyüklerinden biri. Yeni Sandero’nun bagaj hacmi de 18 litre artırılarak 328 lt’ye ulaşmış. Bagaja daha kolay erişim için yük eşiğinin 19 mm alçaltılmış olması da önemli bir detay.

Hem Sandero hem de Logan’ın saklama alanları da geliştirilmiş. Orta kol dayama yerinin altında 1.4 lt, ön ve arka kapılarda ve ön koltukların arkasında 21 litreye varan saklama alanı mevcut.

Yeni ön koltukların tasarımı ve şekli ilave konfor ve destek sağlıyor. Mümkün olan en iyi sürüş konumunu bulmak için sürücüler koltuklarının yüksekliğini +/- 35 mm değiştirebiliyor. Direksiyon simidinin yükseklik ve derinlik ayar kapasitesi de geliştirilmiş. Ayrıca kol dayama bölümü de ayarlanabiliyor.

Yeni modellerin vites kolu artık daha kısa. Tamamen elektrik destekli direksiyon, özellikle dar manevra ve park sırasında daha fazla sürüş konforu sunuyor ve öncekinden yüzde 36 daha az çaba gerektiriyor.

Sandero ve Logan’ın standart özellikleri arasında akıllı telefon tutucusu, yerleşik bir yol bilgisayarı ekranı, otomatik far aktivasyonu ve hız sınırlayıcılı bulunuyor. Dijital ekranlı yeni otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, uzaktan bagaj açma özelliğine sahip anahtar kartı, elektrikli park freni, arka kamera, ön ve arka park sensörleri ile otomatik ön cam silecekleri pazara göre standart ya da opsiyonel olarak sunulabilecek.

Dacia için bir ilk olarak, 2021’de elektrikli açılır cam tavan da satın alınabilecek.

Yeni Dacia Media Control sistemi ile birlikte bağlanabilirlik özellikleri artırılmış. Ön konsolun üstüne 8.0 inçlik dokunmatik ekran konumlandırılmış durumda. Bu ekran, daha fazla görünürlük ve ergonomi için sürücüye doğru hafifçe açılı tasarlanmış. Sezgisel ve kullanımı kolay olduğu iddia edilen arayüz, Android Auto ve Apple CarPlay sistemleriyle uyumlu.

Acil durum fren desteği, kör nokta uyarısı, park yardımcısı ve yokuş kalkış destek sistemleriyle güvenlik özellikleri de geliştirilmiş.

DACIA SANDERO

Tamamen yeni Sandero, Sandero Stepway ve Logan’da kullanılan yeni CMF modüler platformu, daha fazla direnci ve sertliği daha az ağırlıkla birleştiriyor. Otomobillerde şimdilik dizel bir seçenek yok gibi görünüyor. Eğer Dacia Logan ülkemize Renault Symbol olarak gelirse dizel motora sahip olur mu şimdiden bir şey söylemek çok zor.

Giriş seviyesinde 1.0 lt’lik üç silindirli benzinli motor bulunuyor. 65 HP’lik bu motor seçeneği, beş ileri manuel şanzımanla eşleştirilmiş. TCe 90 ise yine 1.0 lt hacimli ve üç silindirli fakat turboya sahip. 90 HP gücündeki bu motor altı ileri manuel şanzıman veya CVT otomatik şanzıman ile kombine edilebiliyor. 1.0 lt’lik ECO-G 100 ise altı ileri manuel şanzımanla sunuluyor ve LPG ile de çalışabiliyor.

ECO-G versiyon, eşdeğer bir benzinli motora göre ortalama yüzde 11 daha az karbondioksit emisyonu yayıyor. Aynı zamanda iki depoyla birlikte 1300 km’den fazla menzil sunuyor. LPG tankı 50 litre ve önceki modelden sekiz litre daha büyük. Benzin deposu da 50 litre olarak açıklanıyor.

Yeni sürekli değişken oranlı CVT otomatik şanzıman Easy’R’ın yerini alıyor. TCe 90 motorla birlikte yakıt tüketiminde yüzde 11 oranında düşüş gerçekleştirilmiş. Ayrıca stop & start sistemi tüm motorlarda mevcut.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: