Yeni Ghibli eylülde Türkiye’de

İtalyan süper spor otomobil üreticisi Maserati’nin premium E segmentindeki ilk otomobili olan Ghibli, alman markaların başını ciddi olarak ağrıtacak gibi görünüyor. Yıllık satışlarını ’10 kat’ artırmak gibi zor bir görevle yola çıkan İtalyan marka, Maserati’nin yeniden canlandırılması 1.2 milyar Euro’luk bir yatırım yapmış.

Maserati_Ghibli

Eylül ayından itibaren yaklaşık 160 bin Euro gibi bir fiyatla Türkiye’de de satışa sunulacak olan yeni Ghibli; Audi A6, Mercedes E-Sınıfı ve BMW 5-Serisi gibi modellerle rekabet edecek. Bertone fabrikasını satın alarak büyük bir yatırıma imza atan Fiat Grubu, Maserati’nin yıllık 6 bin adet olan üretim miktarını 2015’te 50-60 bin seviyesine ulaştırmayı hedefliyor. Maserati_Ghibli_1Yeni Quattroporte’nin yanında Ghibli ve 2015’te satışa sunulması düşünülen Levante adlı SUV, İtalyanların en büyük kozları olacak. Grup markalarından Ferrari’den önemli bir destek alan Maserati, Ghibli ve diğer modellerinde Ferrari tasarımı motorlar kullanacak. Bunun için 200 yeni mühendis işe alan Ferrari, belki de tarihinde ilk olarak Maserati için dizel motor da geliştiriyor. Yıl sonunda pazara sunulacak olmasına rağmen 2013 içinde 30 adet Ghibli satmayı hedefleyen Fer-Mas, Ghibli’nin biri dizel olmak üzere iki adet 3.0 lt’lik V6 modelini Türkiye’ye getirecek. Benzinli versiyon dört tekerlekten çekişiyle dikkat çekerken, fiyatı 200 bin Euro’ya yaklaşacak.
Söz konusu marka Maserati olunca üst orta sınıftaki bir model için bile sportiflik kaçınılmaz oluyor. Maserati’nin benzinli V6 motorları, çift turbo ve direkt enjeksiyon sistemiyle hem güç hem de ekonomiyi bir arada sunmayı hedefliyor. Ghibli S’te sunulacak 410 HP’lik motor, 1750 d/d’den itibaren 550 Nm tork sunabiliyor. 0-100 km/s hızlanması 5.0 saniye olan bu otomobil, 285 km/s’lik maksimum hızıyla gerçek bir Maserati olduğunu kanıtlıyor. Ghibli’nin diğer benzinli seçeneği ise 330 HP güç ve 500 Nm tork sunarken ortalama olarak 9.6 lt/100 km yakıta ihtiyaç duyuyor. Maserati_Ghibli_3Maserati’nin 100 yıllık tarihinde ilk defa bir dizel motor da müşterilerle buluşacak. Tek turbolu 3.0 lt motor 275 HP güç üretebiliyor. Daha da önemlisi torkun 600 Nm seviyesine ulaşmış olması. Dizel de olsa o bir Maserati ve 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlıyor ve 250 km/s hıza ulaşabiliyor. İtalyan marka için şaka gibi bir değer olan 5.9 lt/100 km’lik tüketim ise otomobilin en dikkat çekici yönü.
Aynı Quattroporte’de olduğu gibi tüm Ghibli modellerinde de ZF’in sekiz ileri otomatik şanzımanı sunulacak. Auto Normal, Auto Sport, Manual Normal, Manual Sport ve ekstrem hava koşulları için I.C.E modları bulunan şanzıman, birçok Maserati modelinin aksine önde yer alıyor.

(Visited 71 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş