CITROEN HANGİSİ ALINIR PEUGEOT

Peugeot 301 mi, Citroen C-Elysee mi?

İşte zor bir soru daha. Aynı platformda üretilmiş, iki benzer otomobil, iki farklı marka ve yakın fiyat aralığı… Fakat biri mutlaka daha iyi olmalı, farkı büyük ihtimalle fiyat ve donanımlar belirleyecek . İşin tuhaf olanı 301 ve C-Elysee Türk halkının en çok rağbet ettiği otomobil tiplerinden. (16 AĞUSTOS 2013)

C-Elysee_301

Yani bu sınıf bir otomobil alacak olanlar bu iki otomobil arasında çok kafa patlatıyordur. Tabii işin içine Renault Symbol ve Hyundai Accent Blue’yu da eklerseniz cevaba ulaşmak daha da zorlaşacaktır. Ama artık automagg var. Biz sizin yerinize kafa patlatacağız, merak etmeyin. Önce 301 ile C-Elysee arasındaki galibi belirleyelim, daha sonra diğer modellerle de karşılaştıracağız. Peugeot 301 sürüş izleniminde bu otomobillerin gelişmekte olan pazarlar için geliştirildiğinden bahsetmiştik. Zaten C-Elysee’nin ilk ortaya çıkışı da Çin’de oluştu. Dünyayı takip etmeyen otomobil yazarları C-Elysee isminin son modelle ortaya çıktığını düşünüyor ama yanılıyorlar. İlk Elysee, Citroen XZ’in sedanı olarak Dongfeng Peugeot-Citroen Automobile Limited tarafından 2002’de üretilmeye başladı. Kabini Xsara’dan izler taşıyan bu melez otomobil, 2008’de makyajlandı ve ön tarafı C4’e benzetilerek modernleştirildi. İsmi ise C-Elysee oldu ve hâlâ da üretilmeye devam ediyor. Konumuzla alakası yok ama Çin’de çok ilginç Peugeot ve Citroen modelleri var. 206’nın Citroen olmuş haline C2 diyorlar mesela. Neyse moralinizi daha fazla bozmayayım. Ülkemizde satılan C-Elysee’nin Çin’le alakası yok, orada üretilmiyor. 301 de C-Elysee de İspanya Vigo’daki PSA tesisinde üretiliyor. Her iki otomobil de hatırlanacağı üzere 2012 Paris Otomobil Fuarı’ında tanıtılmıştı. Peugeot 301, Türkiye’de Access, Active ve Allure donanım paketleriyle satılıyor. 1.2 lt VTi 72 HP, 1.6 lt VTi 115 HP ve 1.6 lt HDi 92 HP HDi seçeneklerine sahip olan otomobil, 115 HP’lik benzinli versiyonda otomatik şanzıman da sunuyor. C-Elysee’de de durum farklı değil. Motorlar aynı, donanım paketleri ise Attraction, Confort ve Exclusive olarak adlandırılıyor. En ucuz 301 olan Access 1.2 VTi’ın 2014 modeli 38 bin 900 TL.

Peugeot301

Aynı motorlu C-Elysee Attraction ise daha ucuz ama 2014 fiyatları açıklanmadı. Peki, donanım farklılıkları neler? Kaydadeğer hiçbir faklılıkları yok. Aslına bakarsanız üç donanımda da önemli farklar yok. Hız sabitleyici tüm 301’lerde bulunmasına rağmen C-Elysee’nin sadece 1.6 HDi Exclusive versiyonunda standart olarak sunuluyor. Farklılıklardan biri, Peugeot’nun 301 1.6 VTi’nin orta donanım paketi olan Active ile de getiriyor oluşu. C-Elysee 1.6 VTi ise sadece en üst donanım olan Exclusive ile satılıyor. Citroen’in müşterilerine sunduğu bir avantaj, giriş modeli Attraction’a techno paket adlı bir opsiyon da sunması. Bu pakete; elektrikli arka camlar, bluetooth, USB bağlantısı, AUX girişi ve dört hoparlörlü direksiyondan kumandalı müzik sistemi yer alıyor. Bu özellikler Peugeot 301 Access’de isteğe bağlı olarak dahi alınamıyor. Sonuç olarak iki otomobil, donanım paketleri konusunda yenişemiyor ama buna karşılık Citroen fiyatları, 2013 modeller karşılaştırıldığında az da olsa daha yüksek. En fazla fark, 1.2 VTi motorun Active ve Confort donanımları arasında yaşanıyor. İki modelin de metalik renk farkı 800 TL ile aynı. Donanım konusunda yenişemeyince bu iki model arasında seçim yapmak iyice zorlaştı. Çünkü aynı mekanik aksamlara sahipler. Dolayısıyla hızlanma, maksimum hız ve tüketim değerleri de aynı. Sadece Peugeot, 115 HP’lik 1.6 VTi motorda ortalama tüketimi manuel şanzımanda 0.1 lt, otomatik şanzımanda ise 0.2 lt daha fazla açıklıyor.

Citroen_C-Elysee

Sonuç olarak iki model arasında seçim yapmak kişisel zevklere kalıyor. Automagg olarak bu otomobil daha iyi demeyi çok seviyoruz ama 301 ile C-Elysee arasında seçim tamamen görsel zevke kalıyor. Az da olsa C-Elysee’nin pahalı olması da sorun değil çünkü yetkili satıcılar, rakiplerine müşteri kaptırmamak için 50-100 TL’yi eritiyorlardır zaten. Skoda Rapid ile Seat Toledo arasında kesin bir seçim yapabilmiştik ama 301 ile C-Elysee ile bu mümkün olmadı.

Peugeot 301 fiyat listesi (2014 model)
301 Access 1.2 VTi 38.900 TL
301 Active 1.2 VTi 41.000 TL
301 Active 1.6 VTi 43.400 TL
301 Allure 1.6 VTi 46.400 TL
301 Allure 1.6 VTi BVA 46.900 TL
301 Access 1.6 HDi 47.400 TL
301 Active 1.6 HDi 48.700 TL
301 Allure 1.6 HDi 51.700 TL

Citroen C-Elysee fiyat listesi (2013 model)
C-Elysee Attraction 1.2 VTi 37.800 TL
C-Elysee Confort 1.2 VTi 40.300 TL
C-Elysee Attraction 1.2 VTi BMP 42.400 TL
C-Elysee Confort 1.2 VTi BMP 44.800 TL
C-Elysee Exclusive 1.6 VTi 39.350 TL
C-Elysee Exclusive 1.6 VTi BVA 47.500 TL
C-Elysee Attraction 1.6 HDi 45.800 TL
C-Elysee Confort 1.6 HDi 92 hp 47.600 TL
C-Elysee Exclusive 1.6 HDi 50.000 TL

Similar Posts

10 thoughts on “Peugeot 301 mi, Citroen C-Elysee mi?
 1. 12.01.2015de 2014model en üst modelini aldım. Aracın teybinde ses tuşu olması gereken orta yuvarlak çevirmeli düğme radyo için tasarlanmış bu çok yanlış. Teyip donanımı çok karşık. 2015modelinde bunu düzeltmeye çalışmışlar. Arka kapılarda eşya koyma gözü yok. Sağ ön koltuğun tavan tutamacı yok. Torpidoda ışık ve soğutma yok. Bagaj kapağını tutan kollar piston yerine bagaj hacminden çalan yaylı gergili sistemden oluşmuş(uzun eşyalar sığmıyor.) Ön kaputun altında ve arka kaputun altında ses yalıtımı için keçe yok. Ön kaputun iç kısmında incecik sac kısma dokunduğunuzda ve eğrildiğinde tabuta para verdiğinizi hissediyorsunuz. Arabanın kornası hakikaten çok berbat. Motor karter muhafaza yok.İçeri çok ses alıyor. Sıcak havalarda arabanın klimasını açtığınızda fan devreye giriyor ve içeri giren o uğultu başınızı şişiriyor ve bunu servise şikayet olarak söylediğinizde bu çok normal ve c4 ve c5 ile kıyaslamayın aldığınız araba alt sınıf diyen bir servis çalışanıyla karşılaşıyorsunuz. Arabanın yedek lastiğine bir bakın derim hem teneke jant hem de orijinal ebattan farklı ölçü koyuyorlar.(en üst modelde bile) Yüksek hız 120 ve üstünde araba savruluyor. ESP falanda hikaye araba dans ediyor. Amartisörler zayıf.

 2. Bir kere automagg cok yardimci oldunuz kiyas yaparak oyleki sayenizde rahat uyuyabiliyorum!!!yorum yapan arkadas arabayi sana zorlami sattilar. Ben exclusive paket aldim heraeyi ile harika lakin bu arac memur arabasi niye diyeceksin az yakiyor ve ic aksamlarin kalitesi dusuk oldugu icin hassas dokunuslar istiyor.ne kadar ekmek o kadar kofte dedikleri dogru. Araci alir almaz otobana ciktim 3. Vitesten sonra mukemmel bir sahlanis var arabada.160 km yi tirlarin yanindan gece gece gordum zerre sarsinti olmadi.kotu bir aliskanlik ama bir cok alman arabasina c elysee ile makass nasil atilir gosterdim zerre sarsma kasma olmadi ayrica hava sicakligi eksi bir iken oluyor bunlar.araba alirken denemiyorsunuz incelemiyorsunuz sonrada zir zir.az parami bu ya icine sinmiyorsa alma kardesim.son kez diyorum arac yakisikli ic malzeme kalitesi dusuk ama motor 1.6 hdi zimba gibi.yakitta neredeyse yok.alman kalitesi aracta yok ayrica cok genis ve bagaja coluk cocuk sepet dosek ne varsa koy yayla gibi mk :))

 3. Bende de exclusive paket var aractan memnunum sonucta passattan inip buna binmedim albeadan sonra bindim o yuzden benim icin mercedes

 4. 301’i 60 binde ikinci el active, yani orta donanım olarak aldım. Alırken de beklentilerimi biliyordum. Elbette gönül daha iyisini almak ister. Ancak dizel olsun az yaksin, güvenlik donanımları tam olsun. Malzeme kalitesi üst düzey olsun, işçilik de hatasız olsun deyince fiyat alıp başını gidiyor. Orta gelire sahip, ailemin ihtiyaçlarını karsilasin, 120-130 km yi geçmem, hem yakıt hem de bakım masraflari az bir araç isteyenler için uygun bir araç. Esp si var ve işe yaradığını tecrübe ettim. Eksik bulmak istenirse bu araçta çok ugrasmaniza gerçekten gerek yok. Yüksek hızlarda, 130 dan sonra tedirgin ediyor. Rüzgâr ve yol sesi alıyor, plastik malzeme kalitesi vasatın altı, ne motor kaputunda ne de bagaj kapağında kaplama yok, bagaj kapağında kollar tasarım harikasi ve düşüyor, ne yağmur ne far sensörü var, farlar led değil, torpidosu aydınlatması yok, ne takip mesafesi algilayicisi, ne şerit takip sistemi, ne de yorgunluk tespit uyarısı var. Ön yolcu emniyet kemeri uyarı sesi bile yok.
  Şimdi bu kadar yokun içinde bu araç 2015’te nasıl 10 binin üzerinde sattı diyeceksiniz. Çünkü araçta bir arka diz mesafesi var, görmeyen inanmaz, C sınıfı araçlarda yok. Bagaj o kadar büyük ki şaşırtıyor sizi. Yakıtı yakmiyor kokluyor. Motor çok canlı hem ileri atlamak istiyor. Bu hem kalkışta hem ara hızlanmalarda böyle. Motor aynı zamanda sorunsuz. Esp asr ebd gibi güvenlik ekipmanları var. Lastik basınç sensörü, dört hava yastığı işi görüyor. Bluetooth ile telefon görüşmesi yapabilmek güvenlik anlamında çok faydalı. Bu gibi iyi özellikleri, diğer kötü yanlarını telafi eder mi bu kişiden kişiye değişiyor.
  Bu aracı C sınıfı araçlarla değil de fiyat olarak B sınıfındaki gerçek rakipleri ile kıyasladığımızda tüm eksiklerine ve beğenilmeyen özelliklerine rağmen ciddi anlamda hatırı sayılır bir araç. Ekonomi odaklı bakıldığında hadi canım denemez. 25-30 bin doları olanlar zaten bu araca yanaşmamalı gerçekten berbat bur araç. Ancak benim gibi üç kuruşu bir araya getirmeye çalışan vasat insanlar için tadı güzel. Imkanim ölürse ileride sıfır ALLURE alacağım ve beş sene kullanacağım ömrüm olursa.

 5. Ben 1.6 HDI paket aldım .Araçtan gayet memnunum araçta hiç sarsma olmuyor ve 150 den sonra resmen kuş gibi uçuyor bu ilk yorumu yapan cahil araba Nasıl kullanılır bilmiyor.(uğur Akbaba)Gerçekten cahillere araba yakışmıyor ama bu araba da çok iyidir ve tavsiye ederim 1.6 HDI

 6. Bende pejo 1.6 HDi var.arkadaş 120 den sonra savrulma var diyor ama.ben 185 i gördüm dengesizlik de 160 tan sonra hafif bir etki oluyor tabi ama 120 de falan direksyonu bırak akıyor resmen ha eksik yani yokmu tabikide var ama arkadaşlar diğer bi arkadaş kalkmış özellik saymista saymış o sandığın özelliği mercedes te bile zor bulursun sonuçta iyi para iyi araba kötü para kötü araba demek.ama bu arabalar kötü paraya iyi araba çıkmışlar herkese teşekkürler teşekkürler dadaş Eren

 7. 301 1.6 hdi allure 2015 aldım bir seneden fazla oldu araç yakıt konusunda mükemmel. Diyarbakır – van arası yaklaşık 400km 60tl yakıt yaktım. Araç çok hafif olmasına rağmen savrulma çok düşük, kayma önleyiçi sorunsuz çalışıyor ve işe yarıyor. Şehirler arası genelde saatte 160-200 km hızın altına düşmüyorum perfarmans çok iyi. Motor güçlü ve seri kedi gibi kaçıyo (en sevdiğim özelliği). Kullanılan malzeme çok kaliteli değil iç ve dış tasarımında masraftan kaçınılmış. Ödenen paraya göre alınabilecek en iyi araç bence. iç mekan ve bagaj hacmi ile türkiyede tam bir aile arabası. Hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı gibi özellikler de ayrı bir sürüş keyfi sağlıyor. Çok yüksek fiyatlı araçlarla kıyaslamak doğru olmaz ama gerçekten de fiyatının üzerinde sıtandartlar sunan bir araç olduğunu gördüm. Alanlara ve alacaklara hayırlı olsun kazasız günler dileğiyle.

 8. İki araç hakkındada olumlu olumsuz yorumlar var,Benim ise C Elysee exclusıve kullanıcısı olarak yorumum şu şekilde,öncelikle araça bir kıyaslama yapacaksam üst sınıf araçlar ile mukayese etmemem gerektiğini biliyorum,Araç yakıt konusunda oldukça cimri,Malzeme kalitesi bakımından orta sınıf bir araç,Bazı kullanıcılar eksikliklerden bahsetmiş arka kapılarda malzeme koyma gözü,alt arter muhafazası olmadığı, yada 120 Km hızdan sonra rüzgar sesini içeri aldığı vs vs,Evet bunlar olmasa çok daha iyi olabilirdi,ama unutmayalımki bahsedilen bu şeyler bu segmentteki araçların hemen hemen hepsinde fazlasıyla var,Zaten bu tür bir araç alınırken ana etmen ekonomik yakıt tüketimidir diye düşünüyorum, ve bu beklentiyide karşılıyorsa ki karşılıyor,o zaman olumsuz yorumlardan bahsedilmesini doğru bulmuyorum.
  Sadece her iki aracından bazı eksikliklerinin olduğu ve bunlar olmamış olsa çok daha kaliteli olabilirdi.
  Caddelere yollara bakıldığında bile her yerde Peugeot 301 ve Citroen C Elysee olduğunu görebiliyoruz,buda araç üzerinde bazı eksiklikler olsada bunların kabul edilebilir seviyede olduğu ve ragbet edilen olan bir araç olduğunun kanıtıdır bence.

 9. Merhaba , güzel bir ortam ,herkes aracında yaşadığı olumlu veya olumsuz özellikleri yazmış, karar aşamasında olanlar için çok güzel bir çalışma olmuş, kazasız ,belasız günler dilerim.

Comments are closed.

%d blogcu bunu beğendi: