HABERLER YENİLİK

Yeni Infiniti QX50 yollara çıkıyor

Infniti, yeni QX50’yi tanıtmaya hazırlanıyor. Dünyanın ilk seri üretim değişken sıkıştırma oranlı motoruna sahip olan QX50, dört silindirli olmasına rağmen V6 motorlar seviyesinde performans sunuyor. VC-Turbo motor; hafifliği, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyonunun yanında sessiz ve titreşimsiz yapısıyla da dikkat çekiyor. Bu özel motor için uzun süredir devam eden Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen ve kablolar üzerinden aktarma sağlayan shift-by-wire XTronic şanzıman bugüne kadar üretilen en iyi CVT şanzıman olma iddiasını taşıyor. Düşük emisyonlu dizel motorlar ile aynı seviyede yakıt ekonomisi sunabilen yeni motorun en önemli avantajı daha yüksek performansı daha ekonomik olarak sunabilmesi.

INFINITI QX50

Sezgisel sürüş ve geliştirilmiş yol tutuş sunan, mukavemeti artırılmış tamamen yeni bir platform üzerinde yükselen yeni QX50’de, ferah iç mekân, verimli alan kullanımı ve kaliteli malzemelerin birleşimi sağlanılmaya çalışılmış. İnsan vücudundan esinlenilerek şekillendirilen yeni QX50, 1679 mm’lik yüksekliği ve şık tasarım oranlarıyla yolda adeta bir heykel gibi duruyor. Yeni Infiniti QX50’nin sürücüsü, 1287 mm’lik göz hizası ile yola hakim optimal sürüş pozisyonuna sahip. Sürücü odaklı ancak yolcu ihtiyaçları da düşünülerek tasarlanan iç mekândaki asimetrik çizgiler; sıcak, rahatlatıcı bir ortamda son derece yeni sürüş teknolojilerini deneyimleme fırsatı veriyor. QX50, seri üretim otomobiller arasında dünyanın İlk değişken sıkıştırma oranlı motorunu sunmasıyla, Japon markanın bugüne kadar gerçekleştirdiği pek çok ilke bir yenisini daha ekliyor. Dizel motorlara cazip bir alternatif olan bu ünite, yalnızca hibrit ve dizel güç aktarım organlarının yüksek tork ve verimlilik sağlayabileceği fikrine meydan okuyor. Yeni QX50’deki VC-Turbo teknolojisi, içten yanmalı motor tarihinde yeni bir sayfa açıyor. 20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda, Infiniti QX50’nin dört4silindirli 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli

INFINITI VC-TURBO MOTOR

VC-Turbo motoru, 5600 d/d’de 268 HP güç ve 4400 d/d’de 380 Nm tork üreterek, hem kendi segmentindeki en verimli dört silindirli motor oluyor hem de içten yanmalı güç aktarım mekanizması teknolojisinde büyük bir yenilik sunuyor. Sabit bir sıkıştırma oranıyla sınırlı kalmak zorunda olunmayan bu motor teknolojisi sayesinde, kompresyon oranı 8:1 (yüksek performans için) ve 14:1 (yüksek verimlilik için) arasında değişiklik gösteriyor. Kendini dönüştürebilme ve piston alanı yüksekliğini kusursuz şekilde azaltıp yükseltebilme yeteneğine sahip bu motorlar sayesinde sürüş durumunun gerektirdiklerine göre en yüksek seviyede oran otomatik olarak uygulanabiliyor. Kompresyon oranı 8:1 olduğunda 1997 cc olan silindir hacmi 14:1 oranındayken 1970 cc olarak ölçümleniyor. VC-Turbo motor, yüksek güce sahip V6 motorlar seviyesinde performans sunan teknolojisiyle, belirgin seviyede düşük yakıt tüketimi, düşük emisyon salınımı, azaltılan titreşim seviyesi sayesinde sarsıntısız ve sessiz sürüş sunması gibi özelliklerine ek olarak benzer geleneksel motorlardan daha kompakt ve hafif olan yapısıyla da dikkat çekiyor. Yerini aldığı modelin V6 motor seçeneğine gore yüzde 35’e varan yakıt ekonomisi sunan VC-Turbo motor, ortalama yakıt tüketiminde 8.7 lt/100 km seviyelerine erişiyor. 230 km/s maksimum hıza ulaşabilen QX50, 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede (AWD versiyonunda) tamamlıyor. Yeni QX50’de sadece önden çekişli bir versiyon da seçenekler arasında sunulacak.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: