Yeni smart fortwo ve forfour Berlin’de tanıtıldı

Pazara sunulduğu günden bu yana kompakt ölçüleri, etkin güvenlik donanımları ve özellikle şehiriçi kullanım için sunduğu işlevselliği ile kendine has bir yaşam tarzının sembolü olan smart fortwo’nun yeni modeli Almanya Berlin’de organize edilen dünya lansmanında tanıtıldı. smart’ın yeni dört kişilik versiyonu smart forfour ise sıradışı ve yeniliklere açık kişilerin otomobil tercihleri arasında en üst sıralarda yer almaya hazırlanıyor.

SMART FORTWO

SMART FORTWO

Avrupa’nın en genç otomobil markası olan smart, yeni fortwo ve forfour modellerinde sunulan kompakt oranlar ve zekice planlanan ayrıntılarla aracın benzersiz işlevselliğinin altını çiziyor. İki araç da arka bölümlerine yerleştirilen motorları ile şehiriçi trafikte oldukça çevik çözümler sunuyor. Renkli, enerjik, sportif ve özgün dış tasarım; eğlenceli, kullanışlı, kaliteli ve etkileyici görünüm sunan iç tasarım, smart severler ile yaşam tarzı ve işlevselliği bir arada arayan bireyleri etkilemek için tasarlanmış. Artan güvenlik ihtiyaçlarına rağmen 2.69 m uzunluğu değiştirilmeden geliştirilen yeni smart fortwo ve dört kişinin şehiriçi mobilitesini sağlayacak olan yeni smart forfour artık daha fazla alan, daha fazla renk, daha fazla donanım ve daha fazla eğlence fırsatı sunuyor. Modern kent trafiğinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilme iddiasını taşıyan smart, boyutları ve motor hacmi düşünüldüğünde maksimum çeviklik ve optimum kullanım alanı sunarak hem duygulara hem de akla hitap ediyor. Üstün manevra kabiliyetine sahip smart fortwo’nun dönüş çapı sadece 6.95 metre. smart forfour’un dönüş çapı ise 8.65 m ile dikkat çekiyor.

SMART FORTWO

SMART FORTWO

Mercedes-Benz güvenlik standartlarını tam anlamıyla karşılayan fortwo ve forfour; markanın “gerçek hayat güvenliği” felsefesini opsiyonel ve standart olarak sunduğu güvenlik donanımları ile sürdürüyor. Araçlarda standart olarak sunulan ve yüksek süratte savrulmayı engelleyen yan rüzgar asistanı (crosswind assist), ESP, opsiyonel olarak sunulan, sürücüyü sesli olarak uyarabilen çarpışma önleme asistanı ve şerit takip yardımcısı bunlardan sadece bir kaçını oluşturuyor. Yeni smart fortwo ve smart forfour modellerinde; passion, prime ve proxy olmak üzere üç farklı konsept seçeneği sunuluyor. Bu sayede araçlar özellikle iç mekanda kullanıcının tercihlerine göre kişiselleştirilebiliyor. smart fortwo’un birçok ortak özelliğe sahip olduğu, ailenin yepyeni dört kişilik üyesi smart forfour’dan en büyük farkı hiç şüphesiz sahip olduğu B sütununa açılan çerçevesiz geniş kapısı. fortwo 260 lt’lik bagajı ile beklentileri aşarken, forfour ise 730 lt’ye kadar ulaşabiliyor. Motor bölümünde, son teknoloji ile geliştirilen üç silindirli motorlar yer alıyor. 999 cc’lik bu motorun 61 ve 71 HP’lik seçenekleri var. 61 HP’lik baz motor satışa başlandıktan daha sonra göreve başlayacak. 898 cc’lik bir diğer motor ise 90 HP’ye kadar ulaşıyor. 135 Nm tork sunan bu turbo motor şimdilik en güçlü smart olacak. Yeni smart modelleri kasım ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak fakat Türkiye’ye gelmesi 2015’in sonunu bulacak. Bunun da nedeni ilk satışa sunulacak olan modellerin beş ileri manuel şanzımanlı olması. Ülkemize gelecek modellerde ise yeni çift kavramalı otomatik şanzıman yer alacak.

(Visited 212 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş