Yeni Nissan Qashqai 2014 başında geliyor

2007 yılından beri Nissan’ın en çok sevilen modellerinden biri haline gelen Qashqai tamamen yenilendi. Şubat ayında satışına başlanacak kompakt crossover; daha çekici tasarımı, yenilenen kabini ve güçlü motor seçenekleri ile ilk nesilin başarısını devam ettirecek gibi görünüyor.

YENİ NISSAN QASHQAI

YENİ NISSAN QASHQAI

Türkiye’de de çok satılan ve Nissan’ın kalesi haline gelen Qashqai, tüm dünyada 2 milyonun üstünde kullanıcıyla buluştu. Ebatlarıyla kompakt sınıf HB müşterilerini de çalan otomobil, artık 49 mm daha uzun ve sürüş pozisyonu da 10 mm yüksek. Ayrıca 20 mm daha geniş ve 15 mm alçak olan ölçülerine rağmen kompakt yapısını da koruyor. Artan ebatlar ve donanıma rağmen 40 kg kaybeden Qashqai, iyi bir rejimden geçirilmişe benziyor. Ağırlığın artmaması, performans ve tüketim anlamında olumlu bir haber. Eskisini andırmakla birlikte tamamen yenilenen tasarım artık çok daha kaslı görünüyor. 19 inçe varan jantlar da güçlü görünümü artırıyor. Satışların büyük çoğunluğunu oluşturması beklenen önden çekişli versiyonun yanında, 4×4 uzmanı Nissan elbette dört tekerlekten çekişli modelleri de sunuyor. Ayrıca altı ileri manuel ve yeni Xtronic otomatik şanzıman seçenekleri de unutulmamış. Fotoğraflara bakıldığında, kabinde malzeme kalitesinin artırıldığı fark ediliyor.

YENİ NISSAN QASHQAI

YENİ NISSAN QASHQAI

CMF adı verilen Renault-Nissan’ın yeni platformu üstünde yükselen Qashqai, tamamen Avrupa’da tasarlanmış ve yine İngiltere-Sunderland’de üretilecek.  Trafik işareti tanımadan çarpışma kaçınmaya, kör nokta tespit sisteminden şerittten ayrılma uyarısına kadar birçok güvenlik yeniliği ile gelen otomobil, yeni motor seçenekleriyle dikkat çekiyor. İlk kez Qashqai’de kullanılacak olan 1.2 DIG-T adı verilen turbo motor, 115 HP gücü ve 190 Nm torkuyla, eski 1.6 lt motoru emekli ediyor.  129 g/km egzoz emisyonuyla çevreci olan bu güç ünitesi, start/stop ve fren enerjisi geri kazanımı gibi özellikleriyle ortalama olarak 100 km’de 5.6 lt yakıta ihtiyaç duyuyor. Qashqai’ın en güçlü motoru 150 HP’lik 1.6 DIG-T. 2014 sonbaharında aileye katılacak olan bu motor seçeneği 240 Nm tork üretiyor.  Dizellerde ise yine iki Renault motoru bulunuyor. 1.5 dCi motor hâlâ 110 HP gücünde ama torku 20 Nm artırılmış. Sadece 3.8 lt/100 km olan tüketimiyle çevreye 99 g/km karbondioksit yayan bu motorda da start/stop sistemi bulunuyor.  130 HP’lik en güçlü dizel motor olan 1.6 dCi, 320 Nm torkuyla Qashqai için ideal bir seçenek. Önden çekişli versiyonda 4.4 lt/100 km tüketen bu motor, dört tekerlekten çekişlide ise 4.9 lt/100 km’ye ihtiyaç duyuyor. İyi haber ise 1.6 dCi motorda Xtronic otomatik şanzımanın da sunulacak olması.

NOT: Nissan Qashqai Türkiye’de haberini okumak ve fiyat listesine ulaşmak için tıklayın: NISSAN QASHQAI

(Visited 137 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş