Yeni Skoda Yeti şubatta Türkiye’de

Skoda’nın ilk SUV modeli olan Yeti, tasarım ve teknik özellik anlamında kapsamlı bir şekilde yenilendi. Yenilenen Yeti, artık iki farklı versiyonla piyasaya sunulacak. “Yeti City” versiyonu, büyük şehrin ritmine uyarken, “Yeti Outdoor” daha maceracı bir kişilik taşıyacak ve iki model de 2014 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de olacak.

SkodaYetiOutdoor

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Yeti‘nin 1.6 dizel 105 beygir gücünde otomatik DSG şanzımanlı modelinin Türkiye şartlarına uygun olarak geliştirilip üretildiğini belirtti. Yenilenen Skoda Yeti, markanın yeni tasarım anlayışının tüm unsurlarını üzerinde barındırıyor. Hem Yeti City, hem de Yeti Outdoor, önde ve arkada daha çekici görünüme kavuştu. Her iki aracın ön bölümleri, daha yatay hatlarla, yenilen marka logosunu öne çıkaran ızgara tasarımı ve yeniden tasarlanan farlarla şekillendirildi. Yeti, Octavia ve Superb modellerinde de sunulan LED teknolojili entegre gündüz farlarına sahip bi-xenon far seçeneğiyle de satın alınabilecek. Skoda’nın yeni tasarım diline uygun olması açısından sis farları da dikdörtgen bir formda, ön tamponların alt kısımlarına yerleştirildi. Yeti’nin iki versiyonu arasındaki en belirgin farklılık; tamponlar, yan çıtalar ve kapı eşiklerinde göze çarpıyor. Nitekim Yeti City’de tamponlar, kapı eşikleri ve yan çıtalar gibi plastik bölümler gövde renginde olurken, Yeti Outdoor’da bu kısımlar siyah renkte bırakılmış. Ayrıca Outdoor’da yan aynaların dışı gri renkte.

SkodaYetiOutdoor_1

Yenilenen Yeti’nin iç mekanı da, yeni üç kollu direksiyon seçenekleri, yeni döşemeler, koltuk kılıfları ve gösterge panelinde yer alan yeni dekoratif kaplamalarla tamamen farklı bir havaya büründü. Donanım paketlerine göre isteğe bağlı olarak direksiyon simidinin üzerinde krom ve deri detaylar yer alırken, radyo kontrol düğmeleri gibi fonksiyonel detaylar da bulunuyor. İç mekanın fonksiyonelliğini artıran ve üç arka koltuğun da bağımsız olarak katlanıp, istenirse de çıkartılabilmesine olanak tanıyan VarioFlex arka koltuk sistemi, eski modelde olduğu gibi sunulmaya devam ediyor. Arka koltuktaki yolculara geniş diz mesafesi (1.027 mm) sunan Yeti’nin 416 litre olan bagaj kapasitesi, koltuklar yatırıldığında 1.760 litreye kadar çıkarılabiliyor. Ayrıca düşük yükleme eşiği de, bagaj kullanımını daha pratik hale getiriyor. Yenilenen Yeti, Türkiye’ye iki dizel ve iki benzinli motor seçeneğiyle gelecek. Giriş seviyesinde, 1.2 lt hacimli 105 HP’lik TSI benzinli motor bulunacak. 175 Nm’lik maksimum tork sunan bu motor seçeneği, sadece önden çekişli versiyonlarda olmaya devam edecek. Altı ileri manuel veya yedi ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilebilen 1.2 motorun yanında, yine önden çekişli olarak ve sadece “Green tec” versiyonunda bulunacak 122 HP’lik 1.4 TSI benzinli motor da, yedi ileri DSG otomatik şanzıman alternatifine sahip olacak. Green tec paketinde start-stop sistemi, fren enerjisi geri kazanımı ve düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler gibi unsurlar var. Bu motor seçeneğinin ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 6.4 litre ve CO2 emisyon değeri 148 g/km.

SkodaYetiOutdoor_2

Yeti’yi, kompakt SUV sınıfının en tutumlu modellerinden biri haline getiren Yeti GreenLine versiyonu ise 105 HP’lik 1.6 litre TDI dizel motorla donatılıyor. Yeti GreenLine, bu motorla 100 km’de 4.6 litrelik bir yakıt tüketimi değeri sağlayabiliyor. Düşük tüketim, hantal bir otomobil olduğu anlamına da gelmiyor. Beş ileri manuel şanzımanla kombine edilen Yeti 1.6 TDI, 0’dan 100 km/s’ye 12.1 saniyede çıkarak çevikliğini ortaya koyuyor. Yeti GreenLine’de Start-Stop sistemi, fren enerjisi geri kazanımı ve düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler standart. Bu özellikler sonucunda Yeti Greenline 119 g/km CO2 emisyon değeri sunuyor. Bununla birlikte Yeti’de, 1.6 lt TDI motorla yedi ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği de bulunacak. Özellikle Türkiye artan trafik yoğunluğunda ilgi gören bu motor ve şanzıman ikilisi ortalama 5,0 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor.
Bunların yanı sıra Yeti’nin 2.0 litre 170 HP’lik dizel motor seçeneği ise, artık dört tekerlekten çekiş sistemi ve altı ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzıman ile sunulacak.

SkodaYeti_3

(Visited 279 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş