FORD YENİLİK

Yeni Ford Transit 55 bin TL’den başlayan fiyatlarla yollarda

Yeni Transit’in kamyonet versiyonu 55 bin 500 TL, van versiyonu 59 bin 800 TL ve minibüs versiyonu 75.000 TL’den başlayan fiyatlarla mart ayı başında piyasada olacak. İlk kez pazara sunulduğu 1965 yılından günümüze, ticaret hayatının tartışmasız lideri Ford Transit, tamamen yeni, 7’nci neslinde model yelpazesini genişleterek bir kez daha standartları belirliyor.

FORD TRANSIT
FORD TRANSIT

Pazara sunulduğu 1965 yılından günümüze, Kuzey Amerika’dan Avustralya’ya 7 milyondan adetten fazla satılan Ford Transit’in küresel pazar için Ford Otosan Kocaeli tesislerinde üretilen yedinci nesli tanıtıldı. Van, minibüs, tek ve çift kabinli kamyonet olmak üzere dört farklı karoser seçeneği ile sunulan yeni Transit’in kamyonet versiyonu 55 bin 500 TL, van versiyonu 59 bin 800 TL ve minibüs versiyonu 75 bin TL’den başlayan fiyatlarla Mart 2014’ten itibaren Ford yetkili satıcılarında müşterileriyle buluşacak. Önden çekişli, arkadan çekişli veya dört tekerlekten çekişli olarak üretilen yeni Transit; 125, 135 ve 155 HP’lik üç motor seçeneğiyle Avrupa’da sadece Ford Otosan tarafından üretilecek, 106 ülkeye ihraç edilecek. Yeni nesil Transit, farklı gövde tasarımları ve versiyon çeşitliliğinin yanı sıra konforu, sağlamlığı ve dayanıklılığı, yük taşıma kapasitesi, düşük işletim maliyetleri ve ileri teknolojileri ile sınıf liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.
Yeni Transit, 3.5 tonluk yük taşıma kapasitesiyle sınıfının en iyisi olma iddiasını korurken, uzun şasili Transit kamyonetler 4.7 tona kadar yük taşıyabiliyor. L1’den L5’e kadar uzanan beş farklı şasi uzunluğunda üretilen Yeni Transit’in van versiyonunda üç farklı uzunluk ve iki farklı tavan yüksekliği mevcut. Yeni Transit Van aynı zamanda üç farklı aktarma seçeneğine sahip. ECOnetic teknolojileri barındıran 2.2 litrelik Global Duratorq TDCi motorun güç seçenekleri ise 125 ve 155 PS olarak dikkat çekiyor. Bu güç ünitelerinden farklı olarak Minibüs versiyonlarında 135 PS’lik motora da yer veriliyor. 6 ileri manuel şanzıman ise standart olarak sunuluyor.

FORD TRANSIT
FORD TRANSIT

Transit, yeni neslinde bunlara ek olarak her zaman olduğu gibi sınıfının standartlarını belirleyen güvenlik sistemleri de sunuyor. Dinamik Tork Kontrolü (TVC), Viraj Fren Kontrolü, Motor ve Fren Kontrollü Çekiş Sistemi (TCS) ve Acil Fren Anında Yanan Dörtlü Flaşör (EBW) gibi sistemler yeni Transit’in standartları arasında yer alıyor. Acil Durum Yardımı Özellikli SYNC, Çarpışma Uyarı Sistemi Özellikli Adaptif Hız Kontrolü, Statik Köşe Lambaları, Şerit Takip Uyarı Sistemi (LKA), Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS), Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı (ASLD) ve Ford Kolay Yakıt Sistemi ise ilk kez sunulan isteğe bağlı sürücü destek sistemleri arasında yerini alıyor.
Ticari araçlar için önemli unsurlardan olan maliyet konusunda da yeni Transit sahibine avantaj sağlıyor. 2.2 litrelik Global Duratorq TDCi, 6.5 lt/100 km’ye kadar düşük yakıt tüketimi sunulmasındaki en önemli faktör olarak öne çıkarken önceki nesilden yüzde 6 daha ekonomik. Otomatik start/stop, hızlanma kontrolü, ECO Mod, akıllı şarj sistemi (SRJ) ve gelişmiş akü yönetim sistemi (BMS) de ekonomi sağlanmasına katkıda bulunuyor.

FORD TRANSIT
FORD TRANSIT

Yolcu kısmında koltuk aralıkları genişletilerek diz mesafesi geliştirilen Transit Minibüs, arka tarafa eklenen dörtlü koltuk sayesinde artık 18 koltuk kapasiteli versiyona da sahip. Transit Minibüs, 11+1, 14+1, 16+1 ve 17+1 seçenekleri ve daha geniş açılabilen yan kapı altındaki elektrikli basamağıyla tutkunlarına modern seçenekler sunuyor. Yolcuların güvenliğini ön planda tutan Yeni Transit’de arka koltuklarda üç noktalı emniyet kemeri standart olarak sunulurken Deluxe serilerinde yatabilen koltuk ve kolçak ek olarak gelmektedir. Euro V normlarını karşılayabilen 135 HP’lik motora sahip olan Transit Minibüs, arkadan çekişli olarak pazara sunuluyor. Araç, üç farklı uzunluk ve iki farklı tavan yüksekliğiyle ebatlarına bağlı olarak 3700 ile 4600 kg taşıma kapasitesi ile de öne çıkıyor.

Similar Posts