HYUNDAI YENİLİK

Yeni Hyundai Elantra Türkiye’de satışa sunuldu

Hyundai, 2021 yılındaki model atağına yeni Elantra modeliyle başladı. Elantra, markanın Türkiye’de 2021 yılında lansmanını yapmayı planladığı beş modelden ilki konumunda. Sedan segmentine farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen otomobil, özellikle sıra dışı sert ve keskin çizgilerden oluşan tasarım diliyle rakiplerinden ayrılıyor.

İlk kez 1990 yılında tanıtılan Hyundai Elantra, 30 yılda 15 milyon adetten fazla sattı. Bu önemli satış adetiyle beraber, Hyundai’nin en popüler modeli olan Elantra, yepyeni tasarım özellikleri ve ayrıştırıcı görünüşüyle oldukça dikkat çekici bir otomobil haline gelmiş. Yedinci nesil Elantra, tüm zamanların en iyisi olarak lanse ediliyor. Öncelikli olarak Amerika, Kore, Çin ve diğer Asya pazarları göz önünde bulundurularak tasarlanan otomobilin Türkiye’deki hedefi, sportif ve aynı zamanda farklı bir tasarım çizgisine sahip sedan araç isteyen bireysel müşterilere ulaşmak…

Türkiye pazarında tek motor ve beş farklı donanım seviyesiyle satılmaya başlayan Elantra’nın lansmana özel başlangıç fiyatı 231.500 TL olarak belirlenmiş. En üst donanım seviyesi olan Elite Plus’ta ise fiyat 410.000 TL’ye kadar yükseliyor.

Agresif ve sportif bir tasarım

CN7 model kodlu yeni Elantra, sıra dışı şekillere ve dokulara dayanan, Hyundai’nin ‘parametrik dinamik’ adını verdiği yeni tasarım kimliğini yansıtıyor. Otomotiv dünyasında tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir dönemde daha agresif, daha sportif ve aynı zamanda daha farklı bir tasarım felsefesi benimseyen Hyundai, böylelikle geleneksel tasarımlardan sıkılan otomobil tutkunlarının ilgisini çekmek istiyor.

Parametrik dinamik tasarımı basitçe tanımlamak için; tek bir noktada üç çizginin buluşması anlamına geldiğini söylemek gerekiyor. Böylelikle, araç üzerinde üç ana hat bulunurken, özellikle kapılarda ve arka çamurluklarda yer alan sert geçişler, aracın tüm dinamizmini ön plana çıkarıyor. Geniş kademeli yeni tip ızgara ve entegre farlar, otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıca, tamponda yer alan rüzgâr kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da önemli ölçüde azaltılmış.

Önden arkaya doğru uzanan sert geçişler ön kapılarda tekrar birleşmeye başlıyor. Arka tarafta uzunlamasına konumlandırılan stop lambaları ise sağ ve sol tarafta gövdeye doğru uzanmaya başlıyor. Yandan bakıldığında Z şeklinde bir forma kavuşan arka tasarım, bagaj kısmında da daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı oluyor. Dört kapılı bir coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü destekliyor. Ayrıca, H formunu oluşturan LED arka lambalar da bagaj kapağı boyunca uzanarak özellikle gece sürüşlerde muazzam bir görsellik sunuyor.

Hyundai mühendis ve tasarımcıları, Elantra’yı dört kapılı bir coupe görünümüne dönüştürmek için altıncı nesle göre daha uzun, daha alçak ve daha geniş bir form tercih etmişler. Yeni Elantra’nın toplam uzunluğu 30 mm ve aks aralığı 22 mm artarken toplam genişlik ise 25 mm artırılmış. Yükseklik 10 mm alçalırken ön kaput neredeyse 50 mm geriye doğru kaydırılmış. Bu küçük değişiklikler, aracın şeklini önemli ölçüde değiştirirken kabin genişliğine de katkı sağlamış.

HYUNDAI ELANTRA

Konforlu iç mekân

Sürücü odaklı kokpit, sürüş hissiyatını zirveye taşımayı hedefliyor. Yeni tip direksiyon simidi ve dijital ekrandan oluşan göstergeler de bu yapıyı destekliyor. Kabindeki alçak ve geniş çizgiler, kapıdan orta konsola kadar uzanıyor. Bu tarz, aynı zamanda otomobile geniş bir iç alan sağlıyor. Uyumlu bir şekilde birbirine bağlanmış 10.25 inçlik iki ekrandan oluşan geniş bilgi ekranı ve gösterge, otomobile modern bir hava katıyor. Açılı dokunmatik ekran, sürücünün görmesi ve kontrol etmesi için son derece kullanışlı bir yere konumlandırılmış.

Hyundai tasarımcılarının bir diğer amacı; otomobilin içindeyken sürücüsünü özel hissettirmek olmuş. Bu yüzden, sürücü tarafı ile sağ yolcu koltuğu arasında kokpite doğru paralel uzanan bir tutamaç bulunuyor ve tüm kokpit tamamen sürücüye doğru bir şekilde konumlandırılmış. Tamamen yeni koltuklar da sportiflik seviyesini artırıyor. Vücudu saran yüksek kafalıklara sahip koltuklar, yarış otomobillerine gönderme yapıyor. Siyah, bej ve açık gri olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile sunulan bu koltuklar, en üst donanım seviyesi Elite Plus’ta karşımıza deri olarak çıkıyor. Vites topuzu, elektronik park freni ve diğer butonlar da diğer Hyundai modellerinden daha farklı bir şekilde konumlandırılmış.

Hyundai Elantra, tasarımıyla kompakt sedan segmentinde fark yaratırken aynı zamanda ailelerin geniş bagaj ihtiyacını da rahatlıkla karşılıyor. Bagaj hacmi, bir önceki jenerasyona göre 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkıyor. Arka sıradaki diz mesafesi de yine bir önceki modele göre 58 mm daha fazla.

Hyundai’nin üçüncü nesil araç platformu, yeni Elantra’nın genel tasarımını, güvenliğini, verimliliğini ve sürüş performansını önemli ölçüde geliştiriyor. Yeni Elantra, K3 adlı platform sayesinde daha hafif bir yapıya sahip. Bu platform aynı zamanda, mühendislerin daha çevik yol tutuşu için Elantra’nın ağırlık merkezini düşürmesine de olanak tanımış. Yeni platform çok katmanlı bir yapıda olduğundan olası bir çarpışma anında güvenliği de artırıyor. K3 platformu, rahatlıkla uzatılıp genişletilebiliyor. Böylece, diğer segmentlerdeki modellerde de kullanım imkânı sunuyor.

1.6 atmosferik motor

Hyundai Elantra, Türkiye’de ilk etapta tek motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Araç, 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. CVT otomatik şanzımana ek olarak, altı ileri manuel şanzıman sadece Style donanım seviyesinde sunuluyor. Yakıt ekonomisi ve optimum verimlilik vaat eden bu motor 123 HP gücünde. Üstten çift eksantrikli olan motor 154 Nm tork sunuyor. Turbo olmadığı için torkun yüksek olduğu söylenemez üstelik bu tork değeri 4500 d/d gibi yüksek bir devirde elde ediliyor. Son dönemde insanlar yüksek torklu ve bu toku alt devirlerde üreten turbo motorlara alıştığı için Elantra’nın atmosferik motorunun biraz eski nesil olduğunu söyleyebiliriz. Tabii en doğru tespiti yapmak için Elantra’yı kullanmamız gerekli.

Manuel şanzımanlı versiyon 197 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanması ise 10.6 sn. Ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de ortalama olarak 6.2 lt veriliyor. CVT otomatik şanzımanlı versiyonun yakıt tüketimi ise daha düşük ve 100 km’deki ortalama tüketim 5.9 lt olarak açıklanıyor. CVT şanzımanlı versiyonun performansı da manuele oldukça yakın. Maksimum hız 1995 km/s ve 0-100 km/s hızlanma 10.7 saniye.

Türkiye’de Style, Style Comfort, Smart, Elite ve Elite Plus olmak üzere beş farklı donanım seviyesiyle satılan otomobilin, teknolojik özellikleri de en az tasarımı kadar iddialı. Dual LED farlar, LED gündüz sürüş farları, uzunlanmasına yerleştirilen H formundaki LED arka lambalar, açılabilir tavan, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, elektronik park freni, akıllı hız sabitleyici, kablosuz şarj sistemi, yağmur sensörü, ön çarpışma uyarı sistemi, şeritte kalma ve takip uyarı sistemi ve 10.25 inç bilgi ekranı yeni Elantra’nın en önemli donanımlarını oluşturuyor.
Ayrıca, kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de 10.25 inçlik bilgi ekranıyla kombine bağlantı özelliğine sahip. Elite Plus donanım seviyesinde sunulan sekiz hoparlörlü Bose ses sistemi de müzik tutkunu kullanıcıların hoşuna gidecektir…

YENİ HYUNDAI ELANTRA FİYAT LİSTESİ
Elantra 1.6 Style 231.500 TL
Elantra 1.6 CVT Style Comfort 296.000 TL
Elantra 1.6 CVT Smart 325.000 TL
Elantra 1.6 CVT Elite 370.000 TL
Elantra 1.6 CVT Elite Plus 410.000 TL

Elantra 1.6
4 silindir, 1598 cc, 123 HP, 154 Nm, 6 ileri manuel, 197 km/s, 10.6 sn, 6.2 lt/100 km, 1265 kg

Elantra 1.6 CVT
4 silindir, 1598 cc, 123 HP, 154 Nm, CVT otomatik, 195 km/s, 10.7 sn, 5.9 lt/100 km, 1285 kg

Similar Posts