FORD SÜRÜŞ

Yeni Ford Ranger sürüş izlenimi

Ford, Ranger’da 160 HP’lik 2.2 litre ve 200 HP’lik 3.2 litrelik dizel motorlarını sunuyor. 2.2 litrelik motorda hem altı ileri manuel hem de altı ileri otomatik şanzıman seçeneğiniz mevcut. 3.2 litrelik motor ise sadece altı ileri otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. Ranger, fiyat konusunda ise 86 bin 180 TL’lik başlangıç fiyatıyla kendini rakiplerinin biraz yukarısında konumlandırmış. Bu segmentin satış lideri konumunda yer alan Mitsubishi L200 76 bin 787 TL’lik bir başlangıç fiyatına sahip, Nissan Navara 79 bin 900 TL, Toyota Hilux 76 bin 900 TL, Isuzu D-Max 79 bin 835 TL ve Fiat Fullback ise 80 bin 900 TL’lik başlangıç fiyatlarına sahipler. Ranger’dan pahalı olan tek model ise 89 bin 650 TL’lik fiyatıyla Volkswagen Amarok. Yeni nesil pick-up’lar artık o hantal kamyonet imajından daha çok neredeyse bir SUV olma yolunda ilerliyor. Yeni Ford Ranger da özellikle ön tarafında yapılan yenilikler sayesinde heybetli bir SUV’u andırıyor.

FORD RANGER
FORD RANGER

Dikiz aynanızdan baktığınızda arkadan gelen aracın bir kamyonet olduğunu anlamanız oldukça güç. Arka tarafta ise ciddi bir değişikliğe gidilmemiş. 2015’te Avrupa’nın en çok satan pick-up modeli olan Ranger, EuroNCAP testlerinden beş yıldız alan tek pick-up modeli. Ford Ranger, Türkiye’de 2.2 ve 3.2 litrelik iki dizel motor ile satılıyor. Test aracımızın kaputunun altında 160 HP güç üreten 2.2 litrelik motor yer alıyordu. Bir önceki neslin 150 HP’lik motoruna göre 10 HP’lik bir artış gerçekleştirilmiş. Bu gücü alt devirlerden itibaren hissedebiliyorsunuz. Gaza bastığınıda bir SUV gibi ivmelenmese de tatminkâr bir hızlanma sunduğunu söyleyebilirim. Daha fazla performans arayanlar ise 3.2 litrelik seçeneğe göz atabilirler. 2053 kilogramlık boş ağırlığa sahip Ranger, hem şehir içinde hem arazide hem de uzun yolda sizi zor duruma düşürmeyecek gücü sunuyor. Test aracımızda dört tekerlekten çekiş sistemi mevcuttu. Dilediğiniz zaman bir düğme ile Ranger’ı arkadan itişten dört tekerlekten çekişe geçirebiliyorsunuz.

FORD RANGER
FORD RANGER

Yeni Ford Ranger’ın süspansiyon sistemi bu zaman kadar kullandığım pick-up’lar arasında en konforlusu dersem abartmış olmam sanırım. Her ne kadar SUV iddiası taşısılar da pick-up’lar özellikle şehir içinde çok da konforlu sayılmazlar. Fakat yeni Ranger neredeyse bir SUV kadar konforlu süspansiyon sistemine sahip. Yol tutuş konusunda da Ford markasının genlerini taşıdığını size hissettiriyor fakat sonuçta bu aracın bir kamyonet olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Yeni Ford Ranger bir önceki modeline göre yüzde 17’lik bir yakıt tüketimi iyileştirmesi gerçekleştirse de yine de rakiplerinden daha yukarılarda değerler sunuyor. Mitsubishi L200’nün otomatik şanzımanlı 4×4 varsiyonu fabrika verisi 100 kilometrede ortalama 7.2 litrelik bir tüketim değeri sunuyor. Nissan Navara, 7.0 lt/100 km’lik bir ortalama tüketime sahip. Yeni Ford Ranger ise 8.0 lt/100 km’lik bir ortalama tüketim değerine imza atıyor. Gelelim Ranger’ın arazi performansına… Yaz aylarında çekimimi gerçekleştirdiğimiz için çamurlu ya da kaygan bir zemin bulmamız pek mümkün olmadı. Biz de biraz engebeli bir arazide Ranger’ın hünerlerini görme fırsatı yakaladık. 800 mm derinliğe kadar suda ilerleme kabiliyetine sahip Ranger, 230 mm yükseliğiyle en zorlu arazi koşullarıyla bile başa çıkabilecek şekilde tasarlanmış. 28 derecelik yaklaşım açısı ve 28 derecelik uzaklama açısı, dik engelleri aşarken işinizi oldukça olaylaştırıyor. Elektronik kontrollü transfer kutusu, 4×4 modellerin sürücülerine orta konsoldaki düğmeyi kullanarak 120 km/s hıza kadar seyir halindeyken 4×2 ile 4×4 çekişi arasında geçiş yapma imkânı sunuyor. Düşük hızda tork veya yokuş aşağı frene takviye amacıyla sürücüler 4×4 düşük devirli vitesi devreye alabilirken, elektronik kilitli arka diferansiyel zorlu koşullarda çekişe yardımcı oluyor. Ranger’ı arazide bu kadar güçlü kılan özellikler, 3500 kg’ye kadar yük çekme ve 1260 kg’ye kadar yük taşıma kabiliyetleriyle tamamlanıyor. Donanım olarak da test aracımız oldukça zengindi. Çift bölgeli otomatik klima, geri görüş kamerası, yağmur ve far sensörleri, hız sabitleme sistemi, 8.0 inçlik Ford Sync II multimedya ekranı gibi birçok özellik sunuluyor.
Özerk IHLAMUR

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Ford Ranger 2.2 TDCi
Fiyat 99.965 TL
Motor 2198 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 160 HP 4000 d/d
Tork 385 Nm 1500 d/d
0-100 km/s 12.8 sn
Maksimum hız 175 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 8.0 lt/100 km
Yaklaşma açısı 28 derece
Ağırlık 2053 kg

Similar Posts