Yeni Mazda2’de dizel motor da olacak

Mazda, ilk olarak Japonya’da piyasaya çıkacak olan yeni nesil küçük sınıf modelini tanıtırken, yepyeni Mazda2’nin ilk defa 1.5 lt’lik SKYACTIV-D 1.5 dizel motorla piyasaya çıkacağını onayladı. İlk olarak Mart ayında düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Mazda Hazumi konseptinin (yepyeni Mazda2’nin temeli) yanı sıra görücüye çıkan SKYACTIV-D 1.5, ödüllü kardeşiyle birçok aynı özelliği taşıyor.

MAZDA HAZUMI CONCEPT

MAZDA HAZUMI CONCEPT

Bilindiği gibi SKYACTIV-D 2.2 dizel motor, Mazda CX-5, Mazda6 ve Mazda3’te sunuluyor. SKYACTIV-D 1.5 ise çok düşük kompresyon oranına rağmen ideal yanmayı elde edecek şekilde geliştirildi. Küçük silindir hacimli yeni SKYACTIV serisi için geliştirilen yenilikler arasında, daha az mekanik dirençte bile gelişmiş homojen zayıf yanma ve daha küçük bir motorla birleşmiş artan soğutma kaybını hesaplayan yeni bir yalıtım teknolojisi bulunuyor. Bu nedenle, birinci sınıf yakıt tasarrufu ve emisyonuyla son derece verimli ve temiz olmasının yanı sıra pahalı egzoz işlemlerine gerek kalmadan Euro 6 ile uyumlu olacak. Yeni Mazda2, SKYACTIV-D 1.5’e ek olarak yüksek verimli altı ileri SKYACTIV-Drive otomatik ve SKYACTIV manuel şanzıman dâhil olmak üzere tamamen SKYACTIV teknolojisiyle donanımlı olacak.

SKYACTIV 1.5D

SKYACTIV 1.5D

Ayrıca araç, Mazda’nın yakıt tasarrufu sağlayan ve i-stop adı verilen rölantide durdurma ve i-ELOOP fren enerjisi üretim sistemlerine de sahip olacak. Mazda, dizel 2’nin Japonya’daki tüm araçlar arasında en çok yakıt tasarrufu sunan model olacağını öngörüyor. SKYACTIV-D 1.5’in Avrupa’da da popüler olması bekleniyor. Şirket yeni Mazda2’nin; üstün gerçek dünya yakıt tüketimi ve Mazda’nın kendine has sürüş keyfi gibi diğer şeylerin yanı sıra, mevcut SKYACTIV donanımlı Mazda’ların izinden gideceğine inanıyor. Yeni 1.5 lt dizel motor 105 HP güç ve 250 Nm torka sahip.

MAZDA HAZUMI CONCEPT

MAZDA HAZUMI CONCEPT

(Visited 182 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş