SEAT IBIZA TAMAMEN YENİLENDİ

Seat, bugüne kadar üretilen “en iyi Ibiza” olarak tanımladığı başarılı modelinin beşinci neslini tanıttı. Daha kompakt hale gelen ve yeni dış görüntüsüyle sportif bir görünüm kazanan Ibiza, ferah iç tasarımıyla da daha konforlu bir sürüş sunuyor.En yeni teknolojiyle geliştirilen yeni Ibiza, ilk kez Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. İspanyol marka, ilk kez 1984 yılında satışa sunduğu ve dünya genelinde 5.4 milyondan fazla satış rakamına ulaşarak markanın simgesi haline gelen modeli Ibiza’yı yeniledi. Leon ve Ateca ile Seat markasının itici güçlerinden biri olan Ibiza, son teknoloji sürüş ve eğlence sistemleri, dinamizmi ve konforlu geniş iç mekânıyla öne çıkıyor. Beşinci nesil Ibiza, ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasının ardından, yılın ikinci yarısında satışa sunulacak. Tamamen yeni bir model olan Ibiza; güvenlik, tasarım, performans ve konfor konularında Seat markasını daha da ileriye taşımak hedefiyle yaratılmış.

SEAT IBIZA

Ibiza’nın bu iddiasının arkasında yeni MQB A0 modüler platformu var. Volkswagen Grubu’nun bu platformu kullanan ilk modeli olan yeni Seat Ibiza, markanın grup içindeki öneminin altını çiziyor. İç mekân genişliğini inanılmaz düzeyde artıran Ibiza, artık çok daha sağlam ve çok daha güvenli. Önceki modelden 87 mm gibi çarpıcı bir düzeyde daha geniş, 2.0 mm daha kısa ve biraz daha alçak olan yeni SEAT Ibiza, boyutlarındaki tüm bu değişikliklerle, güçlü bir yol tutuş vaat ediyor. Ve tüm bunların temeli, yeni MQB A0 platformuna dayanıyor. İz genişliği, ön aksta 60 mm ve arka aksta 48 mm daha geniş olan otomobilde, akslar arasındaki mesafe 95 mm artırılarak 2564 mm’ye çıkarılmış. Bunun sonucunda içte daha ferah ve dıştan daha geniş olan yeni Seat Ibiza’yla ortaya çok daha konforlu bir otomobil çıkıyor. Örneğin, arka koltuklardaki diz mesafesi 35 mm artırılırken, öndeki baş yüksekliği 24 mm yükseltilmiş. Etkileyici biçimde 42 mm daha geniş olan koltuklar yeni Ibiza’yı, bu konuda sınıfının en iyilerinden biri haline getiriyor. Bagaj da 63 litre genişletilerek toplam kapasitesi 355 litreye çıkarılan bu otomobil, sınıfının en iyisi haline gelme hedefinde. Yeni Seat Ibiza’da Euro6 emisyon yönetmeliğiyle uyumlu olan motorlar düşük yakıt tüketimleri ve emisyon seviyeleri ile de ön plana çıkıyor. Yenilenen benzinli motorlardan 1.0 litrelik üç silindirli turbo motor 95 veya 115 HP güce sahip versiyonlarla sunuluyor. 150 HP güce sahip yeni dört silindirli 1.5 TSI motor ise 2017’nin sonlarında satışa çıkacak. Verimli 1.6 TDI dizel motor 95 HP güç çıkışı ile sunulucak. 95 HP ve daha düşük motorlarda beş ileri manuel şanzımanla satılacak olan yeni Ibiza, daha güçlü motorlarda altı ileri manuel şanzımana sahip. DSG versiyonları isse yedi ileri şanzımanla sunulacak.

SEAT IBIZA

Yeni Seat Ibiza’nın dört donanım paketi, Reference paketiyle başlıyor ve onu Style takip ediyor. En üstte ise FR ve XCellence paketleri yer alıyor. FR ve XCellence paketlerindeki LED iç ortam aydınlatması, kırmızı ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği sunuyor. LED teknolojisi, daha yüksek kalitede bir aydınlatma sunarken, aynı zamanda da enerji tasarrufu ve dolayısıyla da daha iyi bir yakıt ekonomisi sağlıyor. Ibiza’daki tamamen LED olan aydınlatma (farlar, gösterge paneli, sinyaller ve arka sis lambaları) bu sınıf için yeni bir özellik. Yeni Ibiza’daki sürücü destek sistemleri ise Leon ve Ateca’da hali hazırda bulunan ama bu sınıf için oldukça sıra dışı donanımlar. Yeni Seat Ibiza’da yer alan özellikler arasında, ön bölge asistanı, trafik sürüş asistanı, adaptif hız sabitleyici, kalp atışı fonksiyonlu motor çalıştırma düğmesine sahip KESSY anahtarsız çalıştırma sistemi, yeni nesil ön ve arka park sensörleri ve 8.0 inç renkli dokunmatik ekran ve geri görüş kamerası sayılabilir. Yeni Ibiza’da ilk defa, iç mekân uyumundan taviz verilmeden en iyi teknolojiyi sunan, büyük ve işlevsel entegre 8.0 renkli dokunmatik ekran yer alıyor. Yeni modelde, iç mekândaki en büyük değişikliklerden biri de kablosuz şarj ünitesi… Enerji ve heyecanı bir araya getirerek insanların müzik dinleme alışkanlıklarını değiştiren Beats ile Seat’ın ortaklığı, yeni Ibiza’da hayat buluyor. Beatsaudio ses sistemi, bir sayısal işaret işleyici (DSP), yedi adet yüksek kaliteli hoparlör ve sekiz kanallı bir 300W amplifikatör kullanıyor. Seat’ın tasarım DNA’sı yeni Ibiza’da bir üst seviyeye taşındı. Bu da kendini otomobilin mükemmel oranları, güçlü karakteri ve çevik görüntüsünde belli ediyor. Otomobilin ön tarafındaki üçgen Full LED farlar yeni Seat Ibiza’nın bir bakışta tanınmasını sağlıyor. Daha uzun olan aks aralığı ve pencere tasarımları, yeni Ibiza’nın boyutunu öne çıkarıyor. Bagajın güçlü çizgileri ve tamponlar, otomobilin geniş görünmesini sağlayıp ona neredeyse yekpare bir görüntü verirken arkadaki reflektör otomobilin yere daha da yakın görünmesine neden oluyor. Sürücünün gözlerini yoldan ayırmak zorunda kalmaması için kumandalar ve göstergeler, sürücünün çevresinde ve olabildiğince yüksek konumda yer alıyor. Yeni Leon ve Ateca’da olduğu gibi, çalıştırma düğmesi vitesin sol tarafında konumlanıyor.

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: